Skąd się biorą kurzajki i czy warto je usuwać?

Fot.: Kadr z filmu 36,6, sezon 4,odcinek 3

Kurzajki są bardzo tajemniczymi naroślami. Czasem znikają same, czasem wszystkie kurzajki znikają po usunięciu jednej, a czasem nie można sobie z nimi poradzić, gdyż cały czas odrastają (mimo leczenia chirurgicznego). Jak to jest z kurzajkami? Czym są i czy warto je usuwać?

Kurzajki powstają w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Znane jest ponad 100 odmian wirusa, ale na szczęście nie każda odmiana jest groźna. Ryzyko zarażenia wirusem odpowiedzialnym za powstawanie kurzajek jest bardzo wysokie - zarazić możemy się na basenie, poprzez małe ranki, wystarczy dotknąć miejsca, w którym wcześniej przebywała osoba zarażona. 

Na szczęście wirus HPV powodujący występowanie kurzajek jest teoretycznie niegroźny. Kurzajki nie bolą (chyba, że je podrażniamy np. podczas chodzenia), jedynie wyglądają nieestetycznie. Zmiany skórne są chropowate w dotyku i w szarym lub białym kolorze. 

Uwaga! Kurzajki możemy rozsiewać - nawet na własnym ciele. Łatwo je przenieść np. z ręki na twarz. Dlatego bardzo ważne, aby kurzajek nie rozcinać samemu, ani nie podrażniać. 

Zobaczcie na filmie, co prof. Krzysztof Łabuzek mówi o kurzajkach. W programie 36,6 zobaczycie także, jak wygląda usuwanie kurzajki:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Leczenie kurzajek

Zanim zdecydujemy się na chirurgiczne usuwanie kurzajek warto wypróbować domowe sposoby oraz kremy z apteki. Pierwsze efekty kuracji widać dopiero po 2 tygodniach, a kurzajka może zniknąć dopiero po 2 miesiącach. Najskuteczniejsze są maści z apteki oraz specjalne spraye do wymrażania kurzajek. Istnieją także domowe sposoby na kurzajki. Oto kilka z nich:

  • jaskółcze ziele (glistnik) - sok z łodygi (mleczko o żółtawym zabarwieniu) wyciskamy bezpośrednio na zmianę i zaklejamy ją plastrem. Czynność tę powtarzamy codziennie, uważając, aby sok z jaskółczego ziela nie dostał się do ust, ponieważ ma właściwości trujące;
  • mniszek lekarski - czyli popularny mlecz. Również stosujemy sok z jego łodygi, smarując nim kurzajkę kilka razy w ciągu dnia;
  • kąpiele w roztworze solnym - roztwór przygotowujemy z około 200 g soli na każdy litr wody. Należy moczyć dłonie lub stopy przez około pół godziny dziennie. Zabieg powtarzamy codziennie. Wskazane są także kąpiele morskie;
  • olejek herbaciany - smarujemy nim zmiany skórne kilka razy w ciągu dnia.

Kurzajki może usunąć dermatolog. Stosuje się wypalanie, wymrażanie oraz usuwanie laserem. Niestety żadna z metod nie daje gwarancji, że kurzajka nie powróci. Duże znaczenie w walce z brodawkami ma odporność organizmu - warto ją wzmacniać, a problem kurzajek może rozwiązać się sam.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z trzeciego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 26.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej