Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia kaszlu psychogennego

Fot. klebercordeiro / Getty Images

Kaszel psychogenny jest to kaszel na tle nerwowym. To reakcja organizmu na długotrwały stres lub zaburzenia osobowości. Często pojawia się w przebiegu nerwicy. Utrzymuje się mimo stosowania leków przeciwbakteryjnych oraz przeciwwirusowych.

Kaszel najczęściej jest objawem infekcji dolnych lub górnych dróg oddechowych. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo wdrożenia odpowiedniego leczenia, najprawdopodobniej pojawia się w wyniku zaburzeń psychosomatycznych. W większości przypadków leczenie polega na psychoterapii behawioralnej, której celem jest nauka radzenia sobie ze stresem.

Przyczyny kaszlu psychogennego

Najczęstszą kojarzoną przyczyną kaszlu jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Natomiast u palaczy występuje jako następstwo palenia papierosów. Innymi przyczynami kaszlu mogą być:

Odruch kaszlu, który nie jest wywołany żadną chorobą lub organiczną przyczyną, nazywany jest kaszlem psychogennym. Związany jest z zaburzeniami psychosomatycznymi. Kaszel na tle nerwowym nie występuje w nocy oraz podczas mówienia. Nie znika również po zastosowaniu leków przeciwkaszlowych. Najczęściej diagnozowany jest, jeśli utrzymuje się przez 8 tygodni lub dłużej. Objawia się w różny sposób. Obraz kliniczny nie jest jednoznaczny i często błędnie interpretowany z infekcjami dróg oddechowych.

Kaszel psychogenny jest suchy i zazwyczaj pojawia się w wyniku przebiegu nerwicy lękowej, przewlekłego stresu, problemów w szkole lub w domu czy też przy zaburzeniach osobowości. Zdarza się, iż u dzieci kaszel na tle nerwowym jest interpretowany jako forma symulacji. Jednak nie powinien być lekceważony i bagatelizowany, gdyż wymaga konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zobacz film i sprawdź, które ćwiczenia pomogą nam pokonać stres:  

Zobacz film: Ćwiczenia, które pomogą pokonać stres. Źródło: 36,6

Rozpoznanie kaszlu na tle nerwowym

Postawienie diagnozy w przypadku tego zaburzenia nie jest proste i polega głównie na wykluczeniu innych jednostek chorobowych i przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Proces diagnostyczny obejmuje: badania rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej, pełną morfologię krwi, testy alergiczne, spirometrię, badanie histopatologiczne wycinka z płuc, badanie elektrokardiograficzne (EKG) oraz konsultację laryngologiczną. Niekiedy zlecane jest również wykonanie badania endoskopowego, czyli gastroskopii. Choroby, które są wykluczane podczas diagnostyki, to:

Najważniejszym elementem w procesie diagnostycznym kaszlu nerwicowego, oprócz wnikliwej diagnostyki alergologicznej, pulmonologicznej oraz laryngologicznej, jest rozmowa z pacjentem. Kaszel nerwicowy nie występuje u noworodków, niemowlaków czy też małych dzieci. Najwcześniej można go rozpoznać u osób w wieku szkolnym. Występuje częściej u płci żeńskiej niż męskiej.

Astma oskrzelowa to choroba, która diagnozowana jest coraz częściej. Skąd się bierze i jak skutecznie z nią walczyć?

Zobacz film: Astma, czyli co? Źródło: 36,6.

Kaszel psychogenny: leczenie

Mimo że według sporej części społeczeństwa kaszel psychogenny jest formą symulacji, w szczególności u dzieci, wymaga on specjalistycznego leczenia. Kaszel nerwicowy może być objawem niektórych zaburzeń psychicznych lub braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jeśli zostanie zlekceważony, w przyszłości może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne (rozstrzenie oskrzeli, przepuklina pępkowa, wymioty czy też nietrzymanie moczu) i psychiczne.

Proces terapeutyczny polega głównie na regularnej psychoterapii, której celem jest uświadomienie osobie chorej źródła problemu. Niektórzy również stosują hipnozę jako składową psychoterapii. Odnalezienie przyczyny i jej akceptacja pozwoli oswoić lęk i rozpocząć stopniowy proces zdrowienia.

Wspomagającą formą leczenia jest aktywność fizyczna, która pozwala rozładować nagromadzone negatywne emocje. Rodzaj ćwiczeń czy też sportu powinien być dostosowany do ogólnego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Ważne, aby sprawiał przyjemność. Do technik relaksacyjnych można zaliczyć przede wszystkim jogę.

Przewlekły kaszel podrażnia oraz wysusza śluzówkę, może powodować dyskomfort bólowy, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie i nawilżenie śluzówki. Zaleca się wówczas stosowanie leków o działaniu przeciwkaszlowym, nawilżającym oraz regeneracyjnym. Jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia o działaniu uspokajającym. Wymaga to wówczas wizyty u psychiatry. Zrozumienie i zaakceptowanie postawionej diagnozy niekiedy jest długotrwałe.

Bibliografia:

  1. Bryl N., Horst-Sikorska W. Czy przewlekły kaszel u osoby dorosłej może nie mieć podłoża organicznego?, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 4, 319–325.
Data aktualizacji: 10.04.2019,
Opublikowano: 10.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej