Felinoterapia. Uczeni znaleźli sposób, by lepiej komunikować się z kotem i zacieśnić z nim więź

Fot: undefined undefined / gettyimages.com

Kot potrafi być jak terapeuta - jego mruczenie redukuje stres i działa uspokajająco. Najnowsze doniesienia pozwalają lepiej zrozumieć uczucia, jakie żywi do nas kot i... okazać mu swoje.

Koty mają opinię indywidualistów, którzy chodzą własnymi drogami. Uważane są też za zwierzęta, których emocje i uczucia to prawdziwa zagadka. Z  tym ostatnim stwierdzeniem nie zgodzą się badacze z uniwersytetów w Sussex i Portsmouth, którzy znaleźli sposób, na komunikowanie się z kotem.

Koci uśmiech, czyli powolne mrużenie oczu

Badacze są zdania, że powolne mrugnięcie to koci odpowiednik uśmiechu. Jak poznać, że kot się do nas uśmiecha? Zwierzak powoli zbliża powieki do siebie, tak by lekko się ze sobą stykały, a następnie całkowicie zamyka oczy na kilka sekund.

Aby sprawdzić, czy faktycznie takie powolne mrugnięcie pozwala na komunikację między ludźmi a kotami, badacze zaprosili do badania mieszkańców 14 gospodarstw, w których żyło łącznie 21 kotów.

Jak komunikować się z kotem?

W pierwszej fazie badania naukowcy poprosili właścicieli kotów, aby mrugali do swoich pupili w określony sposób. Reakcje zwierząt były rejestrowane. W drugim etapie do kotów mrugali sami naukowcy. Co się okazało? W obu przypadkach zwierzęta zachowywały się identycznie. Naukowcy są zdania, że "powolne mruganie" to dowód na to, że koty chcą się komunikować i nawiązywać kontakt niezależnie od stopnia przywiązania do danej osoby.

Odkrycie, które pomaga zrozumieć koty, ułatwi zdaniem naukowców  komunikację ze zwierzęciem nie tylko właścicielom mruczków, ale przede wszystkim lekarzom weterynarii. W ocenie naukowców nowa wiedza ułatwi im przekonać do siebie zwierzaka i sprawi, że kot zaufa lekarzowi i pozwoli sobie pomóc.

Felinoterapia - co to jest?

Badania naukowe wielokrotnie potwierdziły, że kontakt z kotem dostarcza wielu korzyści zdrowotnych, szczególnie osobom o skołatanych nerwach i samotnym. Zwierzęta te, podobnie, jak psy, mogą leczyć. Terapia poprzez kontakt, zabawę, czy samo przebywanie z kotem nazywana jest felinoterapią. Badania pokazują, że kontakt ze zwierzęciem:

  • poprawia samopoczucie;
  • obniża poziom lęku oraz zmniejsza uczucie osamotnienia;
  • zmusza do działania;
  • stymuluje układ odpornościowy;

Felinoterapia szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku dzieci i osób starszych, niepełnosprawnych i niedołężnych, a także niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie.

Trzeba jednak pamiętać, że kontakt z kotem nie zastąpi klasycznego leczenia. Felinoterapia może stanowić jedynie uzupełnienie terapii czy rehabilitacji.

Jakie korzyści daje kontakt ze zwierzęciem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie korzyści daje kontakt ze zwierzęciem? Źródło: x-new

Data aktualizacji: 12.10.2020,
Opublikowano: 12.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej