Ślinotok – jakie są jego przyczyny i jak powstrzymać nadmierne ślinienie?

Fot: Deyan Georgiev / fotolia.com

Ślinotok może być objawem stanów chorobowych lub występować bez konkretnej przyczyny jako naturalna reakcja organizmu np. na ostre przyprawy czy kwaśne owoce. Z pewnością jest dolegliwością kłopotliwą i niechcianą, ale można go powstrzymać domowymi sposobami.

Sporadycznie występujący ślinotok (hipersaliwacja) nie powinien wzbudzać niepokoju, ale dolegliwość utrzymująca się przez dłuższy czas może być objawem poważnej choroby np. raka jamy ustnej, gardła lub przełyku.

Ślinotok – przyczyny

Człowiek wydziela od 1000 do 1500 ml śliny dziennie, z czego największą jej ilość wytwarza ślinianka podżuchwowa. Jednym z zaburzeń tego procesu jest ślinotok, jednak nie każde ślinienie się oznacza hipersaliwację. Często widoczne mokre plamy na poduszce oznaczają po prostu nawyk spania z rozchylonymi ustami, który nie ma nic wspólnego z zaburzeniem w ilości wydzielanej śliny.

Ślina posiada właściwości przeciwbakteryjne i jest jedną z naturalnych substancji zabezpieczających człowieka przed infekcjami. Wbrew panującemu przekonaniu ślinotok nie zwiększa ryzyka próchnicy. To długotrwałe niedobory produkcji śliny (xerostomia) powodują próchnicę i stany zapalne. Z kolei przyczyną ślinotoku może być nieskorygowana wada zgryzu. Przy zwiększonej produkcji śliny w pierwszej kolejności niezbędna jest kontrola dentystyczna.

Do ślinotoku dochodzi także, kiedy do jamy ustnej dostanie się ciało obce, dlatego występuje on często u małych dzieci, których pierwszym odruchem jest wkładanie każdego napotkanego przedmiotu do ust. Towarzyszy dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego, refluksowi żołądkowo-przełykowemu, ale także jest objawem charakterystycznym wszystkich zaburzeń ze strony układu nerwowego.

Problemy z nadmiernym ślinieniem występują też przy chorobie Parkinsona oraz rzadkiej chorobie SLA, która wiąże się z uszkodzeniem dolnego i górnego neuronu ruchowego, przez co pojawia się niedowład dolnej części twarzy i problemy z przełykaniem śliny.

Jeżeli nadprodukcji śliny towarzyszą: ból, szczękościsk, uczucie drętwienia, krwawienie z jamy ustnej, a niekiedy nieprzyjemny zapach z ust, można podejrzewać złośliwy nowotwór jamy ustnej: rak policzka, języka czy dna jamy ustnej.

Ślinotok w ciąży i jako dolegliwość występująca u małych dzieci

Ślinotok występuje głównie w pierwszym trymestrze ciąży wraz z porannymi mdłościami. Jest to okres, kiedy przyszłe mamy skarżą się na nadmiar zalegającej w jamie ustnej śliny, która może jednocześnie spowodować mdłości lub je nasilać. Przypadłość ustępuje z końcem pierwszego trymestru. Jej objawem jest przede wszystkim powiększenie ślinianek, które może prowadzić do obrzęku policzków, a także uczucie spuchniętego języka. Ciężarne kobiety niekiedy odczuwają też gorzki smak w ustach. Ślinotok nie jest groźny dla kobiet w ciąży. Nie jest objawem choroby, a jedynie powoduje dyskomfort.

Nadprodukcja śliny jest też zjawiskiem normalnym u dzieci w okresie ząbkowania. Jest to proces bolesny i towarzyszy mu wzmożona praca ślinianek. Dzieci są rozdrażnione, odczuwają ból, a na pościeli można zaobserwować mokre plamy śliny, które jednak nie powinny wzbudzać paniki rodziców.

Zobacz film: Ćwiczenia w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ślinotok podczas snu

Nadprodukcja śliny może być szczególnie wzmożona podczas snu. Przyczyną tego stanu może być zapalenie zatok, przerost migdałków, a także bezdech przysenny. Dolegliwość zdarza się zarówno dorosłym, jak i dzieciom i najczęściej spowodowana jest przerośniętymi migdałkami. Jeżeli problem się powtarza, może być wymagana wizyta laryngologiczna, a czasem pogłębiona diagnostyka i leczenie.

Przyczyną ślinotoku podczas snu jest też spanie z otwartymi ustami. Nawyk ten prowadzi do nadmiernego wysychania jamy ustnej, a w konsekwencji do uaktywnienia ślinianek. Niekiedy spowodowany jest koniecznością oddychania przez usta na skutek np. przerośniętych migdałków, które wymuszają oddychanie ustami, ponieważ blokują przepływ powietrza.

Ślinotok – leczenie i domowe sposoby

Nie ma jednego skutecznego sposobu na ślinotok. Walka z nim powinna rozpocząć się od zdiagnozowania przyczyny pierwotnej i skupieniu się na jej usunięciu. Nie należy lekceważyć powtarzającej się przypadłości, ponieważ banalne z pozoru dolegliwości mogą okazać się poważnymi chorobami, które zagrażają zdrowiu, a niekiedy życiu.

Powodujące dyskomfort objawy można jednak próbować łagodzić domowymi sposobami. Niektórym osobom w zmniejszeniu produkcji śliny pomaga mięta: częste mycie zębów miętową pastą, płukanie jamy ustnej miętowym płynem, żucie gum miętowych, a także picie miętowej herbaty. Nadmierne ślinienie łagodzą suche przekąski i jedzenie owoców, a także cytrynowe cukierki. Warto wprowadzić stałe zmiany w diecie, ograniczając produkty skrobiowe i nabiał, ostre przyprawy. Ważne są też nawyki jedzenia – unikanie łapczywych kęsów i szybkiego połykania.

Data aktualizacji: 30.11.2017,
Opublikowano: 27.10.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Aga P 28.10.2017r.

To cos okropnego mam 33 lata a dostawalam w szpitalu taki antybiotyk,e nie nafanzalam pilykac sliny co powodowalo u nbie wymioty. Oooookropne 4 dmi !

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej