Refluks moczowy – u dzieci i u dorosłych. Kiedy konieczne jest leczenie chirurgiczne?

Fot. yodiyim / Getty Images

Refluks moczowy u dziecka ma często charakter wrodzony. Łagodny refluks mija samoistnie do 5. roku życia. Ważna jest jednak odpowiednia profilaktyka, aby zapobiec uszkodzeniu nerek, a także wczesne wykrywanie i leczenie zakażeń układu moczowego.

Refluks moczowy określany jest w języku medycznym jako odpływ pęcherzowo-moczowodowy czy też refluks pęcherzowo-moczowodowy. W języku potocznym refluks kojarzony jest głównie z dolegliwością przewodu pokarmowego, a konkretnie zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje zgagę i inne nieprzyjemne objawy. Okazuje się, że refluks może dotyczyć również układu moczowego i polegać na przepływie treści (w tym przypadku moczu) w przeciwną stronę, niż powinno się to odbywać.

Co to jest refluks moczowy i u kogo może występować?

Refluks moczowy, czyli odpływ pęcherzowo-moczowodowy to zaburzenie polegające na wstecznym przepływie moczu z pęcherza moczowego do moczowodów, a także układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zdarza się, że refluks moczowy sięga aż cewek zbiorczych, a w przypadku infekcji dróg moczowych może predysponować do powikłań, takich jak np. bliznowacenie nerki. Refluks moczowy najłatwiej wytłumaczyć, porównując go z refluksem w przewodzie pokarmowym. Wiadomo, że pokarm połykany jest jamą ustną i przechodzi dalej przez przewód pokarmowy. Jego cofanie się jest określane patologią. Wszelkie wymioty czy refluks to nieprawidłowe cofanie się treści pokarmowej w przeciwną stronę niż powinno to mieć miejsce. Podobnie jest z układem moczowym. Mocz produkowany jest w nerkach i z nich poprzez moczowody trafia do pęcherza moczowego i dalej przez cewkę moczową na zewnątrz. Zaburzenie tego kierunku przepływu moczu określane jest właśnie refluksem moczowym.

Przyczyny refluksu moczowego mogą być pierwotne lub wtórne. Pierwotny mechanizm refluksu moczowego obejmuje wady wrodzone wynikające z niedojrzałości zastawki pęcherzowo-moczowodowej. Istnieje pewna genetyczna predyspozycja do refluksu moczowego, gdyż często dochodzi do rodzinnych przypadków tego problemu. Wtórny mechanizm refluksu wynika z nadmiernego ciśnienia w pęcherzu czy też uszkodzenia tej zastawki.

Polecamy: Infekcja układu moczowego – objawy i możliwe sposoby leczenia

Zobaczcie, jak zadbać o nerki, żeby na długo pozostały zdrowe:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Refluks moczowy o charakterze wrodzonym ma często tendencję do samoistnego ustępowania. Dochodzi do zmniejszania i zanikania wstecznego odpływu moczu z pęcherza moczowego do moczowodów.

Klasyfikacja refluksu moczowego

Podział refluksu moczowego, a właściwie jego klasyfikacja na kilka stopni w zależności od zaawansowania problemu, opiera się na wyniku cystouretrografii mikcyjnej (wprowadza się środek kontrastowy do pęcherza moczowego i wykonuje serię zdjęć rentgenowskich w czasie oddawania moczu). Klasyfikacja wygląda następująco:

  • I stopień – refluks pęcherzowo-moczowodowy dotyczy jedynie odpływu z pęcherza do moczowodu;
  • II stopień – refluks moczowy sięga do układu kielichowo-miedniczkowego;
  • III, IV i V stopień – refluks osiąga nerki, moczowody, miedniczki nerkowe, które stają się poszerzone. Dochodzi do zniekształcenia kielichów nerkowych. Ze względu na zaawansowanie tych uszkodzeń przyznawany jest stopień uszkodzenia.

Polecamy: Jak dbać o nerki?

Objawy refluksu moczowego

Objawy refluksu moczowego nie są bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim istotne i alarmujące są nawracające infekcje układu moczowego. U dzieci można zaobserwować m.in. podwójne sikanie, które polega na tym, że dziecko oddaje mocz, z czego część trafia do moczowodów zamiast do cewki moczowej. Zaraz potem mocz wraca i zostaje wydalony na zewnątrz jako drugi strumień. Czasem jednak nie jest to uchwytne i rozpoznaje się refluks moczowy dopiero w zaawansowanych stadiach, kiedy dochodzi już do uszkodzenia nerek. Przy podejrzeniu wykonuje się badania obrazowe w postaci USG (ultrasonografii) jamy brzusznej, urografii czy cystouretrografii mikcyjnej i na tej podstawie wysuwa się odpowiednie rozpoznanie. Czasami wykonuje się także badanie urodynamiczne.

Polecamy: Choroby nerek – rodzaje, objawy i leczenie

Czy możliwe jest leczenie refluksu moczowego?

Leczenie refluksu moczowego ma na celu przede wszystkim zapobieganie nawrotom uporczywych infekcji dróg moczowych czy powikłaniom w postaci uszkodzenia nerek. O ile odpływ jałowego moczu nie powoduje dużych powikłań, o tyle w przypadku zakażenia zagrożenie względem nerek jest ogromne. Czasami konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. W przypadku refluksu I lub II stopnia wada może wycofać się samoistnie do końca 5. roku życia. Bardzo ważny jest jednak nadzór nefrologa. W wyższych stanach konieczne jest rozważenie leczenia chirurgicznego, szczególnie jeśli podejrzewa się wtórne uszkodzenie nerek na skutek refluksu. Możliwe jest również leczenie endoskopowe.

Po zakończeniu leczenia zawsze konieczna jest obserwacja nefrologiczna i urologiczna.

Data aktualizacji: 06.03.2019,
Opublikowano: 06.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej