Rękawica do peelingu – Kessa. Jak używać? Jakie są efekty stosowania?

Fot: Dash / fotolia.com

Rękawica Kessa tradycyjnie używana była w marokańskich łaźniach. Dzisiaj popularna jest niemalże na całym świecie. Jej działanie polega na silnym, mechanicznym złuszczaniu skóry. Regularnie stosowana rękawica Kessa pozwala wygładzić i ujędrnić skórę, a także zredukować cellulit.

Rękawica Kessa to rodzaj myjki stosowanej podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Zwykle wykonana jest ona z elastycznej tkaniny o ziarnistej, chropowatej strukturze, która przypomina papier ścierny. Kessa występuje w wielu zróżnicowanych kolorach (chociaż najczęściej spotyka się czarne rękawice) oraz rozmiarach, dzięki czemu w łatwy sposób można dopasować ją do wielkości dłoni. Rękawicy można używać do złuszczania skóry na całym ciele – do zabiegu w najprostszej wersji wystarczy jedynie woda i mydło lub żel pod prysznic. Tym samym rękawica Kessa może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, drogeryjnych lub domowych, peelingów do ciała.

Rękawica Kessa – jak używać

Rękawicy peelingującej Kessa należy używać w trakcie kąpieli. Nie należy sięgać po nią jednak od razu po wejściu do wanny lub pod prysznic. Wpierw skóra musi zostać porządnie zmoczona i ogrzana – dzięki temu zmięknie, pory otworzą się, a zabieg będzie skuteczniejszy. Kiedy skóra jest odpowiednio przygotowana, należy dokładnie namydlić ją przy pomocy żelu pod prysznic lub tradycyjnego mydła w kostce. Następnie na dłoń należy założyć rękawicę peelingującą i wykonać dokładny masaż całego ciała. Po wykonanym peelingu, ciało trzeba dokładnie opłukać i delikatnie osuszyć. Ostatnim krokiem powinno być nałożenie na skórę wybranego preparatu nawilżającego lub odżywiającego – olejku roślinnego, balsamu lub masła do ciała.

Jest to podstawowa metoda zastosowania rękawicy peelingującej Kessa, niewymagająca przygotowania dodatkowych, specjalistycznych produktów. Z zabiegu tego mogą korzystać osoby, których skóra wymaga niewielkiego złuszczenia.

Zobacz film: Co wybrać do mycia gąbkę czy myjkę? Źródło: 36,6.

Rękawica Kessa – efekty stosowania

Po rękawicę Kessa, w zależności od indywidualnych potrzeb, należy sięgać 1-3 razy w tygodniu. Regularne przeprowadzanie złuszczania pozwala na uzyskanie następujących efektów:

  • oczyszczenie skóry, odblokowanie zatkanych porów,
  • poprawa ukrwienia skóry,
  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
  • zmniejszenie ryzyka wrastania włosów (po depilacji),
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnienie lepszego wchłaniania kosmetyków odżywczych i nawilżających.

Czarne mydło i rękawica Kessa, czyli rytuał hammam

Rękawica do peelingu Kessa to jeden z podstawowych elementów, składających się na marokański rytuał hammam, znany miejscowej ludności od setek lat. Tradycyjnie wykonywany był on w publicznych łaźniach. Zgodnie z głównymi założeniami, podczas rytuału dokładnie oczyszcza się całe ciało, a także koi się zmysły poprzez doświadczenie głębokiego relaksu.

Do przeprowadzenia rytuału hamman, oprócz peelingującej rękawicy Kessa, niezbędne będą:

  • Czarne mydło (czyli savon noir) – tradycyjny, naturalny, marokański produkt do oczyszczania ciała. Czarne mydło ma postać gęstej pasty i składa się ze zmiażdżonych czarnych oliwek, oliwy z oliwek oraz wody. Stosowane podczas kąpieli, po połączeniu z wodą przyjmuje konsystencję emulsji. W klasycznej wersji nie zawiera barwników (ma ciemnozieloną barwę), konserwantów ani substancji zapachowych. Często można jednak spotkać czarne mydło wzbogacone o olejki eteryczne. Produkt ten może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry (w tym do skóry twarzy). Skutecznie oczyszcza, nawilża i dostarcza cennych składników odżywczych.
  • Glinka ghassoul – naturalny minerał o właściwościach oczyszczających, matujących, rewitalizujących i nawilżających. Posiada suchą, sypką konsystencję, która po zmieszaniu z wodą zmienia się w papkę. Po naniesieniu na skórę szybko wysycha, tworząc skorupę.
  • Olej arganowy – naturalny olej pozyskiwany z owoców arganii żelaznej. Wyróżnia się silnym działaniem nawilżającym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i odżywczym.

Jak przeprowadzić rytuał hammam?

Rytuał hammam wykonuje się w czterech etapach:

  1. Ciepła kąpiel – rytuał należy rozpocząć długą kąpielą w ciepłej wodzie. Pod wpływem ciepła skóra staje się bardziej miękka, a pory się otwierają. Dzięki temu możliwe jest dokładne oczyszczenie.
  2. Czarne mydło i rękawica Kessa – na skórze całego ciała należy dokładnie rozprowadzić czarne mydło. Następnie należy odczekać 5-10 minut, uważając, by nie spłukać go ze skóry. Po tym czasie należy wykonać masaż przy pomocy rękawicy Kessa. Skórę należy pocierać okrężnymi ruchami. Siłę nacisku powinna być uzależniona od indywidualnych oczekiwań – ważne, by nie powodowała dyskomfortu. Po wykonaniu masażu należy dokładnie opłukać i osuszyć skórę.
  3. Glinka ghassoul – porcję glinki należy wymieszać z niewielką ilością wody. Powstałą pastę należy rozprowadzić na skórze i pozostawić na 10-15 minut (przez ten czas trzeba unikać kontaktu z wodą). Po upłynięciu wskazanego czasu glinkę należy spłukać ciepłą wodą, a następnie osuszyć skórę.

Olejek arganowy – na skórę całego ciała należy nanieść niewielką ilość olejku arganowego i delikatnie go wmasować.

Marokański rytuał hammam to zabieg, którego przeprowadzenie wymaga specjalistycznych produktów, a także dużej ilości czasu. Osoby, którym zależy na dogłębnym oczyszczeniu i odżywieniu skóry, mogą przeprowadzać go kilka razy w miesiącu. W międzyczasie, pomiędzy kolejnymi rytuałami, warto sięgać po rękawicę Kessa podczas zwykłych kąpieli.

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję 

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej