Proszek do prania - czy może nam zaszkodzić? Alergia na proszek do prania

Fot. Martin Poole / Getty Images

Polacy chętnie korzystają z proszku do prania. Jednak czy częste pranie oznacza, że jesteśmy czyści i zdrowi? Cóż, niekoniecznie. Proszek do prania ma bardzo niekorzystny dla nas i dla środowiska skład. Dlatego lepiej zachować czujność i najlepiej - robić go samemu w domu!

Zacznijmy od tego, co znajduje się w proszku do prania. Składników jest bardzo wiele i niektóre wpływają niekorzystnie na nasze ciało, kiedy mają z nim kontakt:

  • SLS - środki powierzchniowo czynne. SLS w proszku do prania są odpowiedzialne za usuwanie tłuszczów. Substancja jest bardzo agresywna;
  • mydło - sprawia, że proszek się pieni;
  • zeolit - substancja zmiękczająca wodę;
  • fosforany - kiedy dostają się do środowiska już po praniu powodują ogromne zanieczyszczenia i wymieranie ryb;
  • nadwęglan sodu - wybielacz;
  • optyczny wybielacz - daje efekt wow.

Każdy ze składników może powodować problemy skórne, bowiem niszczą one powłokę lipidową skóry powodując podrażnienia. Skoro proszek do prania może być niebezpieczny, to może lepiej wybrać płyn do prania? 

Płyn do prania zawiera w dużej mierze to samo, co proszek. Dodatkowo, żeby był gęsty, dodawane są do niego ftalany. To substancje poprawiające płynność produktów oraz rozpuszczające się w tłuszczu, czyli krótko mówiąc - przedostają się przez warstwę skóry do naszego organizmu, gdzie mogą wywoływać szereg problemów - mówi dr Szymon Drobniak, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Ftalany powodują problemy skórne, bezpłodność, zanik ruchliwości plemników, alergie, problemy neurologiczne, przy czym ftalany robią dokładnie to samo zwierzętom, które korzystają z rzek, do których spływają ścieki. 

Więcej o ftalanach i ich wpływie na organizm (zwłaszcza na płodność) dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Czy środki piorące mają wpływ na płodność? Źródło: Co nas truje?

Proszki do prania zawierają bardzo szkodliwe substancje chemiczne. Są one szkodliwe dla naszej skóry, organizmu (bo wiele przenika przez skórę do organizmu) a także dla środowiska. Każdego roku kupujemy 250 milionów kilogramów środków do prania. To ogromne obciążenie nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego organizmu. Zwłaszcza, że drobinki proszku razem z kurzem rozprzestrzeniają się po domu i nie tylko je wdychamy, lecz także możemy zjeść. Zobaczcie, co naukowcy mówią o częstym praniu oraz proszku do prania rozsianym po całym domu:

Zobacz film: Czy substancje używane do produkcji proszków do prania są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Co nas truje?

Alergia na proszek do prania

Alergia na proszek do prania jest widoczna gołym okiem, jeśli mówimy o egzemie, czyli alergii kontaktowej. W przypadku prania ręcznego zmiany pojawiają się na dłoniach. Zazwyczaj są to grudki wysiękowe, pęcherzyki, pokrzywki, którym towarzyszy świąd. Mogą one zanikać i nasilać się w zależności od kontaktu z alergenem. W celu postawienia diagnozy wykonuje się testy alergiczne. Więcej o tym dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać alergię na proszek? Źródło: Co nas truje?

Domowy proszek do prania

Domowej roboty proszek do prania nie zawiera substancji chemicznych, które niszczą środowisko i nas samych. Jego wykonanie jest bardzo szybkie, ilość składników niewielka a korzyści dla zdrowia bezcenne.

Czego potrzebujesz do wykonania proszku do prania:

  • soda kalcynowana (związek chemiczny, który ma działanie zmiękczające wodę. Za kilogram zapłacimy około 7 zł, a kupimy ją w sklepie chemicznym lub w sieci);
  • nadwęglan sodu (pomaga w usuwaniu plam, działa rozjaśniająco na tkaniny. Za kilogram trzeba zapłacić około 10 zł);
  • boraks (zmiękcza wodę, pomaga w usuwaniu plam i nieprzyjemnych zapachów. Za niego również zapłacimy około 10 zł za kilogram);
  • płatki mydlane (np. mydło marsylskie, które zawiera minimum 72 proc. olejów roślinnych, jest hipoalergiczne oraz bakteriobójcze – polecane przy pielęgnacji skóry całej rodziny, w tym noworodków);
  • soda oczyszczona (działa neutralizująco na zapachy i wybiela);
  • kwasek cytrynowy (posiada ma właściwości odplamiające i czyszczące).

Dla fanów zapachowych środków czyszczących można dodać do domowej roboty proszku do prania olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne: cytrynowy – ma właściwości wybielające, pozwalające zachować biel prania, lawendowy – odświeża i chroni ubrania przed molami, z drzewa herbacianego – dezynfekuje pranie, polecany także do prania pieluch i ubranek dzieci po chorobie. Ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, eliminuje bakterie E. coli.

Jakiego proszku do prania używasz?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Polecamy: Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku

Przepis na proszek do prania

  • 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 1 szklanka boraksu,
  • 15 kropel olejku eterycznego.

Zastosowanie: dodaje się 2 łyżki do prania. Uwaga - olejek eteryczny dodaje się do przegródki na płyn.

Przepis na płyn do płukania (jednorazowy)

  • 2 łyżeczki kwasku cytrynowego,
  • 200 ml ciepłej wody,
  • 10 kropel olejku eterycznego.

Przepis na proszek do białego prania

  • 1 szklanka sody kalcynowanej,
  • 1 szklanka nadwęglanu sodu,
  • 1 szklanka boraksu.

Uwaga - nie stosować do prania wełny i jedwabiu.

Data aktualizacji: 16.05.2019,
Opublikowano: 15.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej