Rośliny, które zwalczają smog. Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Smog to zjawisko powszechne w Polsce, przy czym warto wiedzieć, że nie występuje ono tylko zimą. Oczywiście podczas sezonu grzewczego widać zalegającą nad miastami mgłę z zanieczyszczeń gołym okiem, ale również i latem mamy do czynienia ze smogiem. Mowa o zjawisku wtórnym czyli o zanieczyszczeniach pozostałych z zimy, a podnoszonych z ulic przez wiatr.

Czym jest smog? To toksyczna mgła składająca się z pyłów PM2,5 oraz PM10 (a w nich znajdziemy: benzoapiren, dioksyny, furany i związki metali ciężkich), za której emisją stoją: niska emisja, czyli ogrzewanie gospodarstw domowych, przemysł, transport i w nieznacznej mierze rolnictwo. Podczas palenia śmieci, używania niewłaściwych środków opału i kotłów grzewczych emitujemy do atmosfery nawet 52 proc. zanieczyszczeń. Czad, tlenki azotu, dwutlenek węgla, toluen i podobne substancje, jakie znajdziemy w papierosach. Brzmi dość... toksycznie, prawda?

Czy smog występuje tylko zimą? Zobaczcie na filmie, co mówią eksperci:

Zobacz film: Czy smog występuje tylko zimą? Źródło: 36,6

Dodatkowo dochodzi jeszcze zjawisko elektrosmogu, które powodują sprzęty domowe, np. ekrany telewizorów, komputerów, telefony komórkowe i innych urządzenia elektroniczne. Polecamy: Co to jest „elektrosmog”? Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia? Ochrona przed „elektrosmogiem”

Co może nam pomóc uporać się ze szkodliwością otoczenia? Rośliny! Pochłaniają one formaldehyd, trójchloroetylen, benzen, dym papierosowy, tlenek i dwutlenek węgla. Dzięki nim zwiększa się wilgotność powietrza oraz zawartość tlenu w pomieszczeniu. Rośliny podczas najważniejszego dla nich procesu życiowego, czyli fotosyntezy, pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. 

Jakie rośliny wybrać?

Przede wszystkim te o dużej zielonej powierzchni. Doskonale sprawdzają się palmy, paprocie, zielistki, draceny, fikusy, bluszcz, skrzydłokwiaty. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do różnych pomieszczeń. Paprocie np. bardzo lubią wilgoć i nie potrzebują dużo światła, a zatem w łazience będą rosły jak szalone. Zaleca się trzymanie w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 od pięciu do ośmiu roślin w doniczkach o średnicy 25-30 cm. Warto poznać ich zapotrzebowanie na światło i wodę przed zakupem, co ułatwi nam wybór rośliny.

A teraz kilka słów i niektórych gatunkach roślin:

  • palma bambusowa pochłania trójchloroetylen, idealnie więc sprawdzi się np. w pralni;
  • paprocie nasączają powietrze korzystnymi dla człowieka jonami ujemnymi, które neutralizują jony dodatnie wytwarzane przez urządzenia elektryczne;
  • zielistka świetnie radzi sobie z formaldehydem, który wnika w aparat szparkowy zielistki, tam rozpada się na wodę i dwutlenek węgla, który w większości natychmiast zostaje wbudowany w strukturę rośliny.
  • draceny usuwają benzen, formaldehyd, ksylen i toluen; 
  • fikusy - benzen;
  • bluszcz - benzen, formaldehyd i pyły zawieszone; 
  • skrzydłokwiat - pleśń, amoniak, toluen, ksylen. 

Uwaga! Większość roślin właśnie w nocy wydziela dwutlenek węgla. Są to rośliny tzw. strefy suchej, czyli takie, które za dnia zamykają aparat szparkowy, by nie tracić wody i tym samym nie mogą pobierać dwutlenku węgla. Robią to więc w nocy, przetrzymując go w komórkach i oczekując na światło. Oznacza to, że właśnie te wyjątki można trzymać w sypialni:

  • aloes;
  • storczyki;
  • zamiokulkas zamiolistny;
  • anturium;
  • sansewieria gwinejska.

O świeże powietrze w domu warto zadbać. Smog, czyli zanieczyszczone powietrze jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Toksyny przenikają nie tylko do płuc, ale do całego krwiobiegu. Jak smog wpływa na organizm? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Wpływ smogu na zdrowie człowieka. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 13.11.2018,
Opublikowano: 13.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej