Koty mają opinię indywidualistów, którzy chodzą własnymi drogami. Uważane są też za zwierzęta, których emocje i uczucia to prawdziwa zagadka. Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgodzą się badacze z uniwersytetów w Sussex i Portsmouth, którzy znaleźli sposób, na komunikowanie się z kotem.
Koci uśmiech, czyli powolne mrużenie oczu
Badacze są zdania, że powolne mrugnięcie to koci odpowiednik uśmiechu. Jak poznać, że kot się do nas uśmiecha? Zwierzak powoli zbliża powieki do siebie, tak by lekko się ze sobą stykały, a następnie całkowicie zamyka oczy na kilka sekund.
Aby sprawdzić, czy faktycznie takie powolne mrugnięcie pozwala na komunikację między ludźmi a kotami, badacze zaprosili do badania mieszkańców 14 gospodarstw, w których żyło łącznie 21 kotów.
Jak komunikować się z kotem?
W pierwszej fazie badania naukowcy poprosili właścicieli kotów, aby mrugali do swoich pupili w określony sposób. Reakcje zwierząt były rejestrowane. W drugim etapie do kotów mrugali sami naukowcy. Co się okazało? W obu przypadkach zwierzęta zachowywały się identycznie. Naukowcy są zdania, że "powolne mruganie" to dowód na to, że koty chcą się komunikować i nawiązywać kontakt niezależnie od stopnia przywiązania do danej osoby.
Odkrycie, które pomaga zrozumieć koty, ułatwi zdaniem naukowców komunikację ze zwierzęciem nie tylko właścicielom mruczków, ale przede wszystkim lekarzom weterynarii. W ocenie naukowców nowa wiedza ułatwi im przekonać do siebie zwierzaka i sprawi, że kot zaufa lekarzowi i pozwoli sobie pomóc.
Felinoterapia - co to jest?
Badania naukowe wielokrotnie potwierdziły, że kontakt z kotem dostarcza wielu korzyści zdrowotnych, szczególnie osobom o skołatanych nerwach i samotnym. Zwierzęta te, podobnie, jak psy, mogą leczyć. Terapia poprzez kontakt, zabawę, czy samo przebywanie z kotem nazywana jest felinoterapią. Badania pokazują, że kontakt ze zwierzęciem:
- poprawia samopoczucie;
- obniża poziom lęku oraz zmniejsza uczucie osamotnienia;
- zmusza do działania;
- stymuluje układ odpornościowy;
- obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.
Felinoterapia szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku dzieci i osób starszych, niepełnosprawnych i niedołężnych, a także niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie.
Trzeba jednak pamiętać, że kontakt z kotem nie zastąpi klasycznego leczenia. Felinoterapia może stanowić jedynie uzupełnienie terapii czy rehabilitacji.
Jakie korzyści daje kontakt ze zwierzęciem? Dowiesz się tego z filmu: