Przedłużanie rzęs – metody i pielęgnacja po zabiegu

Fot: Hinterhaus Productions / gettyimages.com

Przedłużanie rzęs to zabieg stylizacyjny, polegający na trwałym doklejeniu sztucznych rzęs do rzęs naturalnych. Pozwala je zagęścić i przedłużyć, a także służy optycznej poprawie wyglądu oczu. Efekt zabiegu wykonanego przez wysoko wykwalifikowanego stylistę utrzymuje się przez kilka tygodni.

Podkręcone, przedłużone rzęsy to marzenie niemal wszystkich kobiet. Większość pań uważa je za podstawę makijażu, a te, które nie malują się na co dzień, zawsze noszą tusz do rzęs w torebce, by podkreślić nim oczy w razie potrzeby, np. przed ważnym spotkaniem. Kobiety chętnie sięgają także po odżywki, które wzmacniają rzęsy i przyspieszają ich wzrost. Niektóre panie kupują sztuczne rzęsy do samodzielnej aplikacji, by zrobić wyjątkowy make-up na wesele czy sylwestrową noc. Najtrwalszym i zapewniającym najbardziej naturalne efekty rozwiązaniem jest zagęszczanie i przedłużanie rzęs przez wykwalifikowaną kosmetyczkę.

Przedłużanie rzęs – na czym polega?

Salony kosmetyczne oferują przedłużanie rzęs polegające na precyzyjnym doklejeniu (specjalnym klejem) sztucznych włosków do własnych rzęs klientki. Umieszcza się je około 1 mm od nasady naturalnych rzęs, by nie podrażniały powieki mechanicznie oraz by nie dopuścić do kontakt kleju ze skórą. Najpopularniejsza jest technika, w której do każdej dorosłej (w ostatniej fazie wzrostu) rzęsy naturalnej przykleja się jedną sztuczną. Możliwe jest także przedłużanie rzęs metodą objętościową, czyli mocowanie do jednej rzęsy większej liczby włosków. Daje ono bardziej spektakularne efekty i wymaga wykorzystania innego surowca, ale opiera się na identycznych procedurach. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale czasochłonny. Klientka musi przygotować się na leżenie nieruchomo przez 2–3 godziny, z zamkniętymi oczami.

Na czym polega zabieg przedłużania rzęs?  Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Metody przedłużania rzęs. Źródło: Stylowy Magazyn.

Wybór metody przedłużania rzęs zależy w dużej mierze od oczekiwań klientki. Zadaniem stylistki jest odpowiednie dopasowanie materiałów tak, by z ich użyciem stworzyć pożądany efekt optyczny (wymodelowanie kształtu oka, dopasowanie go do rysów twarzy itp.), a rzęsy nie zostały nadmiernie obciążone. Zły dobór włosków lub nieumiejętne wykonanie zabiegu to najczęstsze przyczyny negatywnych opinii na temat przedłużania rzęs. Jeśli popełnione zostaną takie błędy, rzęsy mogą wyglądać nieestetycznie czy wręcz groteskowo. Co więcej, ulegają uszkodzeniu, często bezpowrotnie. Dlatego należy udać się do renomowanego lub sprawdzonego salonu kosmetycznego. Nie warto także kusić się na wyjątkowo niską cenę zabiegu, ponieważ może ona oznaczać, że zakład posługuje się niskiej jakości materiałami.

Metody przedłużania rzęs

Różnice pomiędzy metodami zabiegu związane są z liczbą włosków doklejanych do pojedynczej rzęsy. Od tego bowiem zależy rodzaj wykorzystanych materiałów, a także pracochłonność całej procedury.

Istnieją trzy rodzaje sztucznych rzęs:

  • syntetyczne (z akrylu) – najbardziej regularne i odporne na ewentualne zniszczenia, dostępne w największej liczbie wariantów, zwykle nie wywołują reakcji alergicznych, mają stosunkowo niską cenę; są mniej elastyczne i delikatne od innych, najbardziej obciążają rzęsy naturalne i mają tendencję do plątania się,
  • jedwabne (z protein jedwabiu) – lżejsze, bardziej miękkie i elastyczne od syntetycznych, bardziej podobne do rzęs naturalnych; nieco droższe od syntetycznych, mogą uczulać, niekiedy gniotą się w czasie snu,
  • z norek (włosie pozyskiwane z żywych zwierząt) – zapewniają najbardziej naturalny efekt, są bardzo lekkie, najcieńsze i najbardziej elastyczne ze wszystkich, w dotyku nie różnią się od prawdziwych rzęs; mogą wywoływać reakcje alergiczne, są droższe od pozostałych.

Przedłużanie rzęs metodą 1 do 1, czyli doklejanie pojedynczego włoska do każdej dorosłej rzęsy, możliwe jest z wykorzystaniem każdego rodzaju materiału. Zabieg daje bardzo naturalne efekty, jest najtańszy i najmniej czasochłonny ze wszystkich. Technicznie nie różni się od przedłużania rzęs metodą 2 do 1, 3 do 1 itd., czyli objętościową. W takim wypadku do każdej rzęsy dokleja się nie pojedynczy włosek, lecz kępkę, złożoną odpowiednio z 2, 3, 4, a nawet z 15 sztucznych rzęs. Przy zachowaniu tej samej procedury, należy jednak wykorzystać inny rodzaj włosia. Im więcej rzęs w kępce, tym bardziej obciąża ona rzęsę naturalną. Już przy przedłużaniu rzęs tzw. metodą 3D (czyli 3 do 1) wskazane jest używanie wyłącznie futra norek.

Niezależnie od wykorzystanej metody przedłużania rzęs ich trwałość jest taka sama – do chwili, w której własne rzęsy wypadną w naturalnym cyklu wymiany. Trwa on do 6 tygodni. Ponieważ część rzęs wypada przed upływem tego czasu, zabieg należy powtarzać co 3–4 tygodnie, jeśli jego efekt ma się utrzymywać. Uzupełnianie przedłużonych rzęs jest zdecydowanie mniej czasochłonne i zwykle o 50–70% tańsze niż pierwsza wizyta, której cena (w zależności od wybranej metody i renomy salonu) waha się w granicach 150–500 zł.

Jak dbać o przedłużone rzęsy?

Prawidłowo wykonany zabieg nie niszczy rzęs. Odpowiednio dobrane sztuczne włoski nie osłabiają własnych, nie przyspieszają ich wypadania. Z tego powodu codzienna pielęgnacja rzęs po przedłużaniu nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Jest ona nawet mniej pracochłonna niż w przypadku rzęs naturalnych, ponieważ te sztuczne zapewniają trwały efekt codziennego makijażu. Mając przedłużone rzęsy, można się kąpać, nosić szkła kontaktowe, uprawiać sport, chodzić do sauny. Jeśli zachodzi taka potrzeba, rzęsy można dodatkowo podkreślić tuszem, a następnie zmyć go delikatnym kosmetykiem do demakijażu (np. płynem micelarnym). Niewskazane jest jedynie używanie tuszu wodoodpornego, ponieważ jego usuwanie niszczy rzęsy – zarówno sztuczne, jak i naturalne.

Jak przygotować maseczkę, która wzmocni słabe rzęsy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak przygotować odżywkę, która wzmocni rzęsy? Źródło: Klinika urody.

Data aktualizacji: 08.10.2018,
Opublikowano: 08.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej