Siemię lniane na włosy – zwykły produkt o niezwykłych właściwościach. Efekty, przepis na maseczkę, mgiełkę i płukankę.

Fot: nikolaydonetsk / fotolia.com

Codzienną pielęgnację, opierającą się na drogeryjnych kosmetykach, warto wzbogacić o naturalne, domowe sposoby. Mgiełka, płukanka czy maseczka z siemienia lnianego poprawiają kondycję włosów i stymulują ich wzrost. Dowiedz się, jak je przygotować.

Siemię lniane (czyli nasiona lnu) to produkt, który znajduje zastosowanie w naturalnych terapiach oraz w kosmetyce. W medycynie szczególnie doceniane są jego właściwości oczyszczające, kojące i osłaniające. W kosmetyce siemię lniane stosuje się do nawilżania i odżywiania skóry, paznokci i włosów. Wysoka zawartość witamin, minerałów i kwasów omega-3 sprawiają, że włosy szybciej rosną i nabierają zdrowego blasku. Skóra (w tym skóra głowy) jest bardziej nawodniona, dzięki czemu regulowany jest poziom wydzielania sebum. Siemię lniane możemy stosować dwojako:

  • wewnętrznie – pijąc zawiesinę przygotowaną z ziaren zalanych gorącą wodą; spożywając potrawy (np. sałatki) z surowymi ziarnami;
  • zewnętrznie, przygotowując maseczki, płukanki, wcierki lub mgiełki do skóry i włosów.

Jakie właściwości odżywcze ma siemię lniane? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Siemię lniane - właściwości odżywcze. Źródło: Wiem, co jem

Siemię lniane – właściwości

Nasiona lnu zaliczane są do grona superfoods – produktów o bardzo wysokiej zawartości składników odżywczych. W siemieniu lnianym znajdziemy m.in.:

Nasiona lnu zmieniają postać pod wpływem kontaktu z ciepłą wodą – uwalniają dużą ilość substancji śluzowych. Ziarna zalane ciepłą wodą szybko zmieniają się w maź przypominającą galaretkę lub gęsty kisiel. Dzięki takiej postaci składniki aktywne mają większą szansę na wniknięcie w błony śluzowe, skórę lub włosy.

Stosujesz naturalne preparaty na włosy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Siemię lniane – włosy jak z salonu

Zabiegi z wykorzystaniem ziaren lnu są szczególnie polecane do włosów:

  • suchych i zniszczonych;
  • z dużą skłonnością do wypadania;
  • przetłuszczających się;
  • rozdwajających się;
  • farbowanych, a zwłaszcza rozjaśnianych;
  • kręconych lub falowanych;
  • często prostowanych lub kręconych na gorąco (prostownicą lub lokówką).

Regularne stosowanie siemienia lnianego sprawi, że włosy będą szybciej rosnąć. Skóra głowy będzie odpowiednio nawilżona i ukojona, włosy zyskają naturalny blask.

Maseczka na włosy z siemienia lnianego – przepis

Dwie łyżki siemienia lnianego umieść w rondelku lub niedużym garnku. Ziarna zalej szklanką wody i gotuj na małym przez 10 minut, cały czas mieszając. Przygotowaną miksturę przecedź przez sitko lub gazę – tak, aby pozbyć się ziaren. Jeżeli maź jest zbyt gęsta, przez co nie możesz jej prawidłowo odcedzić – dodaj odrobinę wody. Gotowa maska ma przypominać w konsystencji gęsty kisiel.

Maskę stosuj na wilgotne, umyte włosy i skórę głowy. Po nałożeniu mikstury, głowę zawiń w ręcznik (możesz zastosować również foliowy czepek) i odczekaj godzinę. Po upłynięciu tego czasu spłucz maskę.

Maska pozwala na dogłębne odżywienie skalpu i włosów. Sprawia, że kosmyki są nawilżone, dociążone i łatwiej się rozczesują. Stosowana regularnie, przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów.

Siemię lniane na włosy – przepis na płukankę

Dwie łyżki siemienia lnianego zalej dwiema dużymi szklankami wody. Podobnie jak w przypadku maski, gotuj całość na małym ogniu przez 10 minut. Na koniec odcedź uzyskany płyn od ziarenek. Płukanka powinna być odrobinę gęstsza od czystej wody – w razie potrzeby rozcieńczaj miksturę aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Płukanki używaj podczas mycia włosów – do ostatniego płukania. Polewaj nią umyte i opłukane wodą włosy. Nie spłukuj!

Płukanka pozwala na uzyskanie błyszczących, śliskich włosów. Poprawia także skręt loków i fal.

Mgiełka z siemienia lnianego – jak przygotować

Jedną łyżkę siemienia lnianego zalej 100 ml wody i gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Uzyskaną maź przecedź na sicie lub gazie i wlej do czystej butelki z atomizerem. Do żelu z siemienia dodaj 2-3 krople oleju roślinnego – kokosowego, z pestek winogron lub oliwy z oliwek. Do butelki możesz opcjonalnie dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Zakręć butelkę i mocno nią wstrząśnij, by składniki dokładnie się wymieszały.

Mgiełką możesz spryskiwać wilgotne lub suche włosy, aby je wygładzić i nawilżyć.

Mgiełka z siemienia lnianego pozwala natychmiastowo zapanować nad puszącymi lub elektryzującymi się włosami.

W jaki jeszcze sposób można wzmocnić włosy? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Siemię lniane na porost włosów

Aby przyspieszyć wzrost i ograniczyć wypadanie włosów, siemię lniane warto włączyć do codziennej diety. Jak je spożywać?

Jedną łyżkę ziaren zmiel w młynku do kawy lub rozgnieć w moździerzu. Zalej odrobiną wrzątku. Uzyskaną papkę możesz zjeść samą lub dodać do posiłku, np. do dressingu sałatki.

Jedną łyżkę ziaren gotuj w szklance wody przez 10-15 minut. Odcedź. Wypij powstały odwar.

Jakie siemię wybrać?

W sklepach spożywczych i zielarskich znajdziesz 2 wersje siemienia:

  • całe nasiona – zawierają najwięcej wartości odżywczych, przed spożyciem należy je samodzielnie zmielić lub rozdrobnić;
  • len mielony – jest mniej wartościowy od ziaren. Len po zmieleniu bardzo szybko wietrzeje, jełczeje i traci wartości odżywcze. 
Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej