Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry. O czym warto pamiętać?

Fot. Ramaboin / Getty Images

Jak wyciągnąć drzazgę ze skóry, nawet jeśli jest niewidoczna? Jest to bardzo częsty dylemat. Okres wiosny i lata predysponuje do wbijania się drzazg w skórę szczególnie u dzieci, które w tym czasie biegają boso bądź wspinają się po drzewach. Najbardziej narażona jest skóra dłoni oraz stóp.

Pomimo że drzazga jest mała, niekiedy niewidoczna, może być bolesna i uciążliwa. Bardzo często rodzice zadają sobie pytanie, jak wyciągnąć drzazgę u dziecka, które jest niespokojne z powodu dyskomfortu, jaki odczuwa. Drzazgę, ze względu na to, iż jest ciałem obcym, które może doprowadzić do wystąpienia zakażenia lub stanów zapalnych skóry, należy jak najszybciej usunąć. Problem dotyka również dorosłych.

Jak wyciągnąć drzazgę małemu dziecku?

Drzazgi znajdującej się w ciele dziecka należy się jak najszybciej pozbyć. Z czasem oprócz bólu może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie czy też szczypanie. Mimo że stwierdzenie, iż drzazga z czasem sama wyjdzie, jest prawdą, gdyż będzie się w jej okolicy zbierał płyn surowiczy, to aby zapobiec rozwojowi infekcji, należy ją usunąć tak szybko, jak to możliwe. Przed zabiegiem wyciągania drzazgi ze skóry, któremu będzie towarzyszył ból, należy dziecku wytłumaczyć, co się stało i co dokładnie będzie się działo. Ruchy osoby wyciągającej drzazgę powinny być stanowcze, ale równocześnie delikatne. Warto również zająć uwagę dziecka zabawką czy bajką.

Jak opatrywać rany? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak zabezpieczyć ranę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Usuwanie drzazgi u dziecka krok po kroku

Na początku trzeba zlokalizować miejsce oraz określić rodzaju materiału wbitego w skórę. Następnie należy umyć, osuszyć i najlepiej zdezynfekować wodą utlenioną miejsce wokół drzazgi. Nałożyć krem znieczulający na około godzinę lub schłodzić skórę kostkami lodu. Następny krok uzależniony jest od głębokości wbicia się ciała obcego. Jeśli znajduje się ono płytko, należy delikatnie jałową igłą naciąć skórę przy końcówce drzazgi, a następnie za pomocą pęsety ją usunąć. Nie zaleca się długotrwałego grzebania w ranie, gdyż wywoła to dodatkowy ból i podrażni skórę, wynikiem czego może być dłuższe gojenie się miejsca, gdzie doszło do przerwania ciągłości skóry. Po wszystkim należy jeszcze raz umyć, osuszyć i zdezynfekować naruszone miejsce na skórze.

Jak wyciągnąć drzazgę bez igły? Jeśli drzazga nie wbiła się całkowicie w skórę, można ją chwycić palcami lub pęsetą i delikatnie pociągnąć. Nie należy wyciskać ciała obcego, gdyż może to spowodować jego złamanie lub przemieszczenie.

W przypadku, gdy usunięcie drzazgi jest niemożliwe w warunkach domowych, należy udać się do placówki medycznej i skorzystać z pomocy pielęgniarki lub lekarza.

Jak wyciągnąć drzazgę spod skóry – pozostałe domowe sposoby

Kolejną metodą usunięcia wbitej drzazgi spod skóry jest zastosowanie maści ichtiolowej. Należy nanieść maść na miejsce, gdzie znajduje się ciało obce, dokładnie wysmarować i zabandażować czystym i suchym bandażem. Po upływie doby drzazga powinna się samoistnie wysunąć. Jeśli w tym czasie dojdzie do zamoczenia lub ubrudzenia bandaża, należy nanieść ponownie maść i założyć nowy opatrunek.

Częstym sposobem pozbywania się drzazg jest stosowanie sody oczyszczonej. Wykazuje ona dużą skuteczność w przypadku małych i głęboko wbitych przedmiotów. Podobnie jak w przypadku maści ichtiolowej należy nanieść ją na skórę i zabandażować. Po kilku godzinach soda zmiękczy drzazgę i wywoła opuchliznę, w wyniku której zostanie ona wypchnięta na zewnątrz ciała.

Sól Epsom, czyli siarczan magnezu: wykorzystać ją można na dwa różne sposoby. Pierwszy to rozpuszczenie soli w wodzie i zanurzanie palca lub innej części ciała w powstałym roztworze kilka razy na dobę. Drugi sposób polega na wykonaniu okładu. Bandaż należy posypać solą lub roztworem soli i zawinąć miejsce, gdzie znajduje się drzazga. W obu przypadkach drzazga powinna wysunąć się ze skóry do dwóch dni.

Czy potrafisz opatrywać rany?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Podobne działanie mają również okłady z: otrębów lub ciepłej papki z chleba, glinki kosmetycznej czy też miodu.

Okład z ciepłej papki z chleba lub otrębów: bochenek chleba lub otręby należy umieścić w garnku z niewielką ilością wody oraz gotować. Powstałą w ten sposób papkę nakładać między warstwy gazy. Opatrunek należy przykładać w miejscu, gdzie utknęła drzazga, aż okład wystygnie. Czynność powtarzać kilka razy na dobę.

Okład z miodu lub glinki kosmetycznej: zarówno miód, jak i glinka kosmetyczna są łatwo dostępne w sklepach. W przypadku wbicia się drzazgi należy nanieść je na plaster lub gazik i przyłożyć do miejsca wkłucia. Właściwości tych substancji wyciągną drzazgę spod skóry.

Jak wyciągnąć drzazgę – interwencja chirurgiczna

Jeśli ciało obce zlokalizowane jest głęboko, pod paznokciem, w okolicy naczyń lub przy zgięciu palców, a także pojawi się odczyn zapalny lub ropna wydzielina, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Wówczas w znieczuleniu miejscowym nacina się skórę lub paznokieć i za pomocą specjalnych narzędzi usuwa drzazgę i ewentualnie oczyszcza ranę. Po takim zabiegu konieczne jest wykonanie szczepienia przeciwko tężcowi, jeśli nie było robione w krótkim czasie od incydentu.

Data aktualizacji: 16.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej