Sinice nie znikają. Coraz więcej zamkniętych kąpielisk

Fot. wiljoj / Getty Images

Sinice nad Bałtykiem nadal psują urlopy - zamiast zniknąć z morza jest ich coraz więcej. Zamknięto kolejne kąpieliska, m. in. w Dębkach, Łebie i Białogórze. Jednak w Polsce jest więcej akwenów wodnych, w których aktualnie zakwitły sinice. Zobaczcie, co grozi po kontakcie z sinicami i gdzie występują. 

Wykwity sinic pojawiają się nad morzem Bałtyckim od ponad tygodnia. Sanepid zamyka coraz więcej plaż - najbardziej zagrożone są rejony Półwyspu Helskiego, ale zakaz kąpieli może zostać wprowadzony nawet w całym województwie pomorskim. 

Zakaz kąpieli obowiązuje m. in. w Kuźnicy, Jastarni, Juracie oraz na kąpieliskach na wysokości Helu. Dokładne nazwy kąpielisk:

  • Kąpielisko Kuźnica "Kościół"
  • Kąpielisko Jastarnia "Ogrodowa"
  • Kąpielisko Jastarnia "Nadmorska- Plażowa"
  • Kąpielisko Jastarnia "Zdrojowa"
  • Kąpielisko Jastarnia "Leśna"
  • Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
  • Kąpielisko nr 1 - "Duża Plaża" na Helu
  • Kąpielisko nr 3 - "Mała Plaża" na Helu

Do wody nie można wchodzić też na wszystkich kąpieliskach w Gdańsku oraz w Gdyni Orłowie. Więcej na ten temat oraz mapę wybrzeża z zamkniętymi plażami znajdziecie na TVN24.pl: Sinice nie znikają, czerwone flagi na plażach Półwyspu Helskiego i w Trójmieście 

Jednak sinice występują nie tylko nad morzem - opanowały część wód Zalewu Sulejowskiego w woj. łódzkim, znajdziemy je także w poznańskim Jeziorze Maltańskim, jeziorze Więcborskim w woj. kujawsko-pomorskim, jeziorze Ukiel w Olsztynie (plaża miejska nr 3) i nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie.

Sinice w tym roku są wyjątkowo dokuczliwe ze względu na sprzyjające im warunki pogodowe. No właśnie - jak rozpoznać sinice? Czym są cyjanobakterie?

Obecność sinic - po czym poznać sinice

Sinice w wodzie można rozpoznać po pianie lub kożuchu na powierzchni, mętnej wodzie, brzydkim zapachu, zmienionym kolorze na kolor zielony, niebiesko-zielony lub szary. Zawsze, kiedy czystość wody budzi nasze wątpliwości powinniśmy unikać kąpieli. 

Co powoduje zetknięcie się z sinicami?

W zależności od tego, czy kontakt miała z nimi nasza skóra, czy może przypadkowo napiliśmy się wody z sinicami, mogą wystąpić:

  • wymioty, 
  • biegunka, 
  • silne bóle brzucha, 
  • gorączka i dreszcze, 
  • bóle mięśniowe, 
  • zawroty głowy, a nawet zapalenie płuc,
  • grudkowata lub pęcherzowa wysypka,
  • pokrzywka,
  • swędzenie skóry,
  • rumień skórny,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie błon śluzowych.

Więcej o sinicach dowiecie się tutaj: Co to są sinice? Jakie objawy występują po kontakcie z nimi? Jak wygląda zakwit sinic?

Jakie objawy daje zatrucie Salmonellą? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Salmonella - objawy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Opublikowano: 24.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej