Sauna – rodzaje, zasady korzystania, zalety i przeciwwskazania 

Fot: BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Sauna to znany od wieków zabieg fizjoterapeutyczny, polegający na poddaniu organizmu działaniu określonej kombinacji wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Kilku- lub kilkunastominutowe sesje odbywają się w specjalnych pomieszczeniach o konstrukcjach dostosowanych do typu zabiegu.

Sauna służy łagodzeniu drobnych dolegliwości, a przede wszystkim jest skuteczną metodą profilaktyki wielu chorób. Zasadniczo przeznaczona jest dla osób zdrowych (bez aktywnych objawów chorobowych). Wykorzystanie sauny w celach leczniczych warto skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: Czy warto korzystać z sauny? Źródło: 36,6.

Rodzaje sauny

Sauny różnią się między sobą panującą w nich temperaturą i wilgotnością powietrza.

Najpopularniejsze rodzaje saun to:

  • sauna sucha (sauna fińska) – panuje w niej najwyższa temperatura (85–110°C) i najniższa wilgotność powietrza (5–15%); zbudowana jest z drewna, a ogrzewana elektrycznym piecem wyłożonym kamieniami,
  • sauna parowa (łaźnia rzymska) – stosunkowo niskiej temperaturze (40–60°C) towarzyszy wilgotność powietrza, która osiąga nawet 100%; pomieszczenie wyłożone jest płytkami ceramicznymi, tworzywem sztucznym lub hartowanym szkłem; temperatura i wilgotność powietrza regulowane są z użyciem generatora pary umieszczonego przy podłodze,
  • sauna na podczerwień (infrared) – źródło ciepła stanowią promienniki podczerwone, które nagrzewają pomieszczenie do 50–60°C przy wilgotności ok. 25%,
  • bania (sauna rosyjska) – tradycyjny piec opalany drewnem ogrzewa kamienie, więc w pomieszczeniu przypominającym drewnianą chatę panuje temperatura 80–120°C; kamienie polewa się wodą, a wilgotność powietrza osiąga około 60%.

Sauny znajdują się zwykle przy pływalniach, siłowniach, centrach sportowych i rekreacyjnych, spa, hotelach, ośrodkach wczasowych. Ostatnio dużą popularność zyskują sauny ogrodowe, czyli wolnostojące drewniane domki saunowe. Jest to praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć własną saunę, ale nie dysponują pomieszczeniem na nią.

Jak korzystać z sauny?

Z sauny najlepiej korzystać 2 razy w tygodniu (maksymalnie – 3). Nie należy wchodzić do sauny z pustym żołądkiem (ze względu na niebezpieczeństwo omdlenia) ani po obfitym posiłku. Tuż przed i po zabiegu niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz spożywanie alkoholu. Dobrze jest za to wypić przed wejściem do sauny dużo wody, by organizm miał co wypocić.

Przed zabiegiem należy się umyć i wytrzeć do sucha, co ułatwia pracę gruczołom potowym. Do sauny wchodzi się bez obuwia i, o ile to możliwe, nago. Kostium czy ręcznik zakłócają proces wymiany ciepła. Należy także zdjąć biżuterię – rozgrzana może spowodować poparzenia skóry.

Pobyt w saunie suchej powinien trwać około 10–15 minut, w parowej – około 15–20 minut, infrared – do 30 minut. By przyzwyczajać ciało do wysokiej temperatury, sesję rozpoczyna się na najniższym poziomie. Z czasem można przesiadać się na wyższe ławki. Warto przyjąć wygodną, relaksującą pozycję – siedzącą lub leżącą. By pot nie wsiąkał w drewno, w saunie suchej pod ciało podkłada się ręcznik.

Podczas zabiegu najlepiej jest oddychać przez nos. Jeśli inni użytkownicy wyrażają na to zgodę, w suchej saunie kamienie można polać wodą z dodatkiem olejków aromatycznych, które służą inhalacji i działają odprężająco.

Saunę należy opuścić po upływie wskazanego czasu (lub wcześniej, w przypadku wystąpienia objawów przegrzania – nasilonego bicia serca, zawrotów głowy, osłabienia). Warto wyjść na chłodne, świeże powietrze. Zaleca się przy tym nieforsowne ćwiczenia, np. trucht. Następnie ciało należy schłodzić wodą o temperaturze 12–20°C. Dobrze jest także zastosować naprzemiennie zimny i gorący prysznic. Należy uzupełnić wypocone płyny (w saunie traci się ich około 0,5–1,5 l), najlepiej wodą lub świeżymi sokami.

Sesję można powtórzyć do 3 razy pod rząd. Po ostatnim zabiegu warto nawilżyć i odżywić skórę, która w tym momencie bardzo dobrze wchłania kosmetyki. Po saunie zalecany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek. Biologiczną odnowę organizmu doskonale wspomaga sen.

Zalety sauny

Seans w saunie rozgrzewa skórę i podnosi temperaturę ciała. Następuje intensywne pocenie się. Proces ten przerywa się wychłodzeniem organizmu. Procedura ta wywołuje wiele efektów prozdrowotnych:

  • lekka hipertermia przyspiesza produkcję leukocytów, które niszczą wirusy i bakterie,
  • z potem z organizmu wydalane są toksyny,
  • odblokowanie gruczołów łojowych sprzyja usunięciu nadmiaru sebum,
  • zmiany temperatury powodują poprawę ukrwienia i regulacji naczyniowej,
  • ciepło rozluźnia mięśnie, działa korzystnie na bóle reumatyczne i nerwobóle,
  • zabieg pobudza przemianę materii i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu,
  • rozgrzanie sprzyja produkcji endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Po konsultacji lekarskiej z sauny korzyści czerpać mogą osoby cierpiące na astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Korzystanie z sauny jest niewskazane w objawowej fazie infekcji i innych chorób górnych dróg oddechowych. Zabieg może wtedy pogorszyć stan zdrowia. Sauna jest za to pomocna w okresie rekonwalescencji.

Z sauny nie mogą korzystać osoby z niewydolnością krążenia, chorobami serca, żylakami i cerą naczynkową. Przeciwwskazaniem są również nowotwory, cukrzyca, nadczynność tarczycy, schorzenia nerek, wątroby, padaczka, a także przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne. Zarówno ze względów zdrowotnych, jak i higienicznych do sauny nie powinny chodzić osoby z chorobami zakaźnymi i chorobami skóry.

Odradza się saunę kobietom w czasie menstruacji, kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom poniżej 3. roku życia.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 28.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej