Rwa kulszowa a masaż – skuteczność w leczeniu bólu 

Fot. Staras / Getty Images

Masaż na rwę kulszową to technika służąca głównie zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Jej wykorzystanie jest zwykle pomocne, ale w niektórych sytuacjach efekt może być przeciwny do oczekiwanego. Jeśli choroba znajduje się w ostrej fazie, decyzję o zastosowaniu masażu powinien podjąć lekarz lub fizjoterapeuta. 

Rwa kulszowa to schorzenie, którego przyczyną są zmiany w lędźwiowym i krzyżowym odcinku kręgosłupa oraz ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Choć w niektórych przypadkach niezbędne może być leczenie operacyjne, zazwyczaj wystarczają farmakologiczne leczenie zachowawcze, masaże, fizyko- i kinezyterapia.

Rwa kulszowa – mechanizm powstawania i objawy

Rwa kulszowa to zespół objawów wynikających z ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych. Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym (L4–S1), zmiany zwyrodnieniowe albo przemieszczenie krążka międzykręgowego powodują silne dolegliwości bólowe.

Ból obejmuje środkową część pośladka, promieniuje wzdłuż tylnej powierzchni uda pod kolano, na łydkę i wzdłuż stopy aż do palucha. Chory nie może obciążać kończyny, trudno mu prosto stać, nie może też najczęściej wyprostować dolnej kończyny. Osoba z ostrym bólem kładzie się zwykle na boku z podkurczonymi lekko nogami albo na plecach, z ugiętym kolanem, pod które podkłada sobie wałek, zwiniętą poduszkę lub koc. Jest to dobry sposób na doraźne zmniejszenie dolegliwości.

Dłużej trwający ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych może prowadzić do powstawania niedowładów lub porażenia kończyn o typie obwodowym, czyli wiotkim. Siła mięśniowa stopniowo zmniejsza się, podobnie jak spoczynkowe napięcie mięśni.

Jeśli dolegliwości o typie rwy kulszowej przedłużają się, a chory jest zmuszony do chodzenia lub siedzenia, wtórnie pojawiają się nerwobóle międzyżebrowe, bóle szyi, kończyn górnych. Efekt ten spowodowany jest faktem, że odciążanie bolącej kończyny dolnej powoduje boczne odchylenie lędźwiowej części kręgosłupa. Prowadzi to do kompensacyjnego wygięcia w odcinku piersiowym i szyjnym oraz do nienaturalnego zwiększenia napięcia mięśni przykręgosłupowych.

Czy masaż pomaga na rwę kulszową?

Masaż jest nieodłączną częścią terapii rwy kulszowej. Jednak stosowanie tej metody nie jest polecane w sytuacji, gdy chory bardzo cierpi z powodu nagłego zaostrzenia dolegliwości i ból nie pozwala mu na swobodne zmienianie pozycji ciała. Z jednej strony przeszkodą w wykonaniu zabiegu są wtedy silne reakcje mięśni na ból i ich zwiększone napięcie, z drugiej – manipulacje masażysty mogą powodować nasilenie dolegliwości.

Wdrożenie masażu proponuje się w sytuacji, gdy silny ból zostanie już opanowany i ustąpi reakcja w postaci niemal kurczowego zwiększenia napięcia mięśni. Wówczas pozostające po ostrym ataku rwy przykurcze mięśni przykręgosłupowych mogą wymuszać nieprawidłową pozycję kręgosłupa i opóźniać całkowite ustąpienie dolegliwości. Zwiększone napięcie mięśni kończyny dolnej często stanowi wtórną przyczynę bólu i opóźnia powrót do pełnej sprawności ruchowej. Dlatego rozluźniający masaż na rwę kulszową jest w takich sytuacjach wskazaną metodą terapii.

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6

Rwa kulszowa – zasady masażu

Zabiegi manualne w przypadku rwy kulszowej można podzielić na dwie fazy:

  • w trakcie trwania dolegliwości bólowych,
  • w okresach między zaostrzeniami.

Masaż w przebiegu ataku bólowego (w jego podostrej lub przewlekłej fazie) ma przede wszystkim zmniejszyć napięcie mięśniowe tak, by chory nie znajdował się w pozycji wymuszonej. Jego rolą jest także likwidacja przykurczów i w miarę możliwości – przywrócenie kręgosłupa i miednicy do prawidłowego położenia. W tym celu stosuje się delikatne metody masażu – głaskanie, rozcieranie, masowanie podłużne, ugniatanie.

Miejscem zabiegu powinny być w pierwszej kolejności mięśnie pośladka i kończyny dolnej. Aby uzyskać pełen efekt, należy wykonać również masaż mięśni przykręgosłupowych aż do poziomu kręgosłupa szyjnego. Wynika to ze wspomnianego mechanizmu kompensacyjnego. W trakcie napadu bólu położenie miednicy wymusza zmianę pozycji kręgosłupa piersiowego i szyjnego. Po ustąpieniu ostrej fazy i rozmasowaniu okolicy lędźwiowej może powstać mechanizm odwrotny: przykurczone mięśnie szyi mogą zmusić chorego do nieprawidłowego wygięcia dolnej części kręgosłupa i opóźniać ustąpienie objawów rwy kulszowej. 

Masaże i inne skojarzone metody leczenia rwy kulszowej

Masaże najczęściej są jednym z elementów leczenia. Jednocześnie – w zależności od stanu chorego – stosuje się:

  • leczenie farmakologiczne – przeciwbólowe, przeciwzapalne,
  • fizykoterapię – laser, promieniowanie nadfioletowe lub podczerwone, magnetoterapię, diatermię krótkofalową (DKF), diadynamik (DD),
  • kinezyterapię – zabiegi biernego i czynnego odtwarzania prawidłowego zakresu ruchomości i wzmacniania siły mięśniowej.

Niezmiernie ważną rolę odgrywają działania zmierzające do wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych. Umożliwia to choremu pracę nad poprawą sylwetki, zapobiega nieprawidłowemu obciążaniu kręgosłupa, co jest często przyczyną ataków rwy kulszowej. Chorym otyłym zaleca się zawsze redukcję wagi. 

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.04.2018,
Opublikowano: 18.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej