Psycholog: „Przez pandemię wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją”

Justin Paget/getty images

Człowiek jest istotą społeczną. Izolacja to dla niego najgorsza kara. Niestety przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa wszyscy zostaliśmy zamknięci w domach. Jak nasze dzieci radzą sobie z przymusową kwarantanną? Na jakie niepokojące objawy rodzic powinien zwrócić uwagę?

Według ostatnich badań, sprzedaż leków na uspokojenie i antydepresantów w czasie pandemii wzrosła aż o ¼. Jest to spowodowane nie tylko obawą przed zakażeniem, ale też zapaścią gospodarczą. Obecna kwarantanna może budzić frustracje i lęki. Zjawisko to dotyczy nie tylko dorosłych. Boją się również dzieci. Jak wytłumaczyć im inną, nową rzeczywistość? Kiedy gorsze samopoczucie zaczyna przeradzać się w coś poważniejszego? Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską.

„Trauma społeczna”

Wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją

-tak o obecnej rzeczywistości mówi psycholog dziecięca Monika Perkowska.

Dzieci od prawie dwóch miesięcy nie chodzą do szkół i przedszkoli. Tęsknią za przyjaźniami, starą rzeczywistością. Jak rodzice mogą pomóc dzieciom odnaleźć się w nowych realiach?

Najmłodsi najczęściej nie potrafią adekwatnie zwerbalizować swoich problemów i stanów emocjonalnych. Tu ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy są dla dzieci najlepszym oparciem. Powinni oni bacznie obserwować dziecko. Kluczowa jest rozmowa. Rodzice muszą również zadbać o swoje dobre samopoczucie, ponieważ, jak tłumaczy psycholog Monika Perkowska, nastrój rodzice wpływa na dziecko.

Jeżeli dorośli są w ciężkim stanie, przechodzi to na dziecko

- tłumaczy ekspertka.

Zobacz też: „Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”. Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji?

Rozmowa adekwatna do wieku

Inaczej o obecnej sytuacji będziemy rozmawiać z przedszkolakami, inaczej z dziećmi wczesnoszkolnymi, nastolatkami czy wkraczającymi w dorosłość licealistami.

Przedszkolaki tęsknotę za kolegami z przedszkola i wychowawczynią będą rekompensować sobie zabawą np. w przedszkole, gdzie odgrywają scenki sytuacyjne, które zapamiętały. Warto, by rodzic zaangażował się w tę aktywność. Dzieci w tym wieku potrzebują żywego kontaktu z drugim człowiekiem.

Najważniejsze to towarzyszyć dziecku w tych emocjach, które aktualnie przeżywa. Nazywać to, co się dzieje, tłumaczyć przez zabawę, czy rozluźnianie atmosfery. Można powiedzieć: „widzę, że tęsknisz za przedszkolem, ja też tęsknię za koleżankami z pracy. Możemy się razem pobawić, to na pewno poprawi ci humor”

-tłumaczy Monika Perkowska.

Dla dzieci w wieku szkolnym izolacja oznacza bolesną rozłąkę z przyjaciółmi. Doskwiera też zdalna nauka. Dzieci są umęczone ilością materiałów, które wysyłają im nauczyciele. Nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić. Rodzice muszą niekiedy wejść w rolę nauczyciela.

Ogrom obowiązków powoduje przytłoczenie, nie starcza czasu na podwórko. Dodatkowo dzieci w tym wieku boją się tego, co słyszą z mediów i mówią wprost, że chcą wrócić do szkoły. Tęsknią za normalnym trybem

- mówi psycholog.

Zobacz też: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Licealistów z kolei bardzo denerwują limity wiekowe, jakie zostały wprowadzone. Choć izolacja również bardzo im doskwiera, są grupą nieźle zorganizowaną. Odnajdują się rzeczywistości online jak nikt inny.

Najwięcej stresu mają w tej chwili maturzyści i uczniowie klas 8, którzy są zdezorientowani przekazami medialnymi dotyczącymi ich najbliższej przyszłości, a więc egzaminów.

Izolacja może prowadzić do depresji?

Izolacja przeraża i jest uciążliwa, bo zabiera nam podstawowe prawo człowieka - prawo do wolności. W ciągłym zamknięciu z tymi samymi osobami, przy jednoczesnym wykonywaniu obowiązków szkolnych i pracowniczych pojawić się mogą "uśpione" wcześniej objawy lękowe i depresyjne. "Uśpione", bo zwyczajność, w której żyliśmy, pozwalała znaleźć moment na oddech, a obecnie system rodzinny, w którym żyje dziecko może nie udźwignąć odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Pojawić się mogą zaburzenia psychiczne dorosłych i dzieci

- mówi psycholog.

Depresja to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się długotrwałym obniżeniem nastroju oraz połączonymi z nim objawami psychicznymi i somatycznymi. Współcześnie choroba stała się problemem cywilizacyjnym, dotykając coraz więcej osób dorosłych. Przez wiele lat sądzono, że zaburzenie to nie występuje u dzieci i młodzieży. Według obecnego stanu wiedzy na depresję cierpi 1-2 proc. populacji dzieci. Jednak najczęściej problem ten dotyka nastolatków po 12. roku życia.

Objawy depresji

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to przede wszystkim:

  • minimum przez dwa tygodnie obniżenie nastroju
  • utrata zainteresowania
  • utrata odczuwania przyjemności
  • mniej energii
  • zmęczenie
  • trudność w skupieniu
  • pesymistyczne myśli
  • zaburzenia snu
  • zmniejszenie łaknienia

Zobacz też: Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

    Przez izolację więcej pacjentów

    Monika Perkowska przyznaje, że w obecnej sytuacji ma więcej nowych pacjentów. Rodzice obserwując swoje dzieci i dostrzegając problem, szukają pomocy na zewnątrz.

    Zgłasza się więcej osób, raczej jest to młodzież, która tęskni za szkolnymi przyjaźniami

    - wyjaśnia psycholog i dodaje, że jeżeli psychoterapeuta zauważa problem, kieruje dziecko na psychoterapię oraz w porozumieniu z psychiatrą na odpowiednie leczenie.

    Monika Perkowska prowadzi obecnie terapie online. Spotkania z pacjentami zawsze przybierają formę wideo.

    Czy, kiedy wrócimy do „nowej rzeczywistości”, szkoły i przedszkola ponownie zostaną otwarte, dorośli wrócą do swoich obowiązków zawodowych w biurach, problemy na tle emocjonalnym i psychicznym miną bezpowrotnie? Niekoniecznie. Zdaniem ekspertki koszty psychiczne związane z obecną sytuacją będziemy ponosić jeszcze przez bardzo długi czas.

    Zobacz film: Depresja dotyka też najmłodszych.

    źródło:x-news

    Data aktualizacji: 28.04.2020,
    Opublikowano: 28.04.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

    Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

    Czytaj więcej
    Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

    Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

    Czytaj więcej
    Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

    Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

    Czytaj więcej
    Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

    Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

    Czytaj więcej
    Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

    Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

    Czytaj więcej
    Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

    Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

    Czytaj więcej
    Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

    Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

    Czytaj więcej
    Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

    Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

    Czytaj więcej
    Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

    Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

    Czytaj więcej
    10 patentów na zdrowe święta

    Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

    Czytaj więcej