„Sesja jogi daje wszystko to, czego nasze ciało i umysł potrzebują”

To jest aktywność, którą możemy zacząć ot tak, nawet na dywanie - nie trzeba wielkich przygotowań – przekonuje Karolina Erdmann, która opracowała swoją autorską metodę jogi. Nam opowiedziała o zaletach, jakie płyną z praktykowania asanów. W przypadku tego typu ćwiczeń silna i smukła sylwetka to efekt uboczny. Najważniejszy w jodze jest relaks!

Joga na skołatane nerwy

Pandemia koronawirusa i towarzysząca jej izolacja może powodować poczucie bezsilności, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej – choć ta, dla wzmocnienia odporności jest tak bardzo wskazana. W sytuacjach stresowych częściej niż zwykle zaglądamy do lodówki po przekąski… Zamiast tego powinniśmy bliżej przyjrzeć się technikom relaksacyjnym. Jedną z propozycji jest joga! Jaki trening wybrać na ukojenie skołatanych nerwów?

Relaks w rytm intensywnej muzyki

Karolina Erdmann jest trenerką, która opracowała swoją autorską metodę jogi. Yoga Beat to dynamiczny trening w rytm energetycznej muzyki opierający się na asanach, które przeplatają się z innymi ćwiczeniami wzmacniającymi - wykopami czy podporami. Cały trening kończy się rozciąganiem i relaksem.

To połączenie zapewnia nam stabilne i elastyczne ciało, ale także silną i smukłą sylwetkę. Sesje dają wszystko to, czego nasze ciało i umysł potrzebują. Joga to dla mnie znacznie więcej niż relaks. Jest on jednak elementem, którego nie może zabraknąć. Każdą sesję treningową kończę przyjemnym rozciąganiem i savasaną. To pozycja, która pozwala maksymalnie odprężyć ciało, wyciszyć się i podziękować sobie za odbytą praktykę

- mówi Karolina.

Zobacz też: Ćwicz w domu. Ekspert: „Ruszajmy się możliwie jak najczęściej, ale umiarkowanie”

Dlaczego praktykując jogę tak ważne jest trzymanie głowy w dole?

Pozycje odwrócone, czyli te, w których trzymamy głowę w dole wpływają pozytywnie na ukrwienie i dotlenienie mózgu. Dzięki nim stajemy się bardziej kreatywni, chłoniemy nowości, potrafimy patrzeć z różnych perspektyw, wpadamy na nowe pomysły. Sprawiają, że po treningu działamy na wyższych obrotach i "chce nam się" działać

-wyjaśnia trenerka.

Zobacz też: Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?

Interpretacje jogi – dla każdego coś innego

Jak tłumaczy nam Karolina, joga ma wiele interpretacji. Różnią się one między sobą:

  • poziomem intensywności,
  • intencją,
  • doborem pozycji,
  • towarzystwem muzyki lub jej brakiem.

Trzeba próbować i szukać tej "swojej", nie zniechęcając się, kiedy dany rodzaj jogi nie będzie trafnym wyborem. Naprawdę jest w czym wybierać

-przekonuje Karolina i obala mit, jakoby joga była mało efektywnym treningiem. Praktykując jogę można zarówno zadbać o swoje skołatane nerwy, jak i wysmuklić i wzmocnić sylwetkę.

Dziś Międzynarodowy Dzień Jogi. Oto 5 ćwiczeń jogi twarzy na piękną, świetlistą cerę bez zmarszczek

Zobacz film: Dziś Międzynarodowy Dzień Jogi. Oto 5 ćwiczeń jogi twarzy na piękną, świetlistą cerę bez zmarszczek Źródło: Press Association

Wszystko zależy bowiem od tego, na jaki rodzaj jogi się zdecydujesz. A mamy do wyboru między innymi:

  • Hatha joga – to praca z ciałem i oddechem o łagodnej lub umiarkowanej intensywności.
  • Vinyasa – joga, która ma bardzo dynamiczną formę – wzmocni i uelastyczni ciało.
  • Ashtanga – również dynamiczna odmiana jogi. Polecana szczególnie osobom lubiącym porządnie się zmęczyć.
  • Mysore – odłam Ashtangi, po opanowaniu sekwencji asan zaproponowanej przez nauczyciela, możemy wykonywać własną praktykę w domu.
  • Yin - To powolne, bardzo relaksujące zajęcia. Celem jest rozluźnienie ciała i rozciągniecie mięśni, głównie wokół bioder, miednicy i kręgosłupa.
  • Kundalini – jest to najbardziej duchowa strona jogi. Tutaj przede wszystkim kładzie się nacisk na medytację i pracę z oddechem.

Zobacz też: Trening Jacobsona – redukcja stresu poprzez relaksację ciała

    Jak zacząć ćwiczyć jogę?

    By zacząć praktykować jogę wystarczą jedynie szczere chęci i kawałek wolnej przestrzeni. Przyda się również mata, choć jak przekonuje Karolina, można też ćwiczyć na dywanie.

    To jest aktywność, którą możemy zacząć ot tak, nawet na dywanie - nie trzeba wielkich przygotowań. "Nuda" jogi to stereotyp, który osobiście staram się przełamywać, a jedynym sposobem, aby pozbyć się tego myślenia jest zwyczajnie spróbować. Będzie odpowiednia zarówno jako codzienna praktyka i przewodzący rodzaj ruchu, jak i komplementarny dodatek do innych wybieranych przez nas aktywności. Myślę, że każdy znajdzie w jodze coś dobrego dla siebie.

    - zachęca do praktyki jogi Karolina Erdmann.

    Zobacz też: Jak ćwiczyć w domu z dzieckiem? Sportsmama: „Angażujmy je do wspólnej aktywności, będzie to procentować na przyszłość”

    5 treningów z YouTube, dla których zrezygnujesz z karty członkowskiej na siłowni

    Zobacz film: Do jogi znajdź kawałek podłogi.

    źródło: Dzień dobry TVN

    Data aktualizacji: 21.06.2020,
    Opublikowano: 22.04.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

    Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

    Czytaj więcej
    Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

    Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

    Czytaj więcej
    Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

    Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

    Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

    Czytaj więcej
    Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

    Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

    Czytaj więcej
    Jazda na rolkach - dlaczego warto?

    Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

    Czytaj więcej
    Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

    Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

    Czytaj więcej
    Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

    Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

    Czytaj więcej
    Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

    Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

    Czytaj więcej
    Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

    Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

    Czytaj więcej