Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?

Fot: Chinnapong / fotolia.com

Prostata to ważny element męskiego układu płciowego. Zazwyczaj nie zwracamy na nią uwagi, problemy zaczynają się, kiedy dochodzi do jej przerostu. Niestety, choroby gruczołu krokowego występują powszechnie i mogą pojawić się w każdym wieku. Aby ich uniknąć, należy kontrolować jego rozmiar.

Objętość gruczołu krokowego zwiększa się wraz z wiekiem i osiąga pełny rozmiar w okolicach 20. roku życia. Chociaż do przerostu prostaty dochodzi najczęściej wśród dojrzałych mężczyzn, ta i inne choroby stercza mogą występować także w młodszym wieku.

Gruczoł krokowy – funkcje

Prostata, nazywana również gruczołem krokowym lub sterczem, odpowiada za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki – to dzięki niemu są odżywione i mogą przeżyć w niesprzyjających warunkach. Ze względu na swoje ułożenie sprawia jednak spore problemy diagnostyczne. Znajduje się blisko odbytnicy, a przez jej środek przechodzi cewka moczowa – właśnie dlatego, kiedy dochodzi do jej przerostu, pojawiają się charakterystyczne problemy z oddawaniem moczu.

Wymiary gruczołu krokowego

Tuż po urodzeniu gruczoł krokowy ma wymiary groszku. Docelowy rozmiar prostata osiąga około 20. roku życia – jej objętość wynosi 25 cm3, a średnie wymiary to 4 x 3 x 2,5 cm. Dopuszczalna wielkość gruczołu krokowego może być jednak nieco większa i jeżeli nie obserwuje się negatywnych objawów, zwykle nie ma powodu do obaw. Przerost prostaty jest, zdaniem lekarzy, zupełnie naturalnym zjawiskiem, związanym z procesem starzenia. Boryka się z nim 60% mężczyzn po 60. roku życia i aż 80% mężczyzn, którzy ukończyli 80 lat.

Anatomia gruczołu krokowego

Prostata jest nieparzystym narządem mięśniowo-gruczołowym. Jej dwa płaty połączone są więziną. Kształtem przypomina kasztan jadalny, a dookoła niej umieszczone są mięśnie, kurczące się w trakcie wytrysku. Przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa, natomiast jego tylna część znajduje się bardzo blisko odbytnicy – dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie badania per rectum oraz masaż prostaty, który znajduje zastosowanie nie tylko w życiu intymnym, ale także w medycynie.

Zobacz film: Jak uchronić się przed rakiem gruczołu krokowego? Źródło: 36,6.

Przerost prostaty

Kiedy zwiększają się wymiary gruczołu krokowego, pacjenci zaczynają odczuwać niepokojące objawy, znacznie obniżające komfort życia. Pierwszym powodem do obaw powinny być zaburzenia oddawania moczu. Strumień moczu jest przerywany, konieczne jest także częste wstawanie w nocy, mimo to utrzymuje się wrażenie zalegania moczu w pęcherzu, z czasem pojawiają się również objawy bólowe oraz nietrzymanie moczuDo urologa należy zgłosić się bezpośrednio po zaobserwowaniu takich symptomów – w początkowych etapach choroby świetne efekty mogą dać nawet preparaty ziołowe. 

Warto jednak zaznaczyć, że działają one na objawy i nie przyczyniają się usunięcia przyczyn dolegliwości. Jeśli jednak wymiary gruczołu krokowego ulegają znacznemu powiększeniu, może dojść do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Zaciśnięcie cewki moczowej doprowadza do zatrzymania moczu, a tym samym do zatrucia organizmu. Na zwiększeniu objętości gruczołu krokowego cierpi także życie seksualne chorych – utrudnione staje się osiągnięcie oraz utrzymanie wzwodu, czasami choroba przekłada się również na obniżenie libido.

Leczenie przerostu prostaty

W przypadku zamknięcia cewki moczowej konieczne okaże się cewnikowanie. W pierwszym stadium choroby podaje się leki, jednak działanie części z nich po pewnym czasie ulega znacznemu osłabieniu, w związku z przyzwyczajeniem organizmu. Zadaniem preparatów jest rozkurczanie mięśni gładkich, co daje spory komfort pacjentom, jednak wiąże się również z obniżeniem ciśnienia krwi oraz może mieć wpływ na jakość wzwodu. W niektórych przypadkach konieczne staje się przeprowadzenie operacji prostatektomii, czyli usunięcia gruczołu krokowego.

Powiększenie prostaty a nowotwór

Niestety powiększenie wymiarów gruczołu krokowego nie zawsze jest spowodowane związanym z wiekiem rozrostem stercza. W niektórych przypadkach jego przyczyną jest rak prostaty. Wciąż jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych wśród mężczyzn – w Polsce co drugi pacjent cierpiący na nowotwór złośliwy walczy właśnie z tą chorobą. Powrót do zdrowia umożliwia wczesne wykrycie oraz poprowadzenie odpowiedniej terapii. Niestety, rak prostaty rozwija się bardzo powoli i pierwsze objawy mogą zostać zauważone w jego zaawansowanym stadium. Wyjątkowo ważna staje się profilaktyka oraz częste odwiedzanie gabinetu urologa. Szczególnie narażeni są panowie uskarżający się na problemy z powiększeniem objętości gruczołu krokowego oraz tacy, w których rodzinie pojawiały się osoby cierpiące na raka prostaty. Symptomy są takie same, jak w przypadku zwykłego przerostu. W późniejszym stadium może pojawiać się przy tym krwiomocz, krew w nasieniu i silne bóle w okolicy krocza. 

Wiele przypadków tej choroby udaje się stwierdzić poprzez badanie per rectum. Czasami konieczne jest poprowadzenie dalszej diagnostyki, w tym bardzo skutecznych badań na oznaczenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi. Warto zaznaczyć, że nie zawsze wysokie stężenie oznacza jednak chorobę nowotworową. Ostateczne wątpliwości rozwiewa biopsja gruczołu krokowego. Rokowania są zależne od stopnia zaawansowania choroby. Nie zawsze wykonuje się prostatektomię laparoskopową, obecnie coraz częściej stosuje się również mniej inwazyjne, nowoczesne metody leczenia.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jery7 04.09.2019r.

ile razy dziennie wytriysk

Gelo 12.10.2018r.

Mam 35lat od kilku mam kartę I urologa i raz do roku go odwiedzam. Ponadto sam się badam raz na 2 mies. Polecam masaż prostaty drogie kochanki i małżonki. Bardzo intensywny orgazm. Miej partnera pod kontrolą.
Pozdrawiam.

Henryks5 08.10.2018r.

Czy 4.84*5.79*3.9239 to już jest problem ryzyko

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Rak prostaty – objawy długo nie dają o sobie znać. Jak wcześnie rozpoznać nowotwór?

Rak prostaty (inaczej: gruczołu krokowego, stercza) to - zaraz po raku płuc - najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn. Schorzenie bardzo długo nie daje żadnych objawów i chorzy trafiają do lekarza, kiedy choroba jest już zaawansowana. Jak nie przegapić raka i wygrać z chorobą?

Czytaj więcej
Czy piwny brzuszek może zwiększyć ryzyko zgonu z powodu raka prostaty?

Brytyjscy naukowcy przez 11 lat przeanalizowali przypadki ponad 200 tysięcy mężczyzn. Do jakich wniosków doszli? Ci panowie, którzy w okolicach talii mieli nagromadzony tłuszcz, byli o 35 procent bardziej narażeni na zgon z powodu raka prostaty, niż pacjenci bez tak zwanego piwnego brzuszka. 

Czytaj więcej
Badanie prostaty – badanie palpacyjne przez odbyt, PSA czy TRUS?

Badanie prostaty może być wykonane przez lekarza każdej specjalności, ponieważ jest to gruczoł łatwo wyczuwalny podczas badania palcem przez odbyt. Szczegółowa diagnostyka obejmuje wskaźnik PSA, badanie USG czy TRUS.

Czytaj więcej
Choroby odbytu u dzieci, kobiet i mężczyzn. Jaki lekarz się nimi zajmuje?

Choroby odbytu mogą mieć różne objawy, a najczęstsze dolegliwości to ból, krwawienia, świąd lub zaburzenia rytmu wypróżnień. Tego typu problemów nie należy bagatelizować, ponieważ niekiedy prowadzą do poważnych zaburzeń. Jeśli wystąpią, należy się skierować do lekarza proktologa.

Czytaj więcej
Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty: objawy, przyczyny, metody leczenia i powikłania

Leczenie zapalenia prostaty zależy od jego przyczyny. Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty o podłożu bakteryjnym leczy się antybiotykami. Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty wymaga korekty diety i łagodzenia dolegliwości.

Czytaj więcej
Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak

Przerost prostaty to skutek starzenia się i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny, najczęściej po 50. roku życia. Szybkie rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na zwalczenie tej dolegliwości.

Czytaj więcej
Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja

Biopsja prostaty jest badaniem diagnostycznym, w którym materiał do analizy pobierany jest z gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt), a w niektórych przypadkach też przez krocze. Badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy raka stercza. Biopsja prostaty nie wymaga bycia na czczo.

Czytaj więcej
Ureaplasma – co należy wiedzieć o tej bakterii? Objawy zakażenia

Ureaplazma zwykle zakaża drogi oddechowe lub układ moczowo-płciowy. Jak sama nazwa wskazuje jest powszechnie obecna w drogach moczowych i może być przyczyną bólu przy oddawaniu moczu oraz innych objawów ze strony układu moczowego.

Czytaj więcej