Przyczyny poronienia w pierwszym trymestrze ciąży

Fot.: morganka / stock.adobe.com

Przyczyny poronienia w pierwszym trymestrze ciąży mogą być genetyczne, hormonalne, anatomiczne, jak również zalicza się do nich zaburzenia metaboliczne, czynniki toksyczne i infekcje. Bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest wiek matki.

Poronienie to wydalenie zapłodnionego jaja płodowego przed końcem 21. tygodnia ciąży. Płód w tym czasie jest niezdolny do życia poza macicą, jak również współczesna medycyna nie jest w stanie podtrzymać go przy życiu na tak wczesnym etapie rozwoju. Istnieje wiele przyczyn mogących doprowadzić do poronienia. Najczęściej zdarzają się poronienia samoistne. Poronienie jako problem donoszenia ciąży jest nie tylko problemem medycznym, ale również społecznym.

Jakie są przyczyny poronienia w I trymestrze ciąży?

Na początku ciąży, kiedy kobieta nie wie, czy w ogóle doszło do zapłodnienia, szanse na zagnieżdżenie zapłodnionego jaja płodowego w macicy (implantację) wynoszą około 50%. Po implantacji ryzyko poronienia spada. W 8. tygodniu ciąży ryzyko poronienia wynosi około 10%, a po uwidocznieniu w badaniu ultrasonograficznym (USG) czynności serca płodu spada do 3%. Na ryzyko poronienia ma wpływ również poziom progesteronu we krwi ciężarnej – zbyt niski zwiększa ryzyko poronienia samoistnego.

Powody poronień są liczne. W celu określenia konkretnej przyczyny konieczne jest wykonanie badań genetycznych, hormonalnych, anatomicznych i immunologicznych, mogących wyjaśnić zjawisko poronień nawracających u kobiety starającej się o dziecko.

Genetyczne przyczyny poronienia

Jedną z najczęstszych przyczyn poronienia są czynniki genetyczne, a konkretnie nieprawidłowa liczba bądź struktura chromosomów. Do mutacji genetycznej może dojść po zapłodnieniu lub może być ona przekazana dziecku przez jednego z rodziców. Statystyki pokazują, że mniej więcej połowa poronień samoistnych w I trymestrze ciąży wywołana jest aberracjami chromosomalnymi. Oznacza to, że podczas podziału komórek rozrodczych u kobiet i mężczyzn dochodzi do pewnych nieprawidłowości. Na skutek tego struktura lub liczba chromosomów dziecka jest nieprawidłowa.

Najczęstszą wadą jest trisomia, polegająca na obecności dodatkowego chromosomu. Trisomia chromosomu 21 to zespół Downa. Najczęściej nieprawidłowości mają miejsce w podziale komórki rozrodczej żeńskiej, rzadziej męskiej. Dlatego też zdecydowanie większy wpływ na ryzyko wystąpienia zespołu Downa ma wiek matki, niż np. wiek ojca, choć nie jest on bez znaczenia. Jeśli do poronienia nawracającego dochodzi we wczesnej ciąży, prawdopodobieństwo, że jeden z rodziców jest nosicielem mutacji genetycznej, jest bardzo duże. Prawidłowy wynik badań cytogenetycznych u rodziców nie wyklucza mutacji u dziecka.

Przyczyny hormonalne poronienia

Do prawidłowego przebiegu procesu implantacji, jak i rozwoju wczesnej ciąży, konieczna jest prawidłowa funkcja ciałka żółtego, czyli struktury pozostającej po uwolnieniu komórki jajowej z jajnika. Jego niewydolność i małe stężenie progesteronu zaburza implantację zarodka, a właściwie ją uniemożliwia ze względu na nieodpowiednie przygotowanie i rozwój endometrium. Prawidłowy przebieg fazy lutealnej cyklu miesiączkowego u kobiety wynika z odpowiedniego wzrostu pęcherzyków jajnikowych. Wzrost poziomu hormonu luteotropowego (LH) w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego niekorzystnie wpływa na proces zapłodnienia i implantacji, a także na rozwój wczesnej ciąży, przyczyniając się nie tylko do zaburzeń zajścia w ciążę, ale też do poronień. Defekt fazy lutealnej jest ściśle związany z niskim poziomem progesteronu.

Przyczyny anatomiczne poronień

Wśród anatomicznych przyczyn poronień wyróżnia się:

  • wady macicy, np. przegrodę macicy lub macicę dwurożną,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • mięśniaki macicy,
  • endometriozę,
  • niewydolność szyjki macicy.

Wady wrodzone macicy to zaledwie 1% przyczyn poronień. Rzadko jednak obejmują poronienia wczesne. Częściej dochodzi do poronień późnych. Wady macicy jednak nie wykluczają donoszenia ciąży, a wskazania do operacyjnego leczenia tych wad muszą być określone indywidualnie. Lekarz nie powinien ograniczyć się wyłącznie do rozpoznania anomalii macicy w USG, tomografii komputerowej, a także poprzez wykonanie histeroskopii (badania endoskopowego macicy). Konieczne jest wykluczenie innych przyczyn poronień, by wadę macicy określić jako główny czynnik sprawczy poronienia.

Zobacz film: Niewydolność szyjki macicy a poronienie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny immunologiczne poronienia

W prawidłowej ciąży organizm matki produkuje przeciwciała blokujące, które krążą w jej krwi, powodują neutralizację komórek układu odpornościowego skierowanych przeciw trofoblastowi płodu. By ta reakcja mogła zajść, konieczna jest stymulacja antygenami HLA pochodzenia ojcowskiego. Jeśli brak jest tej stymulacji, organizm kobiety nie wytwarza tolerancji wobec płodu, odrzuca ciążę jako obcą tkankę. Na szczęście możliwe jest wdrożenie leczenia polegającego na uczuleniu matki limfocytami partnera lub dawcy, co wywołuje prawidłową reakcję immunologiczną w kolejnej ciąży.

Do autoimmunologicznych przyczyn poronienia zalicza się zespół antyfosfolipidowy, czyli stan, kiedy w organizmie dochodzi do produkcji nieprawidłowych przeciwciał. Objawia się on poronieniami nawracającymi, chorobą zakrzepową i małopłytkowością. Około 20% kobiet z poronieniami samoistnymi wykazuje obecność przeciwciał antyfosfolipidowych.

Inne przyczyny poronień

Do częstych przyczyn poronień zalicza się infekcje, szczególnie różyczkę, opryszczkę, toksoplazmozę i cytomegalię. Ponadto istotną przyczyną są przewlekłe schorzenia metaboliczne, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a także choroby tarczycy i cukrzyca.

Nie można zapomnieć o czynnikach toksycznych, jak alkohol, papierosy czy leki niewskazane w ciąży. Wpływają one nie tylko na wzrost ryzyka poronienia, ale również na powstawanie wad płodu.

Duży wpływ na wzrost ryzyka poronienia ma wiek matki. Po 35. roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo poronienia, a po 40. roku życia osiąga ono nawet 50%.

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 13.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej