Przetrenowanie – jakie są objawy i sposoby leczenia? Jak zapobiegać przetrenowaniu?

Fot: Luka / gettyimages.com

Przetrenowanie można określić jako zespół przewlekłego zmęczenia, który jest wynikiem złego dostosowania obciążeń treningowych do możliwości organizmu. Dotyczy to zarówno sportowców wyczynowych, jak i amatorów. Objawów przetrenowania może być wiele, począwszy od fizycznych, a na psychicznych kończąc.

Wiele osób czynnie uprawiających sport jest błędnego przekonania, że przetrenowanie może dopaść tylko profesjonalnych sportowców, którzy często mają po kilka jednostek treningowych dziennie. To jednak nieprawda. Taka przypadłość może bowiem zdarzyć się również amatorom, którzy ćwiczą zaledwie 2-3 razy w tygodniu. Wszystko dlatego, że większe znaczenie od liczby treningów ma ich intensywność i obciążenie. Jeżeli jest nieodpowiednie, to organizm może się zbuntować.

Jakie są objawy przetrenowania?

Oznak przetrenowania może być wiele i czasami trudno jednoznacznie stwierdzić, czy są one objawem właśnie przewlekłego zmęczenia czy być może innej jednostki chorobowej. Istotne jest to, aby cały czas obserwować reakcje swojego organizmu na wysiłek. Często bowiem symptomy przetrenowania w początkowej fazie są trudne do zauważenia, co zazwyczaj doprowadza do pogorszenia się stanu zdrowia. Objawami przetrenowania mięśni (i nie tylko) mogą być:

  • zawroty głowy,
  • pogorszenie kondycji,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle głowy,
  • bóle w klatce piersiowej, głównie w okolicy serca,
  • zmniejszone libido,
  • niekontrolowana utrata masy ciała,
  • złe samopoczucie,
  • duszności,
  • wzmożona lub zmniejszona pobudliwość,
  • skrajne zmęczenie,
  • niechęć do odbywania treningów,
  • brak apetytu,
  • zmniejszona częstotliwość oddawania moczu,
  • przyspieszony oddech,
  • drżenie mięśni,
  • podwyższone tętno.

Jak widać, lista objawów mogących świadczyć o przetrenowaniu jest długa. Zazwyczaj występuje kilka z nich, co jest sygnałem alarmowym, w by porę zareagować. W pierwszej kolejności należy jednak udać się do lekarza, który skieruje daną osobę na podstawowe badania. One pozwolą wykluczyć powstanie takiego stanu z innych, bardziej poważnych przyczyn. Jako ciekawostkę można dodać, że przetrenowanie może mieć też odzwierciedlenie w badaniach krwi. Zazwyczaj u osób cierpiących z powodu zespołu przetrenowania widoczny jest spadek hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytu.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Brzuszki. Źródło: 36,6.

Przetrenowanie organizmu: jak leczyć?

Kiedy dojdzie do przetrenowania, wskazane jest jak najszybsze ograniczenie wysiłku fizycznego. Ponadto należy zadbać o prawidłową regenerację. Jest to możliwe poprzez:

  • masaże relaksacyjne,
  • stosowanie gorących kąpieli,
  • wdrożenie odpowiedniej diety (bogatej w owoce i warzywa oraz węglowodany),
  • zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu (najczęściej jest to ok. 8 godzin),
  • korzystanie z sauny,
  • regularne nawadnianie organizmu (wskazana jest nie tylko woda, ale również domowe napoje izotoniczne na bazie miodu i cytryny).

Warto również spróbować zmodyfikować swój plan treningowy, w którym zawartych będzie więcej dni na regenerację. Jeżeli wszystkie wymienione metody okażą się nieskuteczne, to prawdopodobnie jedyną możliwością dającą szansę na powrót do pełni formy będzie zaprzestanie treningów na jakiś czas. Czasami wystarczy już kilkudniowa przerwa, ale niekiedy organizm potrzebuje dłuższego odpoczynku od intensywnego wysiłku fizycznego i konieczna może być nawet kilkutygodniowa przerwa.

Przetrenowanie: co robić, by go uniknąć?

Przetrenowanie najczęściej jest wynikiem źle opracowanego planu treningowego albo ćwiczenie bez niego. Tego rodzaju błąd popełniają najczęściej niedoświadczeni, początkujący sportowcy. Plan treningowy nie tylko porządkuje harmonogram tygodnia, ale przede wszystkim daje możliwość wykonywania odpowiednich zajęć i pomaga realizować cele. Co zrobić, aby ułożyć odpowiedni dla siebie plan treningowy, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia przetrenowania? Trzeba pamiętać o tym, aby plan treningowy zawierał:

  • ćwiczenia dostosowane do aktualnych możliwości,
  • czas trwania danych jednostek treningowych,
  • częstotliwość treningów,
  • dni przeznaczone na regenerację (wskazany jeden dzień przerwy po każdym dniu treningowym),
  • jasno sprecyzowane cele treningów,
  • uwzględniał tzw. okres roztrenowania.

Jak widać, odpowiedni plan treningowy zawiera wiele szczegółowych informacji. Dlatego też stworzenie go nie jest wcale łatwe. Wskazana jest konsultacja z trenerem lub osobą posiadającą doświadczenie w tym zakresie, ponieważ one będą potrafiły opracować go do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej. Zazwyczaj taka konsultacja wiąże się z wydatkiem finansowym, co potrafi skutecznie odstraszyć początkujących sportowców. Warto jednak pamiętać o tym, że ta inwestycja może się opłacić. Koszty ewentualnego leczenia problemów zdrowotnych mogą być bowiem znacznie wyższe.


Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej