Psychotropy – interakcje z alkoholem, stosowanie psychotropów w ciąży

Fot. Johnrob / Getty Images

Psychotropy, działając na ośrodkowy układ nerwowy, wpływają na funkcje neuroprzekaźników i wywołują pożądany efekt, np. nasenny czy uspokajający. U kobiet w ciąży stosowane są wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka. Połączenie ich z alkoholem jest bardzo niebezpieczne.

Leki psychotropowe to leki mające wpływ na funkcje psychiczne. Są bardzo często stosowane, a wręcz nadużywane. Lekarze pierwszego kontaktu bardzo często przepisują różne rodzaje tych leków. Wiele osób przyjmuje psychotropy regularnie jako nieszkodliwy suplement, niejednokrotnie uzależniając się od nich. Niestety często psychotropy są wówczas popijane alkoholem. Interakcje pomiędzy alkoholem a lekami mogą bowiem być niebezpieczne. Ponadto większości leków psychotropowych nie mogą stosować kobiety w ciąży. Mimo iż u dorosłego człowieka nie wywołują one zazwyczaj wielu poważnych skutków ubocznych, to jednak działanie na płód może mieć poważne konsekwencje.

Czym są psychotropy?

Psychotropy to bardzo liczna grupa leków mających ogromny wpływ na funkcjonowanie psychiki. Są stosowane w leczeniu wielu zaburzeń. Ze względu na dość szeroki wachlarz chorób, wyróżnia się kilka grup psychotropów:

  • neuroleptyki – mają działanie przeciwurojeniowe i przeciwomamowe, działają uspokajająco. Są stosowane w leczeniu psychoz urojeniowych, schizofrenii, manii, a niejednokrotnie włączane pomocniczo w leczeniu depresji;
  • antydepresanty – to leki regulujące nastrój. Stosowane są w terapii zaburzeń afektywnych, przede wszystkim depresji, ale również w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, lęku napadowym i zaburzeniach kontroli impulsów;
  • anksjolityki, czyli leki przeciwlękowe, mają dość duży potencjał uzależniający, więc powinny być stosowane z rozwagą. Należy też być ostrożnym po ich odstawieniu. Mają zastosowanie właściwie we wszystkich zaburzeniach, szczególnie kiedy towarzyszy im lęk o stosunkowo dużym nasileniu;
  • normotymiki, czyli leki stabilizujące nastrój – najczęstszym wskazaniem do ich stosowania są zaburzenia dwubiegunowe. Do normotymików zalicza się tu lit, karbamazepinę, kwas walproinowy. Dwa ostatnie stanowią również leki stosowane w terapii padaczki;
  • leki nasenne, które są stosowane w zaburzeniach snu i bezsenności,
  • leki nootropowe i prokognitywne, czyli preparaty aktywizujące i poprawiające procesy myślowe, stymulujące procesy poznawcze.

Nazwy psychotropów są różne. Podane wyżej stanowią określenia najczęściej używane zarówno przez lekarzy, jak i przez laików. Nazwy typu „antydepresanty” w literaturze naukowej raczej zastępowane są bardziej medycznymi określeniami, np. „leki antydepresyjne”.

Zobacz film: Leczenie depresji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Psychotropy a alkohol

Niektóre osoby mimo stosowania antydepresantów często sięgają po alkohol. Tymczasem pomiędzy tymi substancjami zachodzą w organizmie liczne interakcje. Alkohol działa na kilka układów w organizmie, m.in. na układ nerwowy, czyli tak jak psychotropy. Sam alkohol zaburza procesy regulujące pracę mózgu, ponieważ upośledza równowagę pomiędzy sygnałami pobudzającymi a hamującymi w ośrodkowym układzie nerwowym. Może działać sedatywnie, czyli nadmiernie uspokajająco, jak również nadmiernie aktywizująco. Wpływa istotnie na funkcje neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, w związku z czym może nasilać bądź blokować działanie psychotropów. Oznacza to, że jeśli dany lek działa np. nasenne, interakcja z alkoholem może doprowadzić do patologicznej senności, utraty świadomości, a nawet zatrzymania oddechu.

Wszelkie interakcje, jakie zachodzą w organizmie człowieka pomiędzy alkoholem a psychotropami, skutkują nasileniem skutków ubocznych zarówno psychotropów, jak i alkoholu. W zależności od rodzaju psychotropu te interakcje mogą być różne. Okazać się więc może, że u chorych na depresję popicie odpowiedniego leku alkoholem skutkuje brakiem poprawy bądź np. wystąpieniem skrajnej euforii. Popijając niektóre psychotropy alkoholem, można doprowadzić nawet do utraty świadomości czy zatrzymania oddechu i zgonu. Każda substancja czynna i każdy lek ma różny okres półtrwania w organizmie. Dlatego też przyjęcie leku nasennego jednego dnia, a drugiego wypicie alkoholu, nie wywoła reakcji niepożądanych. Przy przewlekłej terapii psychotropami utrzymują się one stale w pewnym stężeniu we krwi, dlatego spożycie alkoholu w dowolnym momencie może okazać się niebezpieczne. U osób nadużywających alkoholu lub stosujących go długotrwale dochodzi do zaburzeń struktury białek, co powoduje zmiany aktywności receptorów w układzie nerwowym i zaburzenia w zakresie ich pobudliwości. W tym przypadku niebezpieczne jest przyjęcie nawet pojedynczej dawki leku.

Psychotropy a ciąża

Leki psychotropowe w ciąży mogą wywołać u płodu liczne działania niepożądane, w tym wady wrodzone czy zaburzenia rozwojowe. U noworodków można spodziewać się większego ryzyka zaburzeń adaptacyjnych, wzmożonego napięcia mięśniowego, drgawek, zaburzeń aktywności, czy nawet oddychania. Psychotropy mogą być stosowane w ciąży wyłącznie w sytuacji, gdy korzyści z ich przyjmowania przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Wskazaniem bywa więc np. depresja, która może być leczona wyłącznie lekami antydepresyjnymi. 

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej