Pozycja embrionalna snu i jej przyjmowanie na jawie

Fot: Maciej Laska / gettyimages.com

Embrionalna pozycja może chronić mózg i wewnętrzne organy przed uszkodzeniem podczas poważnych urazów. Ciało przyjmuje ją naturalnie, gdy dozna ciężkiego uszczerbku lub traumy psychicznej. Spanie w pozycji embrionalnej ułatwia oddychanie, ale może skutkować przygarbieniem.

Pozycja embrionalna to taka, w której plecy są zakrzywione, głowa pochylona, a kończyny zgięte i przyciągnięte do klatki piersiowej. W niektórych przypadkach plecy pozostają proste. Nazwa tego ułożenia ciała pochodzi od pozycji, jaką przyjmuje płód w łonie matki. Wiele ssaków po narodzinach przez dłuższy czas pozostaje w pozycji embrionalnej, zwłaszcza gryzonie.

Spanie w pozycji embrionalnej

Pozycja embrionalna snu z wyprostowanymi plecami może ułatwiać oddychanie, zredukować chrapanie i odprężać oraz dawać poczucie bezpieczeństwa. Ze zgiętymi plecami – może powodować, że postawa ciała stanie się przygarbiona. Spanie w pozycji embrionalnej u niektórych osób jest przyczyną bólu mięśni karku i ramion. Dolegliwości te łączy się też ze stresem i nerwowym napięciem mięśni niezależnymi od pozycji spania. W trakcie snu przybiera się ją mimowolnie wtedy, gdy ciało się wychłodzi. Według badacza Chrisa Idzikowskiego (autora książki „Learn to sleep well”) w ten sposób prawie dwukrotnie częściej śpią kobiety niż mężczyźni.

W psychologii pozycja embrionalna podczas snu traktowana jest jako oznaka stresu przeżywanego w trakcie dnia. Takie ułożenie ciała ułatwia relaks i odpoczynek, jest „bezpieczne”. Twierdzi się też, że pozycja snu może zdradzać cechy osobowości. Spanie w pozycji embrionalnej w tym kontekście może świadczyć o nieśmiałości i wewnętrznej wrażliwości oraz skłonności do przejmowania się drobiazgami i stresu z tego powodu.

Okoliczności przyjmowania pozycji embrionalnej

Embrionalna pozycja daje poczucie bezpieczeństwa podczas snu i może chronić na jawie. Ułożenie ciała w ten sposób może zmniejszać ryzyko poważnych urazów podczas sytuacji niebezpiecznych, jak np. awaryjne lądowanie samolotu czy katastrofa lotnicza bądź lądowa. Ciało automatycznie przyjmuje pozycję embrionalną, gdy organizm doświadcza traumy fizycznej bądź psychicznej.

Zauważono również, że w ten sposób radzą sobie z napadami paniki osoby cierpiące na zaburzenia lękowe lub przeżywające silny stres.

Przyciągnięcie kończyn i głowy do tułowia może pomagać też zatrzymać ciepło ciała i spowolnić proces wychładzania organizmu. Skuteczność tej metody zależy jednak od tego, z jak niską temperaturą trzeba się zmierzyć czy od wilgotności odzieży i otoczenia. Pozycję embrionalną należy w takich sytuacjach przybierać na siedząco, by ciało miało z podłożem styczność na jak najmniejszej powierzchni.

Zobacz film: Zasady higieny dobrego snu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej