Rumień guzowaty – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Gordana Sermek / fotolia.com

Rumień guzowaty to choroba zapalna skóry i tłuszczowej tkanki podskórnej, która objawia się wyraźnie zaczerwienionymi guzami. Po kilku tygodniach guzy samoistnie znikają. To jednak nie powód, aby bagatelizować tę chorobę. Rumień guzowaty może być bowiem symptomem poważniejszych schorzeń.

Rumień guzowaty – choroba zapalna tkanek podskórnych – to przypadłość, która niemal w 90% przypadków dotyczy kobiet. Może pojawić się w każdym wieku, ale przeważnie dotyka osób od 10. do 40. roku życia. Rumień guzowaty u dzieci ma podobną częstotliwość u obu płci. Zmiany skórne ustępują samoistnie po kilku tygodniach i nie pozostawiają blizn. Rumień guzowaty sam w sobie nie jest groźny dla zdrowia. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż jego pojawienie się może świadczyć o wystąpieniu wielu poważniejszych schorzeń, m.in. o zakażeniu paciorkowcem, kiłą, gruźlicą, salmonellą, a nawet wirusem HIV. Zawsze więc warto skonsultować zmiany u dermatologa, który w razie potrzeby zleci dalsze badania diagnostyczne.

Rumień guzowaty – jak wygląda zmiana? Jakie daje objawy?

Rumień guzowaty to choroba powodująca stan zapalny skóry i tkanek podskórnych (zwłaszcza tkanki tłuszczowej), która objawia się powstawaniem twardych, bolesnych, wyraźnie zaczerwienionych i ucieplonych guzów, widocznych i wyczuwalnych pod skórą. Guzy są słabo odgraniczone, na ogół mają ok. 1–1,5 cm wielkości (mogą się zlewać), ale zdarzają się także zmiany o wielkości rzędu kilku centymetrów. Guzy często występują w skupiskach. Ich typową lokalizacją jest przednia powierzchnia podudzi (gdzie pojawiają się z reguły obustronnie), ale mogą wystąpić także na udach, pośladkach, ramionach, tułowiu i owłosionej skórze głowy. Skóra w miejscu powstawania guzków może być ciepła (czy nawet gorąca) w dotyku. Guzki ustępują samoistnie: po upływie 2–9 tygodni ulegają rozpadowi. Nie pozostawiają blizn, ale w miejscu ich występowania mogą utrzymywać się widoczne przebarwienia.

Występowaniu rumienia mogą także towarzyszyć (lub poprzedzać go) następujące objawy, charakterystyczne dla różnego typu infekcji organizmu:

  • ogólne pogorszenie samopoczucia;
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • ból lub stany zapalne stawów;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty i/lub biegunka;
  • ból brzucha;
  • objawy infekcji dróg oddechowych.

Zobacz także: Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie?

Rumień guzowaty u dzieci

Rumień guzowaty może pojawić się w każdym wieku i stosunkowo często występuje u dzieci (zwłaszcza po 10. roku życia, rzadziej u młodszych). Podobnie jak u dorosłych, rumień guzowaty u dzieci jest na przykład objawem infekcji organizmu lub reakcji alergicznej na niektóre leki. Niepokojące może być zwłaszcza uporczywe nawracanie rumienia – może ono bowiem świadczyć o zaburzeniach autoimmunologicznych (chorobach układu odpornościowego). Objawy wskazujące na powstanie rumienia należy niezwłocznie skonsultować z pediatrą.

Rumień guzowaty – przyczyny występowania

Przyczyny występowania rumienia guzowatego nie są jednoznaczne – w wielu przypadkach pozostają nieznane lub trudne do ustalenia. Do najważniejszych czynników powodujących powstanie rumienia guzowatego należą:

  • infekcje o podłożu bakteryjnym, np. jersinioza, gruźlica, trąd, kiła, salmonelloza (także infekcje paciorkowcowe – najczęstsza przyczyna rumienia guzowatego w Polsce);
  • infekcje grzybicze;
  • infekcje wirusowe (np. CMV – wirus cytomegalii, EBV – wirus Epsteina-Barr, HBV – wirusowe zapalenie wątroby typu B, HCV – wirusowe zapalenie wątroby typu C, wirus HIV);
  • sarkoidoza (druga najczęstsza przyczyna rumienia guzowatego w Polsce);
  • nieswoiste zapalenie jelit;
  • choroba Behçeta;
  • przyjmowanie niektórych leków (przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, tetracykliny, sulfonamidy, salicylany, doustnych środków antykoncepcyjnych itp.);
  • niektóre stany fizjologiczne, np. ciąża;
  • niehigieniczny tryb życia (przewlekły stres, niedobór snu, nieprawidłowe odżywianie itp.).

Nie istnieją konkretnie sprecyzowane zasady profilaktyki, mogące ustrzec przed wystąpieniem rumienia guzowatego. Ryzyko zachorowania zmniejsza się jednak u osób, które dbają o zdrowy tryb życia (a tym samym ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji o różnym podłożu).

Diagnoza i leczenie rumienia guzowatego

Aby zdiagnozować rumień guzowaty, lekarz musi obejrzeć zmiany skórne, a także zlecić wykonanie odpowiednich badań. Zwykle wykonuje się badania krwi: morfologię oraz OB (odczyn Biernackiego – wskaźnik opadania erytrocytów). W rzadkich, budzących wątpliwości, przypadkach lekarz może zlecić także badanie histologiczne pobranego fragmentu tkanki guza (biopsję). Rumień guzowaty wymaga przede wszystkim leczenia choroby podstawowej, za sprawą której się rozwinął. Same guzy nie wymagają specjalistycznego leczenia (zanikają samoistnie). Stosuje się jedynie miejscowe leczenie objawowe, zwłaszcza w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. okłady z 2-procentowego roztworu ichtiolu, maść ichtiolową, maść metanabolową i mentolową). 

Obecnie często sięga się także po starą metodę leczenia, polegającą na terapii jodkiem potasu (trwa ok. 6–8 tygodni). Podczas terapii należy także odstawić wszystkie leki, które mogą być przyczyną powstawania guzów, jak również zatroszczyć się o odpowiednią dietę i zdrowy (higieniczny) tryb życia. Pacjentom z guzami zlokalizowanymi na podudziach zaleca się ponadto wypoczywanie w pozycji z nogami uniesionymi do góry oraz noszenie bandaży uciskowych.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej