Przygotowanie do porodu krok po kroku

Fot.: Hero Images / Getty Imges

 Dobre przygotowanie do porodu pomaga zmniejszyć stres. Torbę do szpitala na poród najlepiej spakować kilka tygodni przed terminem. Warto też zadbać o pomoc w obowiązkach domowych tuż przed porodem i w czasie połogu. Ciężarna powinna przede wszystkim zadbać o siebie już od początku ciąży.

Przygotowanie do porodu powinno obejmować nie tylko praktyczny wymiar, kompletowanie wyprawki czy pakowanie torby do szpitala. Przyszła mama powinna zadbać przede wszystkim o siebie i swoje samopoczucie, a także pomyśleć o tym, jak ułatwić sobie przetrwanie kilku tygodni przed porodem i w czasie połogu.

Aktywność, odżywianie, szkoła rodzenia

Pierwszym ze sprawdzonych sposobów na przygotowanie do porodu jest ćwiczenie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Dzięki regularnym, niewymagającym treningom stają się one bardziej odporne na urazy i bardziej elastyczne. Dzięki temu poród może przebiec sprawniej, a ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia spada. Ćwiczenie mięśni dna miednicy pozwala też szybciej wrócić do formy po porodzie i zapobiega nietrzymaniu moczu. Oprócz treningów mięśni Kegla warto zadbać o ogólną kondycję. Rodzaj aktywności fizycznej powinien zostać uzgodniony z lekarzem prowadzącym.

Po drugie przygotowanie do porodu od początku ciąży powinno obejmować odpowiednią dietę. Warto zapoznać się z listą produktów zakazanych w ciąży oraz wykluczyć używki (zwłaszcza papierosy i alkohol). Najlepiej odżywiać się produktami bogatymi w witaminy i minerały, chudym mięsem oraz pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Trzecim sposobem na przygotowanie do porodu jest uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia. Dotyczy to zwłaszcza osób spodziewających się pierwszego dziecka – zajęcia pozwalają oswoić temat i rozwiać różne wątpliwości i obawy związane z porodem.

Przygotowanie do porodu i czasu po nim – obowiązki domowe

Po czwarte w zaawansowanej ciąży, nie należy się przesilać. Dlatego większe prace domowe, jak generalne porządki i wszelkiego typu naprawy, najlepiej zlecić partnerowi albo zatrudnić kogoś do pomocy. O wsparcie można poprosić też babcie oczekujące na narodziny wnuka albo wnuczki.

Gdy zaangażowanie babć do pomocy jest niemożliwe, pozostaje skorzystanie z usług pani sprzątającej, firm cateringowych lub zmotywowanie partnera do działania.

Wyprawka dla dziecka i torba do szpitala na poród

Po piąte wyprawkę dla noworodka najlepiej przygotować na około miesiąc przed terminem porodu. Należy zadbać o ubranka, artykuły higieniczne, kosmetyki, a także akcesoria, takie jak przewijak, wanienka czy fotelik samochodowy. Niezbędne rzeczy zabiera się ze sobą do szpitala. Ważne, żeby dowiedzieć się wcześniej, co szpital zapewnia rodzącej.

Szósty sposób na przygotowanie do porodu to sporządzenie odpowiednio wcześnie listy rzeczy do zabrania, by w ostatniej chwili do torby zapakować tylko wodę. Najważniejsze są dokumenty, czyli:

  • dowód tożsamości,
  • grupa krwi,
  • ostatnie wyniki badań laboratoryjnych,
  • ostatnie USG,
  • karta ciąży,
  • wyniki badań na paciorkowce z grupy B, na HIV, WR, HBS i HCV.

Oprócz bagażu dla siebie ciężarna powinna zadbać także o zestaw niezbędny dla partnera czy innej osoby towarzyszącej. Sprzęty typu telefon, ładowarka czy aparat fotograficzny najlepiej trzymać w jednym miejscu, by łatwo było je znaleźć w kluczowym momencie.

Po siódme warto upewnić się, że zabiera się tylko rzeczy niezbędne, ponieważ zbyt duży bagaż może być kłopotliwy w przenoszeniu czy znalezieniu w nim tego, co akurat jest potrzebne.

Poród – wskazania i przeciwwskazania: lewatywa, depilacja, manicure

Ósmym sposobem na przygotowanie do porodu jest relaks i zadbanie o siebie, by ten ważny czas nie kojarzył się ze strachem, stresem i nieprzyjemnymi niespodziankami. Warto się wysypiać, odpoczywać i spędzać czas na rzeczach, które sprawiają przyjemność, np. czytaniu książek czy oglądaniu telewizji.

Po dziewiąte ciężarna powinna zadecydować, czy podda się lewatywie przed porodem. Sprawę warto przemyśleć, by nie była ona powodem do stresu. Wedle obowiązujących standardów lewatywa nie jest wykonywana rutynowo, rodząca powinna o nią poprosić lub przynajmniej wyrazić na nią zgodę.

Dziesiąty sprawdzony sposób na przygotowanie do porodu to rozstrzygnięcie kwestii depilacji i manicure oraz pedicure. Przed porodem nie ma obowiązku golenia miejsc intymnych, warto jednak przystrzyc owłosienie do długości kilku milimetrów (od 5 do 10 mm). Golenie w razie konieczności nacięcia krocza przeprowadza się już na sali porodowej. Dla kobiet rodzących siłami natury kwestia golenia jest mało istotna. Natomiast jeśli planowany jest poród przez cesarskie cięcie, to nie należy się golić, włosy można przystrzyc jak do porodu naturalnego. Na porodówce nie ma ograniczeń co do pedicure, ale nie zaleca się wykonywania manicure (na wypadek, gdyby zaszła konieczność wykonania cesarskiego cięcia).

Zobacz film: Metody zmniejszania bólu w czasie porodu. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.02.2018,
Opublikowano: 02.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej