Skrobia ryżowa – cechy, właściwości, zastosowanie. Czy sprawdza się jako kosmetyk?

Fot. etienne voss / Getty Images

Trend, jeśli chodzi o produkcję i stosowanie kosmetyków naturalnych w XXI wieku jest bardzo widoczny. Coraz większa liczba ludzi docenia moc drzemiącą w składnikach pochodzenia naturalnego, które są wolne od sztucznych barwników i konserwantów. Właśnie dlatego na rynku kosmetycznym zastosowanie znalazła również skrobia ryżowa.

Skrobia ryżowa to produkt mający wiele cennych właściwości. W formie kosmetyku, składnik ten koi i nawilża skórę, dlatego skrobia ryżowa znajduje się w wielu preparatach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Skrobia ryżowa w kosmetyce jest także stosowana w pudrach oraz suchych szamponach i balsamach.

Czym jest skrobia ryżowa?

Skrobia to jeden z głównych węglowodanów w diecie człowieka. W naturze jest materiałem zapasowym roślin i aby była podatna na trawienie przez ludzki organizm, należy ją wcześniej poddać wysokiej temperaturze. Skrobia jest polisacharydem i powstaje w wyniku kondensacji cząsteczek glukozy. Ten wielocukier występuje szczególnie w ziemniakach, kukurydzy, ryżu, jęczmieniu i owsie. Skrobia, która pochodzi z ziemniaków oraz zbóż, jest cennym surowcem spożywczym, ponieważ dostarcza wiele potrzebnych organizmowi składników. Stanowi także źródło pożądanej energii oraz błonnika pokarmowego.

W przemyśle spożywczym najczęściej wykorzystuje się skrobię ziemniaczaną oraz skrobię kukurydzianą, natomiast skrobia ryżowa znalazła zastosowanie w kosmetyce oraz w produktach dla dzieci. Oczywiście skrobia ryżowa jest czasem stosowana w produktach spożywczych, na przykład w pierogach orientalnych typu azjatyckiego, jednak zwykle zastępuje się ją mąką ryżową. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie należy mylić skrobi ryżowej z mąką ryżową, ponieważ oba te produkty mają nieco inny skład oraz inne zastosowanie.

Zobaczcie, jaką wartość odżywczą ma ryż i makaron:

Zobacz film: Wartość odżywcza makaronu i ryżu. Źródło: Wiem, co jem 

Skrobię ryżową można wprowadzać do produktów kosmetycznych na dwa różne sposoby:

  • w pierwszej fazie produkcji, dodając skrobię ryżową do fazy wodnej i podgrzewać,
  • dodać dopiero po emulsyfikacji, dzięki czemu poprawią się właściwości sensoryczne produktu (czyli formuła będzie mniej kleista i tłusta).

Skrobia ryżowa znalazła zastosowanie zarówno w kosmetykach pielęgnacyjnych, jak i w kosmetyce kolorowej (produktach do makijażu). Szerokie możliwości zastosowania tego składnika pochodzenia roślinnego wiążą się z jej naturalną i lekką formułą.

Skrobia ryżowa: najważniejsze właściwości

Dostępne na rynku kosmetyki ze skrobią ryżową są polecane zwłaszcza osobom o cerze tłustej, z widocznymi niedoskonałościami. Do najważniejszych właściwości tej substancji można zakwalifikować następujące cechy:

  • efekt matujący,
  • działanie nawilżające,
  • nadaje jedwabisty wygląd,
  • przedłuża trwałość makijażu,
  • zapewnienie gładkości cery,
  • właściwości kojące.

Skrobia ryżowa może być stosowana zarówno w formach sypkich preparatów kosmetycznych, jak i w prasowanych oraz we fluidach, błyszczykach i kredkach np. do ust lub do oczu. Ma sypką formułę, dzięki temu bardzo łatwo można ją rozprowadzić na skórze. Co więcej, może być stosowana jako kosmetyk transparentny.

Jednym z bardziej popularnych kosmetyków na bazie skrobi ryżowej jest puder ryżowy. Jest nie tylko transparentny, ale także bardzo lekki. Zwykle polecany jest osobom z cerą tłustą i mieszaną. Puder ryżowy można stosować jako część makijażu, czyli kłaść go na podkład (lub bazę do makijażu), lub też w formie tzw. bakingu. Metoda ta przedłuża trwałość makijażu, wyrównuje koloryt skóry, a także matuje cerę. Baking polega na rozświetleniu pewnych części twarzy, a zmatowieniu innych. Puder ryżowy jest podstawowym kosmetykiem w tej metodzie ze względu na sypkie, transparentne i lekkie właściwości.

Zobaczcie także, jak dbać o skórę twarzy:

Zobacz film: Systematyczna pielęgnacja skóry to podstawa. Jak dbać o skórę twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skrobia ryżowa wykorzystywana jest jako składnik balsamów i kremów do ciała, a także sypkich szamponów. Suche szampony są jednymi z najbardziej nowoczesnych kosmetyków, których zadaniem jest odświeżenie włosów oraz skóry głowy. Skrobia ryżowa ze względu na swoje sypkie i nawilżające właściwości jest bardzo często składnikiem takich szamponów. W rzeczywistości już na początku XX wieku kobiety posypywały głowy skrobią ryżową lub skrobią kukurydzianą, aby produkty te pochłonęły sebum. Główną rolą skrobi ryżowej w suchym szamponie jest pochłanianie nadmiaru sebum, a także zniwelowanie brzydkiego zapachu i tym samym przedłużenie świeżości włosów. Warto pamiętać o tym, że suchy szampon nie może zapewnić pielęgnacji skóry głowy i mycia włosów pod wodą z szamponem.

Skrobia ryżowa jest składnikiem kosmetyków dla niemowląt, na przykład w formie sypkiego proszku, który należy rozpuścić w trakcie kąpieli malucha. Skrobia taka ma właściwości pielęgnujące, łagodzące podrażnienia. Skrobia ryżowa może także stanowić alternatywę dla talku (oczywiście po wykluczeniu możliwej alergii u dziecka lub osoby dorosłej). Skrobię ryżową można znaleźć w niektórych produktach do opalania oraz w kremach do twarzy. Lekka i mało lepka konsystencja sprawia, że skrobia ryżowa niweluje wpływ tłustego filmu pojawiającego się na skórze po aplikacji niektórych kosmetyków.

Warto wiedzieć: Krochmal do kąpieli – jak działa i kiedy warto go stosować?

Data aktualizacji: 12.03.2019,
Opublikowano: 12.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej