Już po 25. roku życia w skórze zaczyna zanikać kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Te substancje odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej, jędrność i elastyczność skóry. W miejscach, w których włókna kolagenowe uległy rozpadowi, tworzą się zmarszczki. Skóra traci zdolności do wiązania wody, przez co staje się sucha. Następuje zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Mniej więcej po 45. roku życia spada poziom estrogenów i progesteronu, czyli żeńskich hormonów, ulegają uszkodzeniu ściany naczyń krwionośnych, a skóra jest źle ukrwiona. W tym czasie możemy zacząć nazywać skórę dojrzałą (czasem następuje to szybciej).
Cera dojrzała – charakterystyka
Skóra dojrzała charakteryzuje się widoczną utratą jędrności i elastyczności. Z powodu regresu tkanki tłuszczowej, zaniku włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego, pojawia się coraz więcej głębokich zmarszczek. Oto inne cechy skóry dojrzałej:
- owal twarzy staje się nieregularny;
- widoczne są tak zwane chomiczki (opadająca skóra na linii żuchwy);
- opadają kąciki ust i oczu, a także powieki;
- skóra pod oczami jest wiotka;
- pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe;
- widoczne są przebarwienia wywołane nierównomiernym rozłożeniem melaniny (barwnika skóry);
- skóra jest sucha i szorstka;
- cera nabiera żółtawego odcienia;
- pojawiają się widoczne gołym okiem naczynka.
Poza tym zwykle występuje silne rogowacenie naskórka, a spowolnione procesy regeneracyjne i zaburzenia pracy komórek skóry powodują, że skóra staje się oporna na wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach do cery dojrzałej. Dlatego niezwykle istotna jest skrupulatna pielęgnacja skóry i ochrona przed szkodliwymi czynnikami.
Skóra dojrzała – higiena i pielęgnacja
Aby skóra na dłużej zachowała gładkość i elastyczność, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i higienicznym trybie życie. Przede wszystkim trzeba zadbać o silne nawilżenie i odżywienie cery. Oto kilka ważnych zasad:
-
Unikaj częstych kąpieli słonecznych i stosuj kosmetyki z filtrem UV na poziomie 30 lub 50 przez cały rok. Promieniowanie ultrafioletowe ma katastrofalne skutki dla skóry. Wysusza ją, przyczynia się do rozpadu włókien kolagenowych i do namnażania wolnych rodników, które niszczą DNA skóry.
-
Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie. Dzięki temu na twarzy nie będą gromadzić się zanieczyszczenia, nie będą powstawać wolne rodniki, a skóra będzie mogła przyjąć składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.
- Regularnie złuszczaj skórę. Cera dojrzała ma tendencje do rogowacenia, dlatego należy systematycznie stosować peelingi drobnoziarniste, enzymatyczne, peeling kawitacyjny lub inne zabiegi kosmetyczne. Peelingi poprawiają krążenie krwi oraz limfy, przyczyniając się do pobudzenia procesów regeneracyjnych.
-
Nawilżaj i odżywiaj twarz. Stosuj kosmetyki pielęgnacyjne przynajmniej dwa razy dziennie. Wybieraj skoncentrowane kremy, maski, ampułki i serum do cery dojrzałej, a także szyi i dekoltu.
-
Nawilżaj skórę pod oczami. Ten obszar twarzy jest wyjątkowo wrażliwy, ponieważ skóra pod oczami jest cieniutka i pozbawiona tkanki tłuszczowej. Szybciej się wysusza i w pierwszej kolejności pojawiają się na niej zmarszczki.
-
Masuj twarz. Możesz do tego wykorzystać specjalne rękawice, szczoteczki i ręczniki, a także kosmetyki pielęgnacyjne i naturalne olejki. Dzięki temu odżywisz skórę i pobudzisz krążenie krwi, co wpłynie na jej dotlenienie.
- Prowadź higieniczny tryb życia. Nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu, unikaj stresu, odpoczywaj, wysypiaj się i uprawiaj aktywność fizyczną.
Krem do cery dojrzałej – jak wybrać odpowiedni kosmetyk
Kosmetyki do cery dojrzałej powinny przede wszystkim nawilżać skórę, stymulować procesy regeneracyjne i uzupełniać braki witamin i składników odżywczych. Kremy i inne kosmetyki powinny zawierać składniki takie jak:
- Kwas hialuronowy – odpowiada za zachowanie równowagi wodnej w organizmie, poprawia wygląd skóry, uelastycznia ją i nawilża. Łączy włókna kolagenowe i chroni skórę przed działaniem drobnoustrojów. Dzięki czemu skóra zachowuje sprężystość. Opóźnia się też pojawianie i pogłębianie zmarszczek.
- Retinol – czyli odmiana witaminy A. Pobudza komórki skóry do pracy, przyspiesza regenerację naskórka, rozjaśnia przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu i wyrównuje koloryt skóry.
- Kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) – złuszczają naskórek i wygładzają zmarszczki.
- Witamina C – rozjaśnia przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu, opóźnia proces utleniania.
- Peptydy – białka te pobudzają komórki skóry do regeneracji, regulują gospodarkę wodną i przyczyniają się do produkcji kolagenu.
- Witamina E – regeneruje, nawilża i odżywia skórę.
-
Koenzym Q10 – zawiera dużo witaminy E, silnie odżywia skórę i spowalnia powstawanie zmarszczek.
- Olejki roślinne, np. olej kokosowy, rycynowy lub lniany – stymulują procesy odnowy komórkowej, nawilżają i odżywiają skórę.
Pamiętaj, że w pielęgnacji cery ważna jest systematyczność. Regularna i skrupulatna pielęgnacja, w połączeniu z higienicznym trybem życia sprawią, że skóra będzie zdrowsza, bardziej odżywiona i nawilżona, a powstawanie kolejnych zmarszczek znacznie się opóźni.
Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:
Ela 14.08.2019r.
Co do quizu w temacie ludzkiej skóry..Jak się ma ,odnośnie tematu, pytanie "ile kości ma dłoń"?..