Rozszczep kręgosłupa u płodu, dzieci i dorosłych - ogólne informacje

Fot: staras / stock.adobe.com

Rozszczep kręgosłupa jest zwykle wykrywany podczas rutynowego badania ultrasonograficznego w czasie ciąży. Wczesne rozpoznanie i skuteczne zapobieganie oraz możliwość przeprowadzenia zabiegów korekcyjnych już w łonie matki dają małym pacjentom perspektywę lepszej jakości życia, gdy dorosną.

Leczenie rozszczepu kręgosłupa może nie wymagać żadnych zabiegów lub może być konieczne przeprowadzenie operacji, wprowadzenie fizjoterapii oraz użycie przyrządów pomocnych w poruszaniu się, np. lasek ortopedycznych czy chodzików rehabilitacyjnych. W niektórych przypadkach może powodować ciężką niepełnosprawność fizyczną.

Zapobieganie rozszczepowi kręgosłupa

Najlepszym sposobem zapobiegania rozszczepowi kręgosłupa jest przyjmowanie suplementów kwasu foliowego przez kobietę na co najmniej 3 miesiące przed ciążą i w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży oraz spożywanie pokarmów bogatych w ten składnik. 

Kwas foliowy to witamina występująca naturalnie w niektórych produktach żywnościowych, takich jak ciemnozielone warzywa, np. brokuły, groszek, oraz żółtka jaj czy brązowy ryż. Jest również dodawany do produktów żywnościowych, np. niektórych płatków śniadaniowych. 

Przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i podczas ciąży może zapobiec 7 na 10 przypadków rozszczepu kręgosłupa. Zaleca się, aby wszystkie kobiety, które planują zajść w ciążę, przyjmowały codziennie kwas foliowy.

Rozszczep kręgosłupa - przyczyny jego powstawania

W 1. miesiącu ciąży rozwijające się dziecko (embrion) tworzy szczególną tkankę zwaną cewą nerwową, która zamyka się i przekształca w mózg i rdzeń kręgowy rozwijającego się dziecka. W przypadku rozszczepu kręgosłupa tkanka, która otacza i chroni nerwy (kręgosłupa), nie jest w pełni zamknięta.

Niektóre typy leków, przyjmowane przez kobiety planujące ciążę, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozszczepu kręgosłupa lub innych wad wrodzonych dzieci. Leki te wykorzystywane są w leczeniu epilepsji i innych zaburzeń, takich jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Stosowanie jakiegokolwiek leku, zwłaszcza w czasie planowania ciąży, powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. 

Cukrzyca oraz otyłość (BMI powyżej 30) u kobiet również zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Im większa otyłość, tym większe ryzyko.

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Rozszczep kręgosłupa - objawy

Objawy u dziecka zależą od tego, jak poważna jest wada kręgosłupa. Większość dzieci z łagodną formą rozszczepu kręgosłupa nie ma żadnych objawów. Dzieci z najgroźniejszą formą rozszczepu kręgosłupa często mają problemy w obszarach kręgosłupa i mózgu, które powodują poważne problemy zdrowotne, takie jak:

  • niewielkie, częściowe lub całkowite niedowłady w nogach czy ramionach, które mogą powodować niemożność poruszania tymi częściami ciała,
  • problemy z pęcherzem moczowym lub jelitami,
  • wodogłowie - nawet wtedy, gdy jest leczone, może powodować napady padaczkowe, problemy z nauką, koncentracją lub ze wzrokiem,
  • problemy emocjonalne i psychospołeczne,
  • wada postawy - skolioza.

Objawy u dorosłych po przeprowadzonej operacji rozszczepu kręgosłupa dotyczą między innymi:

  • osłabienia mięśni lub całkowitego paraliżu nóg,
  • nietrzymania moczu lub zakażenia układu moczowego,
  • problemów z poruszaniem się,
  • problemów z pęcherzem moczowym i zwieraczem odbytu.

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak można leczyć rozszczep kręgosłupa?

Celem leczenia rozszczepu kręgosłupa jest umożliwienie osobie osiągnięcia jak najwyższego poziomu niezależności.

Leczenie objawów lub stanów związanych z rozszczepem kręgosłupa obejmuje głównie:

  • zabieg chirurgiczny przeprowadzany wkrótce po urodzeniu w celu leczenia przepukliny w kręgosłupie i wodogłowia,
  • terapie ułatwiające codzienne życie i poprawiające niezależność pacjenta, takie jak fizykoterapia i terapia zajęciowa,
  • zabiegi związane z problemami z przewodem pokarmowym i drogami moczowymi.

Do leczenia objawów lub stanów związanych z rozszczepem kręgosłupa można zastosować wiele różnych metod terapeutycznych.

Nie ma skutecznego lekarstwa na rozszczep kręgosłupa. Uszkodzona tkanka nerwowa nie może być ponownie naprawiona. Leczenie zależy od rodzaju i stopnia nasilenia objawów schorzenia. 

Dzieci z najlżejszą formą rozszczepu kręgosłupa nie wymagają leczenia, ale u niektórych może być konieczna operacja w wieku dorosłym. 

Dziecko urodzone z rozszczepem kręgosłupa zazwyczaj poddawane jest operacji chirurgicznej w celu zamknięcia przepukliny i zmniejszenia ryzyka infekcji lub wystąpienia dalszego urazu w ciągu pierwszych kilku dni życia. Niektóre dzieci będą potrzebowały innych terapii do rozwiązania problemów, m.in.: z mózgiem, nogami, biodrami lub kręgosłupem. Z czasem mogą wymagać fizykoterapii, terapii zajęciowych czy związanych z mową. Mogą również być potrzebne urządzenia, np. pomocne w poruszaniu się czy wózki inwalidzkie.

Leczenie zależy od rodzaju rozszczepu kręgosłupa i wszelkich trwałych uszkodzeń rdzenia kręgowego lub mózgu. Niektóre osoby z rozszczepem kręgosłupa mają dużą niepełnosprawność fizyczną i trudności w uczeniu się. Wiele dzieci i wielu dorosłych z rozszczepem kręgosłupa może jednak prowadzić aktywne życie.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej