Przyczyny, objawy oraz przebieg poronienia zagrażającego

Image taken by Mayte Torres/getty images

Poronienie zagrażające to stan, w którym dochodzi nagle w pierwszym trymestrze ciąży do krwawienia z dróg rodnych. Mimo że zwykle nie prowadzi ono do utraty ciąży, jest sytuacją bardzo stresującą dla kobiety ciężarnej.

Objawem poronienia zagrażającego jest przede wszystkim krwawienie z dróg rodnych o różnym nasileniu. Postępowanie terapeutyczne polega głównie na leczeniu hormonalnym oraz zaleceniu odpoczynku kobietom w ciąży.

Co to jest poronienie zagrażające?

Poronieniem nazywamy sytuację, w której do końca 22 tygodnia ciąży wydalone zostaje z jamy macicy jajo płodowe. Samoistne poronienie dotyczy nawet 15% wszystkich rozpoznanych ciąż i jest to zarazem najczęstsze powikłanie ciąży. Ryzyko poronienia zmniejsza się wraz z czasem trwania ciąży. W zależności od stopnia nasilenia objawów, opisywanych jest kilka jego typów – najmniej niebezpieczne poronienie zagrażające, a także poronienie w toku, zatrzymane i zupełne.

Poronienie zagrażające polega na oddzieleniu się na niewielkim odcinku jaja płodowego (czyli zarodka z workiem owodniowym) od warstwy kosmówki. Kanał szyjki macicy pozostaje zamknięty, dlatego ryzyko utraty ciąży jest stosunkowo niewielkie – około 80% ciąż jest donoszonych. Każde krwawienie z dróg rodnych kobiety ciężarnej do końca 22 tygodnia ciąży traktowane jest jako zagrażające poronienie.

Wśród przyczyn wystąpienia tej sytuacji wymienić należy:

  • czynniki genetyczne – przede wszystkim aberracje (zaburzenia ilościowe) chromosomów płodu,
  • zaburzenia hormonalne – zwiększona sekrecja LH (hormonu luteinizującego) oraz niewydolność ciałka żółtego, a co za tym idzie niskie stężenie progesteronu,
  • wrodzone zaburzenia anatomiczne macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki macicy, niewydolność szyjki macicy,
  • zaburzenia immunologiczne – np. obecność przeciwciał antyfosfolipidowych,
  • infekcje – przede wszystkim wirus różyczki, opryszczki, cytomegalii oraz toksoplazmoza,
  • niewyrównane przewlekłe choroby – cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy, niewydolność nerek,
  • czynniki toksyczne – alkoholizm, nikotynizm, przewlekły i nadmierny stres psychiczny.

Jakie są objawy poronienia zagrażającego?

Głównym objawem poronienia zagrażającego jest bezbolesne krwawienie z jamy macicy kobiety ciężarnej. Nasilenie krwawienia może być różne – od dyskretnego plamienia jasną krwią aż do krwotoku ze skrzepami. Odczuwane mogą być także nagłe skurcze, zwykle jednak o niewielkim natężeniu. Występować mogą czasem także niezbyt nasilone, okresowe bóle podbrzusza oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi donoszenia ciąży są: obecność krwawienia z dróg rodnych przez ponad 4 dni, utrzymywanie się bólu dłużej niż 3 tygodnie oraz coraz silniejsze skurcze macicy.

Na czym polega postępowanie podczas poronienia zagrażającego?

Możliwości leczenia poronienia zagrażającego są ograniczone. Pilna wizyta u ginekologa jest niezbędna, gdy u kobiety w ciąży pojawi się jakiekolwiek krwawienie, szczególnie jasna krew z dróg rodnych. Rozpoznanie poronienia stawia się na podstawie obrazu klinicznego (przede wszystkim pojawienie się krwawienia na początku ciąży), badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego (USG). Często oznaczane jest także stężenie hormonów odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży – β-hCG i progesteronu. Ich niskie poziomy świadczyć mogą o jej nieprawidłowym przebiegu.

Zobacz film: Poronienie

źródło: x-news

W badaniu USG określane jest przez ginekologa umiejscowienie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy – przy poronieniu zagrażającym obraz ultrasonograficzny jest zazwyczaj prawidłowy lub uwidaczniany jest krwiak podkosmówkowy, będący częstą przyczyną krwawień na początku ciąży. Ocena w USG lub za pomocą echosondy akcji serca płodu (FHR) jest kolejnym elementem stosowanym w diagnostyce i ocenie ryzyka postępu poronienia – wolna akcja serca u płodu (poniżej 80 uderzeń/minutę) wiąże się z większym ryzykiem jego wystąpienia.

Gdy możliwe są do identyfikacji potencjalne przyczyny pojawienia się krwawienia, należy dążyć do ich eliminacji. Wskazane może okazać się np. leczenie infekcji wirusowej lub włączenie terapii hormonalnej syntetycznym progesteronem. Dalsze postępowanie jest wyłącznie zachowawcze – podczas możliwej kilkudniowej hospitalizacji stosowany jest reżim łóżkowy, powtarzane są badania USG oraz podawane leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Po powrocie do domu zalecany jest oszczędzający tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz pracy zawodowej. Zapewnienie ciężarnej spokoju i odpoczynku zwiększa szansę na ustąpienie objawów i dalszy prawidłowy przebieg ciąży.

Bibliografia:

1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2013

Data aktualizacji: 06.08.2020,
Opublikowano: 06.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej