Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka – ile trwają i kiedy można się ich spodziewać?

Fot: pololia / fotolia.com

Skoki rozwojowe u niemowląt i dzieci to krótkie okresy, w których nagle nabierają one nowych umiejętności. Często związane są z dużym niepokojem, szczególnie u najmłodszych dzieci. Warto zdawać sobie sprawę z tego, kiedy przebiegają, aby nie niepokoić się, że dzieje się coś złego.

O skokach rozwojowych zaczęło się częściej mówić dopiero w ostatnich latach. Wcześniej zmiany w zachowaniu dziecka, marudzenie i płacze mogły być dla rodziców powodem do obaw i konsultacji z lekarzem. Dzięki rozwijającej się wiedzy o rozwoju dziecka współcześni rodzice mogą o wiele świadomiej i łatwiej przeżywać te okresy.

Co to jest skok rozwojowy i jakie ma objawy?

Skok rozwojowy to okres, w którym dziecko gwałtownie się rozwija w przeciągu paru dni. Takie momenty pojawiają się kilkakrotnie w pierwszym roku życia i trochę rzadziej w następnych latach. Skoki rozwojowe u niemowląt nie dotyczą rozwoju fizycznego, a zmian w układzie nerwowym – wywołane są więc zachodzącymi zmianami psychicznymi.

Sygnałem świadczącym o tym, że doszło u skoku rozwojowego, jest nabycie przez dziecko kilku nowych umiejętności w krótkim czasie. Najczęściej poprzedzone są one też okresami napięcia nerwowego u dziecka, które może być zagubione i przestraszone pełniejszym postrzeganiem świata. Objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu skoku rozwojowego to:

  • nieuzasadniona płaczliwość,
  • marudzenie,
  • wzmożona potrzeba uwagi ze strony opiekunów,
  • problemy z zasypianiem,
  • nagłe zmiany w rytmie dnia,
  • brak apetytu,
  • niespokojny sen.

Skoki rozwojowe w 1 roku życia

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi przez siedem skoków rozwojowych, które mogą się ujawniać w gwałtowny sposób. Warto jednak pamiętać, że okresy te mogą przebiegać wcześniej lub później niż zostało to opisane, a towarzyszące im rozdrażnienie może zostać opacznie zinterpretowane przez rodzica – szczególnie, że do skoków rozwojowych często dochodzi podczas chorób przebiegających z gorączką.

Zobacz także: Sprawdzone sposoby na gorączkę u dziecka i niemowlaka

Pierwszy skok rozwojowy – 5 tydzień

Pierwszy skok rozwojowy jest związany z tym, że niemowlę zaczyna odbierać o wiele więcej wrażeń z otaczającego go świata. W tym okresie dziecko może “wisieć na piersi”, równocześnie niewiele jedząc, ponieważ szuka bliskości z rodzicami. Gwałtowny rozwój w tym czasie powinien zaowocować większą świadomością zewnętrznego świata, częstszym uśmiechaniem się, pojawieniem się prawdziwych łez, uważniejszym słuchaniem i przyglądaniem się, lepszym trawieniem oraz wydłużeniem czasu aktywności.

Drugi skok rozwojowy – 7, 8 lub 9 tydzień

Dziecko zaczyna rozróżniać i zapamiętywać wzory w tym, co widzi, słyszy i czuje oraz zyskuje większą kontrolę nad własnym ciałem. Po przejściu drugiego skoku rozwojowego powinno umieć: podnosić głowę, przekręcać się z brzucha na plecy, patrzeć na ludzi i ich wyraz twarzy, głużyć (wydawać krótkie dźwięki), dotykać przedmiotów i je trzymać.

Trzeci skok rozwojowy – 3–4 miesiąc, najczęściej 11–12 tydzień

Dziecko dostrzega drobne różnice w swoim otoczeniu – zauważa zmiany w oświetleniu, temperaturze, a nawet różnicuje ton głosu. Jego ruchy i sposób patrzenia stają się bardziej skoordynowane. Po przejściu trzeciego skoku rozwojowego niemowlę powinno umieć: przewracać się z pleców na brzuch, siadać podciągane za rączki, odpychać się nogami, śledzić poruszającą się osobę i robić bąble ze śliny.

Czwarty skok rozwojowy – 4–5 miesiąc, najczęściej 14/15–19 tydzień

Od tego momentu skoki rozwojowe zaczynają trwać dłużej i dziecko może być marudne przez parę tygodni. W tym czasie uczy się łączyć zdarzenia w sekwencje i dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe oraz gaworzyć. W następstwie czwartego skoku rozwojowego niemowlę: zaczyna raczkować, manipulować przedmiotami (przekłada je z jednej ręki do drugiej, świadomie upuszcza lub uderza nimi), reaguje na swoje imię i odbicie w lustrze.

Piąty skok rozwojowy – 6 miesiąc, najczęściej 22–26 tydzień

Skok rozwojowy szóstego miesiąca trwa około 4 tygodni i mogą wówczas pojawić się u dziecka problemy ze snem, w tym senne koszmary i lęk przed ciemnością. Innymi częstymi objawami są nieśmiałość w stosunku do obcych ludzi, opór przed ubieraniem się i zmianą pieluchy oraz lęk separacyjny. W tym czasie niemowlę uczy się lepszej koordynacji ruchów, poruszania się, manipulowania przedmiotami, machania ręką na powitanie i pożegnanie, chwytu pęsetowego, przenoszenia wzroku z jednej strony książki na drugą oraz samodzielnego siadania. Zaczyna też protestować, gdy rodzice wychodzą z pokoju.

Zobacz także: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Szósty skok rozwojowy – 9–10 miesiąc, najczęściej 33–37 tydzień

Dziecko zaczyna myśleć w sposób podobny do dorosłych i kategoryzować, wyraża również bardziej zróżnicowane emocje. Wiąże się to z takimi osiągnięciami jak: odczuwanie zazdrości o rodzica, przytulanie i pocieszanie, rozpoznawanie kształtów, rozbieranie przedmiotów na części, wyrażanie własnego nastroju oraz przejmowanie inicjatywy w zabawie.

Zobacz także: Co się dzieje kiedy niemowlę śpi? Sprawdź, jak sen wpływa na jego mózg!

Siódmy skok rozwojowy – 11 miesiąc, najczęściej 41–46 tydzień

Dziecko łączy zdarzenia, zaczyna budować i składać przedmioty, szczególnie pociągają je zabawki, takie jak puzzle albo wieże. Po siódmym skoku rozwojowym niemowlę powinno już: wskazywać przedmioty i prosić o ich nazwanie, dopasowywać kształty, naśladować głosy zwierząt, schodzić tyłem z kanapy, stać i używać słowa “nie”.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej