Seks oralny szkodzi kobietom? Niepokojące wyniki najnowszych badań

katleho Seisa/getty images

Seks oralny może przyczyniać się do bakteryjnego zapalenia pochwy. Okazuje się, że drobnoustroje z jamy ustnej, które powodują m.in. choroby dziąseł, przenoszone są w okolice narządu rodnego  kobiety i mogą być przyczyną uciążliwej infekcji intymnej.

Bakteryjne zapalenie pochwy (BV) nie jest infekcją przenoszoną drogą płciową. Przyczyną zaburzenia jest brak równowagi flory bakteryjnej pochwy. Jak dowodzą najnowsze badania, seks oralny może mieć wpływ na tę zawstydzającą kobiety dolegliwość. Jak to możliwe? Okazuje się, że bakterie obecne w jamie ustnej niekorzystnie zmieniają florę bakteryjną pochwy, wspomagając wzrost drobnoustrojów, które powodują BV.

Seks oralny a bakteryjne zapalenie pochwy

Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS Biology wykazało, że powszechny typ bakterii występujących w jamie ustnej, który jest często powiązany z chorobami dziąseł i płytką nazębną, może przyczynić się do rozwoju bakteryjnego zapalenia pochwy. Bakteria z jamy ustnej - Fusobacterium nucleatum wspomaga rozwój innych bakterii związanych z bakteryjnym zapaleniem pochwy. To sugeruje, że nie tylko brak zdrowych pałeczek kwasu mlekowego jest przyczyną dysbiozy pochwy i wzrostu chorobotwórczych drobnoustrojów. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego może to być również seks oralny, w tym także między kobietami.

Prof. Claudia Estcourt, rzecznik Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Zdrowia Seksualnego i HIV tłumaczyła, że badania te pozwalają lepiej zrozumieć  przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy.

Wiemy, że bakteryjne zapalenie pochwy to naprawdę złożony problem – powiedziała prof. Estcourt.  Zdaniem ekspertki seks oralny może nie tylko przyczyniać się do przenoszenia takich chorób jak HIV, rzeżączka czy kiła, ale też zwiększać ryzyko innych infekcji.

Bakteryjne zapalenie pochwy – co to jest

Bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej waginoza bakteryjna, jest zakażeniem wywołanym przez różne bakterie beztlenowe, m.in. Mycoplasma hominis i Gardnerella vaginalis, które niszczą obecne fizjologicznie w pochwie pałeczki kwasu mlekowego i zmieniają pH pochwy z kwasowego na zasadowy.

Bakteryjne zapalenie pochwy zazwyczaj nie jest poważną infekcją, ale należy je leczyć. W przeciwnym razie kobiety są bardziej podatne na choroby przenoszone drogą płciową i zakażenia układu moczowego. warto tez wiedzieć, że bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Na zapalenie bakteryjne pochwy częściej chorują kobiety stosujące wkładki wewnątrzmaciczne jako środek antykoncepcyjny oraz kobiety palące papierosy.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Podstawowym objawem waginozy bakteryjnej są intensywne upławy z dróg rodnych kobiety o silnym i nieprzyjemnym „rybim” zapachu. Poza upławami o rzadkiej i białej konsystencji nie pojawia się świąd ani pieczenie, bolesność czy inne objawy podrażnienia.

Jak odróżnić bakteryjne zapalenie pochwy od grzybiczej infekcji?

Jedną z cech odróżniających jest świąd i podrażnienie. Tego typu dolegliwości towarzyszą zwykle grzybiczemu zapaleniu pochwy. Wtedy też upławy przybierają dość gęstą, serowatą konsystencję. Upławy w bakteryjnym zapaleniu są wodniste, a co najważniejsze, nie ma innych objawów towarzyszących infekcji.

Do postawienia prawidłowej diagnozy lekarz pobiera od pacjentki wymaz z pochwy.

Jeśli wynik jest pozytywny, infekcję można leczyć antybiotykiem w tabletkach, żelach lub kremach.

Zobacz film: Problemy ginekologiczne

źródło: x-news

źródło: www.bbc.com

Data aktualizacji: 31.08.2020,
Opublikowano: 31.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jakie są sposoby leczenia kiły? Gdzie się zgłosić?

Leczenie kiły opiera się głównie na farmakoterapii, a rodzaj, dawkowanie i długość kuracji zależą od stadium choroby i siły objawów. Ponadto pacjenci poddawani są licznym badaniom laboratoryjnym w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową. Pierwszej pomocy udziela lekarz rodzinny.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
Guzek na wardze sromowej - czy jest groźny?

Guzek na wardze sromowej to kłopotliwy problem, który skłania wiele kobiet do wizyty w gabinecie ginekologicznym. W większości przypadków przyczyna jego powstania jest łatwa do zidentyfikowania, należy jednak zawsze wykluczyć poważne schorzenia.

Czytaj więcej
Leczenie rzeżączki – leki bez recepty, antybiotyki i metody naturalne

Leczenie rzeżączki opiera się na antybiotykoterapii. Konieczna jest wzmożona higiena osobista i ograniczenie kontaktów seksualnych. Terapią objęci powinni zostać wszyscy partnerzy seksualni. Bez odpowiedniego postępowania zakażenie rozprzestrzenić się może na inne części ciała.

Czytaj więcej
Na czym polega leczenie rzęsistkowicy? Jakie mogą być konsekwencje niepodjęcia terapii?

Leczenie rzęsistkowicy opiera się farmakoterapii. Lek z wyboru to metronidazol. Środek ten przeciwwskazany jest jednak dla kobiet w I trymestrze ciąży. Zdecydowanie bardziej skuteczne jest doustne przyjmowanie leku niż stosowanie go w formie miejscowej w postaci kremu lub żelu.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Kiedy penis boli i piecze. Najczęstsze infekcje intymne u mężczyzn 

Infekcje intymne to nie tylko domena kobiet. Mimo że w przypadku panów nie zawsze dają wyraźne objawy, to zostawione bez leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie infekcje intymne najczęściej występują u mężczyzn i jak ich uniknąć?

Czytaj więcej
Ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi do ginekologa

Ginekolog to taki sam lekarz, jak kardiolog czy internista. Mimo to ponad 3 miliony kobiet w Polsce wstydzi się pójść do niego na wizytę. Skąd się bierze ten lęk i dlaczego Polski nie chcą  się regularnie badać?

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej