Powikłania po anginie u dzieci i dorosłych nieleczonych antybiotykami

Fot. PeopleImages / Getty Images

Powikłania po anginie u dzieci to przede wszystkim gorączka reumatyczna, szczególnie zapalenie stawów jako jeden z jej objawów. U dorosłych częściej pojawia się powikłanie w postaci np. ropnia okołomigdałkowego.

Powikłania po anginie zdarzają się niezmiernie rzadko. Najczęściej zwraca się uwagę na gorączkę reumatyczną, będącą powikłaniem nieleczonej antybiotykami anginy ropnej (częściej u dzieci niż u dorosłych). Angina to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywołane najczęściej przez wirusy. Zdarzają się powikłania po zakażeniach wirusem grypy, jednak są one niezmiernie rzadkie. Należą tu np. zapalenie mięśnia sercowego. Mniej niż 10% przypadków anginy wywołują bakterie, szczególnie paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Powinny być leczone antybiotykami, a nieodpowiednie leczenie – zbyt krótkie bądź jego brak – może skutkować uogólnionymi powikłaniami.

Powikłania po anginie

Jeśli angina wywołana jest przez paciorkowce beta-hemolizujące, może wywołać powikłania. Dzieli się je na wczesne (ropne) oraz późne (nieropne; niezmiernie rzadkie).

Do późnych powikłań nieropnych zaliczają się:

  • gorączka reumatyczna;
  • popaciorkowcowe reaktywne zapalenie stawów;
  • popaciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • autoimmunizacyjne zaburzenia neuropsychiatryczne mające związek z infekcją paciorkowcem.

Drugą grupę stanowią wczesne, ropne powikłania zakażenia paciorkowcem:

Gorączka reumatyczna jako jedno z powikłań po anginie

Gorączka reumatyczna jest powikłaniem po zakażeniu paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Jest to choroba uszkadzająca wiele narządów. Atakuje stawy, serce, ośrodkowy układ nerwowy. Powikłanie obserwowane jest raczej u dzieci niż u dorosłych. Szczególnie predysponowana jest grupa przed 15. rokiem życia. Ryzyko wzrasta wraz z kolejnymi infekcjami paciorkowcem. Przy pierwszej infekcji wynosi ono 0,3–3%.

Objawy gorączki reumatycznej pojawiają się na kilka tygodni po infekcji, najczęściej po 3 tygodniach. Do głównych jej symptomów należą:

  • zapalenie asymetryczne dużych stawów – najczęściej lokalizuje się po jednej stronie ciała i dotyczy stawu kolanowego, barku czy biodra. Objawy zapalenia stawu to gorączka, zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli nie podejmie się właściwego leczenia, ustępuje często samoistnie po 2 tygodniach. Może się też przenieść z jednego stawu na drugi;
  • zapalenie serca, które nie jest od razu charakterystyczne. Objawia się gorączką i osłabieniem. Czasami towarzyszą mu nierówne, przyspieszone tętno, duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęki obwodowe;
  • pląsawica Sydenhama, inaczej taniec świętego Wita, czyli mimowolne ruchy mięśni twarzy, rąk, nóg, osłabienie, chwiejność emocjonalna. Może pojawić się dopiero na kilka miesięcy po anginie i utrzymuje się około 2 tygodni. U niektórych chorych mogą przez dłuższy czas utrzymywać się chwiejność emocjonalna bądź bóle głowy;
  • zmiany skórne, głównie o charakterze rumienia brzeżnego. Rumień brzeżny jest zaczerwienieniem skóry o obrączkowatym kształcie. Może pojawić się na tułowiu, udach czy rękach. Raczej nie występuje na twarzy;
  • guzki podskórne Meyneta to rzadki objaw gorączki reumatycznej, charakteryzuje się drobnymi guzkami podskórnymi.

Jeśli gorączka reumatyczna nie wiąże się z zapaleniem serca, ma najczęściej łagodny przebieg, choć z tendencją do nawrotów. Szczególnie zdarzają się one w ciągu pierwszych 2 lat od zachorowania. Każdy nawrót jest związany z wystąpieniem powikłań sercowych w postaci nieodwracalnych wad zastawek serca.

Inne powikłania anginy ropnej

O ile powikłanie w postaci gorączki reumatycznej po anginie ropnej jest częstsze u dzieci, o tyle u osób dorosłych wśród powikłań anginy ropnej można wymienić ropień okołomigdałkowy. Jest to zbiornik ropy w przestrzeni pomiędzy torebką migdałka a boczną ścianą gardła. Najczęściej rozwija się jednostronnie. Głównym objawem, choć niecharakterystycznym, jest ból gardła. Dodatkowo rozwijają się gorączka, dreszcze, trudności z otwieraniem ust (bardzo charakterystyczny szczękościsk), problem z przełykaniem, ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust, kurcz szyi, ból ucha, kluskowata mowa, obrzęk jednostronny twarzy.

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery


Data aktualizacji: 21.04.2018,
Opublikowano: 20.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej