Puder bananowy – czym jest i dlaczego warto go używać?

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Puder bananowy to puder półtransparentny. Od pudru transparentnego odróżnia go zawartość żółtawego pigmentu. Dzięki niemu produkt pozwala zatuszować pewne mankamenty cery, nie tworząc przy tym efektu maski, jaki powstaje przy nakładaniu tradycyjnego pudru.

Puder bananowy od paru lat podbija rynek kosmetyczny, w związku z czym w swojej ofercie ma go coraz więcej producentów. Kosmetyki te różnią się od siebie składem chemicznym. Określane są wspólną nazwą „puder bananowy” (ang. banana powder), ponieważ zawierają pigment w kolorze bananowym.

Czym jest puder bananowy?

Puder bananowy – wbrew nazwie – nie zawiera wyciągu z banana. Jego bazą jest puder transparentny złożony z bezbarwnych drobinek substancji mineralnych, w większości naturalnych. W składzie tego typu produktów znajdować się może mika, związki cynku, krzemu, magnezu, oleje roślinne, wyciągi z ziół, witaminy A, C, E. Klasyczny puder transparentny powinien zawierać znikomą ilość dodatków syntetycznych (w tym zapachowych) lub nie zawierać ich wcale. Skład pudru bananowego każdej marki wygląda nieco inaczej, a im mniej sztucznych dodatków, tym wyższa jego jakość. Niektóre z produktów mają bananowy aromat. Wszystkie zawierają drobinki żółtawego pigmentu, który nadaje kosmetykowi nieco inne właściwości niż te, które ma zwykły puder transparentny.

Polecamy: Konturowanie twarzy krok po kroku – zasady, akcesoria, metody

Półtransparentny puder bananowy a klasyczny puder transparentny

W odróżnieniu od tradycyjnych, kryjących pudrów, transparentny jest po aplikacji całkowicie niewidoczny – wtapia się w koloryt skóry. Jego rolą jest przede wszystkim zmatowienie cery poprzez wchłanianie nadmiaru sebum. Bezbarwny produkt nie ukrywa takich niedoskonałości jak przebarwienia czy wypryski. Ma jednak wiele zalet – wygładza cerę, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a przy dobrym składzie może nawet poprawiać ogólny stan skóry. Stapia się z innymi kosmetykami, więc może służyć jako baza pod makijaż lub skutecznie utrwalać go jako jego wykończenie.

Dobry puder bananowy spełnia podobną funkcję. Świetnie matuje cerę, nadaje jej jedwabistą gładkość, utrwala podkład, a przy tym jest bardzo lekki, niemal niewidoczny po aplikacji. Różnica między klasycznym pudrem transparentnym a bananowym wynika z obecności drobinek pigmentu. Nie zabarwia on cery na żółto, ale daje efekt częściowego krycia. Dzięki temu można z jego użyciem wyrównać koloryt skóry czy zatuszować przebarwienia. Co więcej, pigment w pudrze bananowym rozświetla twarz, nadając jej promienny wygląd.

Polecamy: Puder bambusowy – makijażowy must have. Cenne właściwości pudru bambusowego

Jakie kosmetyki wybierać do pielęgnacji skóry? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Dla kogo puder bananowy będzie odpowiedni?

Puder bananowy jest odpowiedni dla każdego typu cery. Jednak szczególnie polecany jest kobietom o cerze tłustej lub mieszanej, ponieważ skutecznie zapobiega nieestetycznemu błyszczeniu się skóry, jednocześnie nie tworząc efektu maski, tak jak tradycyjne, kryjące pudry. Podobnie jak one (a w odróżnieniu od pudrów transparentnych), może posłużyć osobom z różnego typu niedoskonałościami cery. Dzięki zawartości żółtego pigmentu koryguje drobne przebarwienia, rozjaśnia cienie pod oczami, maskuje zaczerwienienia i tzw. pajączki (przy cerze naczynkowej).

Wyjątkowy, półtransparentny odcień pudru bananowego doceniają posiadaczki ciepłej, oliwkowej karnacji. Dla nich większość kryjących pudrów ma zbyt różowy kolor. Podobny problem dotyczy podkładów. Zastosowanie pudru bananowego na kosmetyki w tonacjach różu sprawia, że zmieniają odcień na bliższy oliwkowemu. Z tych samych przyczyn żółty pigment znakomicie sprawdza się na opalonej skórze.

Puder bananowy to interesujący kosmetyk dla osób, które lubią eksperymentować z makijażem, ale nie chcą uzyskać przerysowanego efektu. Drobinki pigmentu rozświetlają cerę tak jak kosmetyki z dodatkiem brokatu, ale w zdecydowanie bardziej subtelny sposób. Dzięki właściwościom rozjaśniającym puder bananowy może także posłużyć do dyskretnego makijażu konturującego.

Polecamy: Puder ryżowy – prasowany i sypki. Jak go stosować?

Aplikacja pudru bananowego

Puder bananowy można aplikować w taki sam sposób, jak każdy inny – z użyciem dużego, gęstego pędzla lub specjalnego puszku (ten drugi sprawdza się zwłaszcza w przypadku pudru w kamieniu). Kosmetyk można nałożyć na całą twarz, a nawet na szyję i dekolt, po uprzednim użyciu bazy lub podkładu. Przy makijażu konturującym puder bananowy aplikuje się tylko na te partie skóry, które chce się rozświetlić. Produkt może pełnić też funkcję korektora. Należy wówczas nałożyć go punktowo – na cienie pod oczami czy przebarwienia – z użyciem gąbki do blendowania lub wilgotnego pędzla.

Gdzie kupić puder bananowy?

Ponieważ puder bananowy ma w swojej ofercie coraz więcej marek kosmetycznych, bez problemu można go kupić niemal w każdej większej drogerii. Większy wybór oferują sklepy internetowe. Ceny kosmetyku są różne – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W skład pudru bananowego powinno wchodzić jak najwięcej naturalnych substancji. Wówczas nie tylko będzie efektownie się prezentował – jego długotrwałe stosowanie wpłynie też korzystnie na stan skóry.

Data aktualizacji: 11.03.2019,
Opublikowano: 11.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej