Przyczyny powiększonej trzustki u dziecka – diagnostyka

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Trzustka jest organem znajdującym się w górnej partii jamy brzusznej. Jedną z jej funkcji jest wspomaganie trawienia. Podczas badań obrazowych można niekiedy wykryć powiększenie trzustki, które wraz z objawami może świadczyć o patologii.

Powiększenie trzustki może dotyczyć jej całego obszaru lub tylko fragmentów. Bardzo rzadko stan ten u dziecka spowodowany jest nowotworem. Dokładną ocenę powiększenia trzustki umożliwiają badania obrazowe.

Zobacz także:

Z czym wiąże się zapalenie trzustki u dzieci? Przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego trzustki

Jak rak trzustki oszukuje układ immunologiczny?

Medyczna marihuana. Czy pomoże leczyć raka trzustki?

Przyczyny powiększonej trzustki u dziecka

Przypadkowe wykrycie powiększenia trzustki podczas badań obrazowych bez występowania jakichkolwiek objawów może świadczyć o takim wariancie anatomicznym narządu, szczególnie jeśli w kolejnych pomiarach nie wykazuje się istotnych zmian w tym zakresie.

Ważną przyczyną powiększonej trzustki u dziecka jest ostre zapalenie. Zmiana rozmiarów wynika przede wszystkim z powstania obrzęku. W przebiegu tej choroby rzadko dochodzi do trwałego uszkodzenia. Najczęstszym powodem ostrego zapalenia trzustki u dzieci jest kamica żółciowa, urazy brzucha oraz infekcje, takie jak świnka, różyczka, odra czy wirusowe zapalenia wątroby. Inne przyczyny, m.in. przewlekłe zapalenie trzustki czy guzy trzustki, które mogą manifestować się jej powiększeniem, występują u dzieci bardzo rzadko.

Objawy powiększonej trzustki u dziecka

Powiększenie narządu może nie dawać żadnych objawów, jeśli nie jest wywołane patologią. Choroby takie jak ostre zapalenie trzustki wywołują zwykle ostry ból w nadbrzuszu. Może on promieniować do pleców i zaostrzać się po spożyciu pokarmów.

Objawy towarzyszące ostremu zapaleniu trzustki to również:

  • nudności oraz wymioty;
  • tłuszczowe stolce, biegunka;
  • utrata masy ciała;
  • przyspieszone tętno.

U dzieci poniżej 3. roku życia dolegliwości są niecharakterystyczne. Objawy w ostrym zapaleniu trzustki rozwijają się zazwyczaj gwałtownie i dynamicznie, w przeciwieństwie do chorób infekcyjnych układu pokarmowego, z którymi schorzenie może zostać pomylone.

Każde niepokojące objawy powinny skłonić do jak najszybszego stawienia się do lekarza, który zbada pacjenta, oceni jego stan i zleci wykonanie badań dodatkowych.

Diagnostyka powiększonej trzustki

Dokładna ocena rozmiaru trzustki podczas badania fizykalnego nie jest możliwa. Już sama próba wybadania miąższu tego narządu przez pediatrę należy do wyzwań. Trzustka powiększona może być zobrazowana przy pomocy badań obrazowych – ultrasonografii (USG), które ma umiarkowaną wartość oraz dokładniejszej tomografii komputerowej (TK) jamy brzusznej z kontrastem. W przypadku stwierdzenia ostrego zapalenia trzustki na podstawie wyniku klasyfikuje się jej postać. Oprócz samych rozmiarów ocenia się również jej strukturę, porównując z obrazem innych narządów.

Po ustaleniu przyczyny powiększonej trzustki należy okresowo wykonywać pomiary kontrolne, obserwując, czy w wyniku leczenia zmniejsza ona swój rozmiar. Konieczna jest również ocena jej funkcjonowania poprzez pomiar enzymów takich jak amylaza czy lipaza. Lekarz zleca rutynowo badania w kierunku obecności stanu zapalnego – CRP oraz morfologię. Należy wziąć pod uwagę, że część pacjentów po rekonwalescencji i normalizacji parametrów może nadal mieć nieco powiększoną trzustkę lub jej fragmenty.

Leczenie powiększonej trzustki w zapaleniu narządu

Głównym postępowaniem w leczeniu powiększonej trzustki u dzieci przy jej ostrym zapaleniu jest nawadnianie i wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Pacjenci poddawani są głodówce w celu ograniczenia wydzielania trzustkowego. Silny ból redukowany jest dzięki lekom przeciwbólowym. W większości przypadków takie postępowanie prowadzi do powrotu do zdrowia. Należy jednak pamiętać o możliwych komplikacjach, takich jak martwica czy powstanie ropnia, który również może być widoczny pod postacią powiększenia trzustki, zazwyczaj niesymetrycznego.

Powiększona trzustka u dorosłych

Również w tej grupie chorych najczęstszą przyczyną powiększenia trzustki jest jej ostre lub przewlekłe zapalenie. Może powstawać jako powikłanie nadużywania alkoholu. Także powikłania tych dwóch chorób są przyczyną powiększenia zarysu narządu. Należą do nich torbiele oraz ropnie.

U starszych pacjentów powiększenie trzustki w badaniach obrazowych częściej niż u dzieci może być spowodowane obecnością masy patologicznej. Sam guz zazwyczaj nie uwidacznia się, można natomiast zaobserwować powiększenie w okolicy jego głowy. Każda nieprawidłowa masa stwierdzona podczas badania obrazowego powinna być poddana szczegółowej ocenie i nie powinno się jej lekceważyć, szczególnie gdy stwierdza się dodatkowe objawy mogące świadczyć o procesie nowotworowym rozwijającym się w organizmie. Warto powtórzyć badania po upływie około 2 tygodni. Należy dążyć do jak najszybszego potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania nowotworu. Niestety często dochodzi do zbyt późnego zakończenia diagnostyki, co wiąże się z mniejszą skutecznością leczenia.

Bioniczna trzustka - komu może pomóc? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Bioniczna trzustka - komu może pomóc? Źródło 36,6

Bibliografia:

1. Bai H., What have we learned about acute pancreatitis in children? [w:] „Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition”, 2011; 52: 262–270.

2. Kawalec W., Pediatria, Warszawa 2013.

3. Polkowski M., Powiększona głowa trzustki i inne niejednoznaczne wyniki badań obrazowych tego narządu – jak wykluczyć raka? [w:] „Gastroenterologia Kliniczna”, 2010, tom 2, nr 1, 24–29.

Data aktualizacji: 14.03.2021,
Opublikowano: 15.03.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej