Rzuć palenie, a zwiększysz wydolność płuc

Zobacz film: Rzuć palenie, zwiększ wydolność. Źródło: 36,6

Po rzuceniu palenia można znacznie poprawić swoją kondycję i to bez morderczych treningów na siłowni. Zobaczcie w programie 36,6, jak palacze poprawili swój wynik w bieganiu tylko dlatego, że zerwali z nałogiem.

Papierosy zawierają, poza silnie uzależniającą nikotyną. substancje smołowate: metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne, dwutlenek węgla, aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan. To jednak początek bardzo długiej listy szkodliwych dla ludzkiego ciała substancji. 

Paląc papierosy zwiększamy ryzyko wystąpienia: zawału serca, rozedmy płuc, nowotworów (nie tylko płuc, ale i krtani, języka, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek), zgagi, udaru mózgu, zaćmy, astmy, POCHP, zapalenia oskrzeli. Palacze często maja także nieprzyjemny zapach z ust, problemy z uzębieniem oraz brzydką cerę (tzw. nikotynową twarz).

Po rzuceniu palenia najbardziej bolesne jest dwanaście godzin od ostatniego papierosa. Mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmęczenie, kaszel, bezsenność oraz nieustanny głód. Jednak po tym, jak organizm oczyści się z toksyn krążących we krwi, od razu poczujemy różnicę!

Polecamy: Jak wytrwać w niepaleniu

Nasz organizm różnicę zauważy już po 8 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa. Wtedy do normy powróci poziom tlenu we krwi, a 24 godziny później ryzyko wystąpienia zawału serca zmniejsza się. Dwa dni od momentu wypalenia ostatniego papierosa nasz mózg zaczyna lepiej pracować, lepiej także odczuwamy smaki. Rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc, zregenerują się w 9 miesięcy.

Więcej: Sposoby na zaspokojenie głodu nikotynowego

Zobacz film: Dlaczego młodzież sięga po papierosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 24.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej