Skóra atopowa – jak pielęgnować atopową skórę? Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci

Fot: fotolia.com

Skóra atopowa jest przewlekłą chorobą zapalną, której charakterystyczne objawy to świąd, zaczerwienienie oraz suchość. Pielęgnacja atopowej skóry polega na stosowaniu specjalistycznych kosmetyków. Szczególnej uwagi wymaga wrażliwa skóra atopowa u niemowląt i dzieci.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) nazywane jest również egzemą, wypryskiem atopowym, świerzbiączką Besniera, wypryskiem alergicznym, alergicznym zapaleniem skóry. To nawrotowa zapalna choroba skóry o charakterze przewlekłym. Charakterystyczne dla skóry atopowej są uporczywy świąd oraz skórne zmiany zapalne (wypryski). W chorobie dochodzi do zliszajowacenia skóry (staje się ona zgrubiała i szorstka). W przypadku rozwoju procesu zapalnego na skórze pojawiają się pęcherzyki. Skóra atopowa może być powiązana z astmą oskrzelową, katarem siennym, alergicznym zapaleniem spojówek.

AZS uznawane jest za chorobę cywilizacyjną – szacuje się, że atopowa skóra występuje (w zależności od regionu) u 5–20% populacji. Skórę atopową zwykle diagnozuje się we wczesnym dzieciństwie – u 60% chorych objawy AZS pojawiają się w pierwszym roku życia. Schorzenie należy do grupy atopowych chorób skóry. Atopia skóry to reakcja o podłożu genetycznym, w której ma miejsce nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na nieduże dawki antygenów, wskutek czego następuje nadmierne wytwarzanie immunoglobulin E – przeciwciał skierowanych przeciwko tym alergenom.

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Do czynników, które wpływają na zaostrzenie zmian chorobowych w przypadku skóry atopowej, należą alergeny bakteryjne, grzybicze, wirusowe, powietrznopochodne oraz spożywanie niektórych pokarmów. Zaostrzenie objawów może być efektem kontaktu z potencjalnym alergenem.

Pielęgnacja skóry atopowej

W AZS ostre fazy choroby przeplatają się z okresami remisji (wyciszenia objawów). Nie można wyleczyć AZS, jednak właściwa pielęgnacja może przedłużyć okresy, w których objawy skóry atopowej nie występują.

Ze względu na nawrotowość choroby i złożony mechanizm jej powstawania terapia AZS nie jest prosta. Chorego z atopową skórą leczy się indywidualnie.

Stosuje się leczenie miejscowe. Odpowiedni preparat powinien dobrać lekarz (dermatolog). Zalecane są kosmetyki nawilżające oraz odbudowujące ochronny płaszcz lipidowy skóry – kremy, mydła, balsamy, emulsje hipoalergiczne do skóry atopowej. Ich zadaniem oprócz nawilżenia jest redukcja świądu, zmiękczenie i uelastycznienie skóry oraz działanie przeciwzapalne. Pielęgnacja skóry atopowej polega ponadto na kąpielach z dodatkiem emolientów.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kosmetyki do skóry atopowej nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Dla osób ze skórą atopową oferta preparatów jest bardzo szeroka – można sięgnąć również po hipoalergiczne mleczko do demakijażu, olejek do ciała i do kąpieli, krem pod oczy.

W przypadku atopowej skóry głowy stosuje się specjalistyczne szampony dostępne w aptece, które łagodzą uporczywe swędzenie, wzmacniają włosy i odżywiają skórę głowy. AZS może towarzyszyć łupież – zalecane są wtedy lecznicze szampony przeciwłupieżowe.

W leczeniu AZS stosuje się także:

  • glikokortykosteroidy,
  • niesteroidowe leki immunosupresyjne,
  • leki antyhistaminowe,
  • inhibitory kalcyneuryny,
  • masło shea,
  • mydło marsylskie,
  • preparaty zawierające kwas gamma-linolenowy,
  • fototerapię (naświetlania UVA i UVB),
  • fotochemioterapię (leczenie fototerapią z jednoczesnym podawaniem substancji chemicznych),
  • psychoterapię (stres oraz lęk zaostrzają objawy choroby),
  • staranną higienę na co dzień.

Zobacz film: Pieluszkowe zapalenie skóry. Źródło; 36,6.

    Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci

    W zależności od wieku wyróżnia się 3 fazy AZS

    • faza niemowlęca i wczesnodziecięca (między 2. miesiącem a 3. rokiem życia)
    • faza dziecięca (między 3. a 12. rokiem życia)
    • faza okresu dojrzewania i wieku dorosłego (po 12. roku życia).

    W fazie niemowlęcej AZS można pomylić z łojotokowym zapaleniem skóry – to drugie schorzenie ulega remisji w ciągu pierwszego półrocza życia dziecka. U niemowląt jednym z pierwszych objawów skóry atopowej jest rumień, który najczęściej lokalizuje się na policzkach. Pojawia się także świąd. Niemowlęta ze skórą atopową są niespokojne, rozdrażnione, źle sypiają, mogą stracić apetyt. U małych dzieci (do 3. roku życia) ze skórą atopową często mają miejsce wtórne nadkażenia bakteryjne, wirusowe i/lub grzybicze.

    Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci powinna być kompleksowo pielęgnowana – stosuje się specjalistyczne hipoalergiczne preparaty, które oczyszczają, nawilżają i odżywiają skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę zabezpieczającą przed utratą wody. Kosmetyki dla dzieci z AZS obejmują emulsje do kąpieli, kremy, mleczka, balsamy, oliwki.

    Uwaga! Przegrzewanie zaostrza objawy skóry atopowej u dziecka.

    Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano skórę atopową, powinni prowadzić dziennik obserwacji i notować w nim swoje spostrzeżenia – pomoże to ustalić, co przyczynia się do zaostrzenia objawów AZS, a co poprawia stan skóry.

    Uwaga! Atopia skóry może być jednym z objawów alergii pokarmowej, dlatego należy stosować dietę eliminacyjną. Potencjalne alergeny to: mleko krowie (i jego przetwory), orzechy, jaja kurze, soja, kakao, ryby i skorupiaki, niektóre owoce, warzywa, konserwanty, barwniki, miód.

    Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy


    Data aktualizacji: 14.08.2018,
    Opublikowano: 04.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

    Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

    Czytaj więcej
    Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

    Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

    Czytaj więcej
    Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

    Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

    Czytaj więcej
    Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

    Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

    Czytaj więcej
    Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

    Czytaj więcej
    Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

    Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

    Czytaj więcej
    Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

    Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

    Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

    Czytaj więcej
    Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

    Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

    Czytaj więcej