Slow jogging – japońska technika wolnego biegania. Jak zacząć i jakie przynosi efekty?

Fot: fotolia.com

Slow jogging jest rodzajem treningu biegowego, który charakteryzuje się wolnym tempem truchtu. Jego prędkość powinna wynosić 6-6,5 km/h, czyli mniej niż chodzenie. Dzięki temu, że slow jogging jest prosty i nie wymaga dużego wysiłku, mogą go trenować praktycznie wszyscy niezależnie od wieku.

Slow jogging (w wolnym tłumaczeniu „wolny trucht”) przez wielu określany jest jako: japoński sposób na długowieczność. Wszystko dlatego, że właśnie ten rodzaj biegania wywodzi się z Japonii. Opracował go profesor Hiroaki Tanaka, który przez lata zajmował się badaniem różnych dyscyplin sportowych i ich wpływem na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Później postawił sobie za cel stworzenie takiej aktywności fizycznej, która będzie mogła być wykonywana praktycznie przez każdego i będzie miała przy tym korzyści dla zdrowia. Taką dyscypliną ma być właśnie slow jogging, który – jak określa go prof. Tanaka – jest biegiem poniżej tempa.

Slow jogging: jak zacząć trenować?

Rozpoczęcie przygody ze slow joggingiem nie wymaga specjalnego przygotowania i jest bardzo proste. Tak naprawdę treningi mogą rozpocząć wszyscy, którzy mają chęci oraz możliwości fizyczne, co w tym przypadku oznacza, by nie cierpieli na kontuzje. Tak jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, tak i w slow joggingu właściwy trening należy poprzedzić rozgrzewką. Warto rozgrzać nie tylko partie mięśni nóg, ale również rąk, szyi i brzucha. Rozgrzewka nie musi być intensywna – wystarczy wykonać po kilka podstawowych ćwiczeń, takich jak:

  • krążenia stóp,
  • krążenia ramion,
  • krążenia głową,
  • wymachy nóg,
  • wymachy rąk,
  • pajacyki,
  • przysiady,
  • skłony.

Zobacz film: Co to jest slow jogging? Źródło: Dzień Dobry TVN

Tego rodzaju ćwiczenia powinny być wykonywane przez około pięć minut. Dopiero później można spokojnie przystąpić do rozpoczęcia treningu slow joggingu, który w pełni opiera się na wolnym truchcie. Jeżeli osoba ćwicząca posiada sprzęt do pomiaru prędkości (albo przeprowadza trening na bieżni, która to wyświetla), to należy pokonywać dystans w około 6-6,5 km/h.

Przede wszystkim należy się jednak kierować zasadą, która mówi, że trucht powinien być wykonywany we własnym tempie „niko niko” (z japońskiego: z uśmiechem). Co to dokładnie oznacza? Jeżeli podczas wykonywania treningu osoba ćwicząca nie ma „zadyszki”, może się uśmiechnąć, a nawet z kimś porozmawiać, to znaczy, że tempo jest odpowiednie. Istotą treningów slow joggingu jest to, że po pewnym czasie należy zwiększyć tempo truchtu, ponieważ organizm będzie przygotowany na większy wysiłek.

Osoby rozpoczynające przygodę ze slow joggingiem powinny pamiętać dodatkowo o kilku zasadach, które wpływają na jakość i efektywność treningu:

  • lądowanie na śródstopiu (należy zwrócić uwagę na to, aby nie lądować na tylnej lub przedniej części stopy, tylko na śródstopiu),
  • utrzymywanie prostej sylwetki (podczas biegu ciało powinno być wyprostowane, nie zgarbione, a głowa skierowana przed siebie),
  • wykonywanie treningów w odpowiednim obuwiu (powinno się biegać w profesjonalnych butach, które wpływają na amortyzację stopy i minimalizują ryzyko urazów).

Każda jednostka treningowa w slow joggingu powinna trwać nie mniej niż 30 minut. Na początek taki czas wydaje się być optymalny dla większości osób, które wcześniej stroniły od aktywności fizycznej. Jeżeli i to byłoby zbyt dużo, można wprowadzić modyfikację zajęć – przez 30 minut na zmianę wykonywać slow jogging (1 minuta) i marsz (30 sekund). Bardziej wysportowane osoby powinny biegać więcej. Dokładne możliwości muszą jednak zostać określone indywidualnie zgodnie z możliwościami organizmu i wspomnianą wcześniej zasadą „niko niko”.

W internecie często zadawane są pytania odnośnie miejsca ćwiczeń slow joggingu. W tym przypadku jest podobnie, jak ze zwykłym bieganiem – można to robić praktycznie wszędzie. Ci, którzy wolą przebywać na powietrzu, powinni przeprowadzać treningi na zewnątrz. Fani siłowni mogą postawić na bieżnię i tam wykonywać slow jogging.

Slow jogging: efekty wolnego biegania

Głównym założeniem prof. Tanaki przy opracowywaniu slow joggingu było to, aby ta dyscyplina korzystnie oddziaływała na zdrowie i zapobiegała chorobom cywilizacyjnym, takim jak:

Jeśli chodzi o wpływ slow joggingu na odchudzanie, to na pewno nie jest on tak efektywny jak „zwykłe” bieganie lub bieganie interwałowe. Ten rodzaj ćwiczeń dobrze wspomaga jednak odchudzanie i jest polecany w szczególności tym, którzy są na diecie. Zazwyczaj takie osoby spożywają niewiele kalorii w trakcie dnia i dlatego nie mają zbyt wielu sił na intensywne treningi. Slow jogging nie jest wyczerpujący, więc może sprawdzić się idealnie. Warto również dodać, że regularne zajęcia poprawiają samopoczucie i kondycję umysłową.

Zobacz film: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej