Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Fot: transurfer / fotolia.com

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Już po 25. roku życia w skórze zaczyna zanikać kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Te substancje odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej, jędrność i elastyczność skóry. W miejscach, w których włókna kolagenowe uległy rozpadowi, tworzą się zmarszczki. Skóra traci zdolności do wiązania wody, przez co staje się sucha. Następuje zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Mniej więcej po 45. roku życia spada poziom estrogenów i progesteronu, czyli żeńskich hormonów, ulegają uszkodzeniu ściany naczyń krwionośnych, a skóra jest źle ukrwiona. W tym czasie możemy zacząć nazywać skórę dojrzałą (czasem następuje to szybciej).

Zobacz film: Jak zadbać o skórę twarzy 40+. Źródło: 36,6

Cera dojrzała – charakterystyka

Skóra dojrzała charakteryzuje się widoczną utratą jędrności i elastyczności. Z powodu regresu tkanki tłuszczowej, zaniku włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego, pojawia się coraz więcej głębokich zmarszczek. Oto inne cechy skóry dojrzałej:

  • owal twarzy staje się nieregularny;
  • widoczne są tak zwane chomiczki (opadająca skóra na linii żuchwy);
  • opadają kąciki ust i oczu, a także powieki;
  • skóra pod oczami jest wiotka;
  • pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe;
  • widoczne są przebarwienia wywołane nierównomiernym rozłożeniem melaniny (barwnika skóry);
  • skóra jest sucha i szorstka;
  • cera nabiera żółtawego odcienia;
  • pojawiają się widoczne gołym okiem naczynka.

Poza tym zwykle występuje silne rogowacenie naskórka, a spowolnione procesy regeneracyjne i zaburzenia pracy komórek skóry powodują, że skóra staje się oporna na wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach do cery dojrzałej. Dlatego niezwykle istotna jest skrupulatna pielęgnacja skóry i ochrona przed szkodliwymi czynnikami.

Zobacz film: Jak opóźnić proces starzenia się skóry? Źródło: Bez skazy

Skóra dojrzała – higiena i pielęgnacja

Aby skóra na dłużej zachowała gładkość i elastyczność, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i higienicznym trybie życie. Przede wszystkim trzeba zadbać o silne nawilżenie i odżywienie cery. Oto kilka ważnych zasad:

  1. Unikaj częstych kąpieli słonecznych i stosuj kosmetyki z filtrem UV na poziomie 30 lub 50 przez cały rok. Promieniowanie ultrafioletowe ma katastrofalne skutki dla skóry. Wysusza ją, przyczynia się do rozpadu włókien kolagenowych i do namnażania wolnych rodników, które niszczą DNA skóry.
  2. Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie. Dzięki temu na twarzy nie będą gromadzić się zanieczyszczenia, nie będą powstawać wolne rodniki, a skóra będzie mogła przyjąć składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.
  3. Regularnie złuszczaj skórę. Cera dojrzała ma tendencje do rogowacenia, dlatego należy systematycznie stosować peelingi drobnoziarniste, enzymatyczne, peeling kawitacyjny lub inne zabiegi kosmetyczne. Peelingi poprawiają krążenie krwi oraz limfy, przyczyniając się do pobudzenia procesów regeneracyjnych.

Zobacz film: Domowa emulsja z soku z pomarańczy - jak ją przygotować i jakie ma właściwości? Źródło: Klinika urody.

  1. Nawilżaj i odżywiaj twarz. Stosuj kosmetyki pielęgnacyjne przynajmniej dwa razy dziennie. Wybieraj skoncentrowane kremy, maski, ampułki i serum do cery dojrzałej, a także szyi i dekoltu.
  2. Nawilżaj skórę pod oczami. Ten obszar twarzy jest wyjątkowo wrażliwy, ponieważ skóra pod oczami jest cieniutka i pozbawiona tkanki tłuszczowej. Szybciej się wysusza i w pierwszej kolejności pojawiają się na niej zmarszczki.
  3. Masuj twarz. Możesz do tego wykorzystać specjalne rękawice, szczoteczki i ręczniki, a także kosmetyki pielęgnacyjne i naturalne olejki. Dzięki temu odżywisz skórę i pobudzisz krążenie krwi, co wpłynie na jej dotlenienie.
  4. Prowadź higieniczny tryb życia. Nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu, unikaj stresu, odpoczywaj, wysypiaj się i uprawiaj aktywność fizyczną.

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Krem do cery dojrzałej – jak wybrać odpowiedni kosmetyk

Kosmetyki do cery dojrzałej powinny przede wszystkim nawilżać skórę, stymulować procesy regeneracyjne i uzupełniać braki witamin i składników odżywczych. Kremy i inne kosmetyki powinny zawierać składniki takie jak:

  • Kwas hialuronowy – odpowiada za zachowanie równowagi wodnej w organizmie, poprawia wygląd skóry, uelastycznia ją i nawilża. Łączy włókna kolagenowe i chroni skórę przed działaniem drobnoustrojów. Dzięki czemu skóra zachowuje sprężystość. Opóźnia się też pojawianie i pogłębianie zmarszczek.
  • Retinol – czyli odmiana witaminy A. Pobudza komórki skóry do pracy, przyspiesza regenerację naskórka, rozjaśnia przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu i wyrównuje koloryt skóry.
  • Kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) – złuszczają naskórek i wygładzają zmarszczki.
  • Witamina C – rozjaśnia przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu, opóźnia proces utleniania.
  • Peptydy – białka te pobudzają komórki skóry do regeneracji, regulują gospodarkę wodną i przyczyniają się do produkcji kolagenu.
  • Witamina E – regeneruje, nawilża i odżywia skórę.
  • Koenzym Q10 – zawiera dużo witaminy E, silnie odżywia skórę i spowalnia powstawanie zmarszczek.
  • Olejki roślinne, np. olej kokosowy, rycynowy lub lniany – stymulują procesy odnowy komórkowej, nawilżają i odżywiają skórę.

Pamiętaj, że w pielęgnacji cery ważna jest systematyczność. Regularna i skrupulatna pielęgnacja, w połączeniu z higienicznym trybem życia sprawią, że skóra będzie zdrowsza, bardziej odżywiona i nawilżona, a powstawanie kolejnych zmarszczek znacznie się opóźni.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 15.08.2022,
Opublikowano: 15.08.2022 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ela 14.08.2019r.

Co do quizu w temacie ludzkiej skóry..Jak się ma ,odnośnie tematu, pytanie "ile kości ma dłoń"?..

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej
Domowy peeling do twarzy. Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej

Domowy peeling do twarzy można szybko i prosto wykonać z produktów, które posiada się w domu – na przykład cukru lub kawy. Pomaga on w złuszczeniu zbędnego naskórka oraz oczyszczeniu i odżywieniu cery, dlatego warto go regularnie wykonywać.

Czytaj więcej