Rodzice wcześniaków chcą być przy swoich dzieciach w szpitalu. Wystosowali już apel do ministra zdrowia

Nenov/getty images

Matki nie mogą przytulać, kangurować, karmić i pielęgnować swoich dzieci. Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zwróciła się do ministra zdrowia, by pomógł stworzyć procedury umożliwiające rodzicom wcześniaków pobyt na oddziale intensywnej terapii.

Apel do ministra zdrowia

Panująca pandemia SARS-CoV-2 wiele zmieniła w opiece nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Zwłaszcza tych, które przebywają na oddziałach intensywnej terapii noworodka.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Organizacje zrzeszone w Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) wystosowały petycję do Światowej Organizacji Zdrowia, by ta wystawiła swoją rekomendacje w sprawie ponownego otwarcia oddziałów neonatologicznych dla rodziców wcześniaków.

W projekt ten w Polsce zaangażowała się Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Organizacja zaapelowała już do ministra zdrowia z prośbą w stworzeniu procedur, które umożliwią mamom przebywać z ich przedwcześnie urodzonymi dziećmi na oddziale intensywnej terapii.

„Matki nie mogą przytulać swoich dzieci”

Podczas telekonferencji zorganizowanej przez Europejską Fundację na rzecz Opieki nad Noworodkami, w której udział wzięło 25 przedstawicieli z różnych stron świata. Byli to głownie neonatolodzy, reprezentanci stowarzyszeń rodziców, dziennikarze.

Polskę reprezentowała prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, wiceprezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, do niedawna wieloletnia prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wojewódzka konsultant ds. neonatologii na Mazowszu i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie.

Jak tłumaczyła podczas telekonferencji:

Matki nie mogą przytulać, kangurować, pielęgnować swoich dzieci. Nie karmią ich sondą, piersią czy kubeczkiem, tylko gdzieś w wyznaczonym punkcie szpitalnych korytarzy zostawiają odciągnięte w domu mleko. Nic nie zastąpi dotyku matki, jej głosu podczas czytania przy inkubatorze, jej zapachu, jej kangurowania. Rodzice są bardzo ważnym elementem opieki nad wcześniakami, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby na nowo otworzyć oddziały neonatologiczne, oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności dotyczących koronawirusa.

Przez zamknięte oddziały intensywnej terapii, noworodki przedwcześnie urodzone nie mają dostępu do koniecznych niekiedy konsultacji okulistycznych, kardiologicznych czy ortopedycznych ze względu na ewentualne ryzyko bezobjawowego zakażenia noworodka lub personelu oddziału.

Czy nie grozi to zwiększeniem umieralności i zachorowalności wśród wcześniaków? Czy będziemy mieli na nowo niewidome dzieci z powodu retinopatii wcześniaków?

-zastanawia się prof. Borszewska-Kornacka.

Zobacz film: Lekarz Ewa Helwich o opiece nad wcześniakami. Czego potrzebują?

źródło:x-news

Data aktualizacji: 28.04.2020,
Opublikowano: 28.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej