Przyczyny, objawy oraz leczenie trądziku piorunującego

Fot. Sasha_Suzi / Getty Images

Trądzik piorunujący jest najcięższą formą trądziku okresu dojrzewania, która dotyka najczęściej chłopców. Zmiany pojawiają się nagle i zlokalizowane są głównie na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz pleców.

Zmiany skórne w przypadku trądziku piorunującego mogą być ropne, martwicze lub w formie guzków bądź torbieli. W odróżnieniu od innych rodzajów trądziku, piorunujący wymaga jak najszybszej konsultacji dermatologicznej i wielospecjalistycznego leczenia.

Czym jest trądzik piorunujący?

Trądzik piorunujący jest najcięższą postacią trądziku zwyczajnego. Jest to poważny stan, który oprócz zmian skórnych obejmuje dolegliwości kostno-stawowe, nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych oraz objawy ogólne. Najczęściej diagnozowany jest u chłopców między 13 a 16 rokiem życia, czyli w okresie pokwitania. Bez wątpienia wpływ na rozwój tej jednostki chorobowej mają zmiany hormonalne, charakterystyczne dla tego okresu życia. Wypryski czy też bolesne zmiany skórne najczęściej umiejscowione są na twarzy, dekolcie, na klatce piersiowej oraz na skórze pleców. Trądzik różowaty piorunujący to typ trądziku, który stanowi odrębną jednostkę chorobą, aczkolwiek jej przebieg jest bardzo zbliżony do trądziku piorunującego. Występuje stosunkowo rzadko i dotyczy głównie kobiet około 20 roku życia.

Trądzik piorunujący – przyczyny

Etiologia powstawania oraz rozwoju trądziku piorunującego nie jest w pełni poznana. Istnieje teoria, która twierdzi, iż jedną z głównych przyczyn są bakterie zwane Propionibacterium acnes, jednak teza ta nie została jeszcze potwierdzona wiarygodnymi badaniami klinicznymi. Ze względu na okres dojrzewania, kiedy najczęściej występuje trądzik piorunującym, za kolejną przyczynę uznaje się zmiany w gospodarce hormonalnej. Niektórzy naukowcy twierdzą, iż czynnikiem wpływającym na jego rozwój są predyspozycje genetyczne.

Trądzik piorunujący – objawy

Trądzik piorunujący ma ciężki przebieg. Jest to związane z tym, iż objawom ogólnym towarzyszą dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego oraz odchylenia i nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. Trądzik piorunujący pojawia się nagle i gwałtownie. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą: zmiany skórne na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej oraz skórze pleców, zmiany trądzikowe o charakterze ropnym (początkowa faza), martwiczym, cechy stanu zapalnego wokół zmian (obrzęk, ból, ocieplona skóra, zaczerwienienie), wypryski mogą mieć formę guzków bądź torbieli, z czasem pojawiają się na nich strupy. W przypadku trądziku piorunującego nierzadko pozostają duże blizny.

Do pozostałych objawów należą: bóle kostno-stawowe oraz kostno-mięśniowe, zmniejszenie apetytu, utrata masy ciała, obrzęk w okolicy stawów, powiększenie śledziony i wątroby oraz zanik mięśni. Ze względu na obecność silnego stanu zapalnego, niekiedy pojawia się również gorączka lub stan podgorączkowy. Nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych dotyczą zazwyczaj: leukocytozy (zwiększonej ilości leukocytów, czyli białych krwinek), niedokrwistości, neutrofilii (zwiększonej liczby granulocytów obojętnochłonnych), podwyższonych parametrów odczynnika Biernackiego (OB), białka C-kreatynowego (CRP) oraz białkomoczu.

Zobaczcie, jakie są przyczyny występowania trądziku u osób dorosłych:

Zobacz film: Przyczyny trądziku u osób dorosłych. Źródło: Klinika urody

Leczenie trądziku piorunującego

Ten typ trądziku nie ogranicza się jedynie do zmian skórnych – stan zapalny obejmuje niemal cały organizm. Proces terapeutyczny najczęściej polega na wdrożeniu leczenia miejscowego oraz ogólnoustrojowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem oraz wykonać specjalistyczne badania. Po postawieniu diagnozy lekarz prowadzący dobiera optymalną metodę terapii, dostosowaną do stanu ogólnego zdrowia. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu wysokich dawek kortykosteroidów bezpośrednio na zmiany skórne oraz wykonywaniu okładów o działaniu bakteriobójczym. Natomiast podczas leczenia ogólnoustrojowego najczęściej wykorzystywane są glikokortykosteroidy, dapson, izotretynoina oraz infliksymab. Najlepsze efekty obserwuje się podczas stosowania izotretynoiny, jednak paradoksalnie na początku terapii często dochodzi do zaostrzenia choroby, głównie zmian skórnych.

Bibliografia:

  1. Białek K., Alekseenko A., Wojas-Pelc A., Trądzik piorunujący – zaostrzenie trądziku zwykłego leczonego izotretynoiną?, „Przegląd Dermatologiczny” 2011, nr 98, s. 496–500.
Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 31.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej