Powiększenie biustu własnym tłuszczem, czyli lipofilling – przebieg zabiegu, efekty

Fot. Anetlanda / Getty Images

Powiększenie biustu tłuszczem, tzw. lipofilling, polega na zwiększeniu piersi poprzez uzupełnienie ich własną tkanką tłuszczową, pobraną najczęściej z okolicy brzucha, ud i pośladków. Metoda uważana jest za naturalną i mało inwazyjną, choć zabieg jest dość rozległy.

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową stanowi alternatywę dla wszczepienia syntetycznych implantów, które zwiększają ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak reakcje alergiczne na materiał czy odrzucenie wprowadzonych wypełniaczy. Modelowanie tego typu różni się od wszczepienia implantów nie tylko przebiegiem zabiegu i efektem, ale także kosztami.

Powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową

Powiększanie biustu tłuszczem, tzw. lipofilling, to zabieg chirurgiczny polegający na zwiększeniu rozmiaru piersi poprzez uzupełnienie ich autogennym, czyli naturalnym, pobranym od pacjenta, tłuszczem z okolic brzucha, ud lub pośladków. Wypełnianie biustu tłuszczem stanowi alternatywę dla wszczepienia syntetycznych implantów żelowych czy silikonowych, co jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, odrzucenia wkładu przez organizm czy innych powikłań pooperacyjnych. Modelowanie biustu tego typu uważane jest za mało inwazyjny sposób poprawy wyglądu klatki piersiowej. Wstrzykiwanie tłuszczu do biustu wiąże się z dodatkowymi procedurami związanymi z pobraniem materiału z innej okolicy ciała i oczyszczeniem go do postaci tzw. grafitu, co może wpływać na czas trwania zabiegu. Dodatkowym efektem oprócz zwiększenia rozmiaru piersi jest jednak liposukcja, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc najbardziej narażonych na jej gromadzenie się. Przeszczep tłuszczu do biustu praktykowany jest od lat 80. XX wieku i stał się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej na świecie. Nie jest zalecany kobietom szczupłym, które nie dysponują wystarczającą ilością tkanki tłuszczowej możliwej do przeszczepu.

Polecamy: Ćwiczenia na biust: ujędrniające i modelujące. Na czym polegają?

Jak powiększyć biust bez skalpela? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak przebiega powiększenie biustu tłuszczem?

Pierwszym etapem powiększania biustu tłuszczem jest konsultacja lekarska, podczas której kobieta przedstawia swoje oczekiwania, a lekarz kwalifikuje ją do zabiegu poprzez analizę wyników badań morfologicznych czy pracy serca. Przedstawia przebieg zabiegu oraz proponuje metody powiększania biustu tłuszczem. W dalszym etapie prowadzi się:

  • liposukcję danego obszaru ciała metodą wodną lub ultradźwiękową, czyli pobranie materiału autogennego do przeszczepu z danej okolicy ciała. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej poddaje się ją obróbce biomechanicznej w tzw. lipokolektorze – urządzeniu oddzielającym tkankę tłuszczową od wody i obumarłych komórek. Podczas tego procesu komórki tłuszczowe mogą ulegać częściowej biodegradacji i uszkodzeniu, dlatego pozyskaną tkankę tłuszczową często uzupełnienia się o osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste, które zwiększają przeżywalność przeszczepionych komórek i przyspieszają proces rekonwalescencji tkanek głębokich biustu;
  • przygotowanie piersi pacjentki do transferu tłuszczu;
  • wypełnianie biustu tłuszczem, czyli implementacja oczyszczonego tłuszczu w płaszcz tkankowy, okalający gruczoł mlekowy oraz okolice mięśnia piersiowego większego za pomocą kaniuli, zwanej potocznie wenflonem. Liposukcję oraz wstrzykiwanie tłuszczu do biustu przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym podczas jednego zabiegu, który trwa blisko 2 godziny.

Polecamy: Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Powiększanie biustu tłuszczem – zalety

Powiększenie biustu metodą przeszczepu tkanki tłuszczowej nie tylko powoduje zmianę ich rozmiaru, ale także ujędrnia i nadaje naturalny wygląd piersiom i całej klatce piersiowej. Operacja plastyczna tego typu może stanowić zabieg uzupełniający ubytki tkanki tłuszczowej i gruczołowej u pań, które utraciły objętość i sprężystość biustu po ciąży czy pod wpływem odchudzania. Efekty powiększania biustu tłuszczem widoczne są tuż po zabiegu, jednak ostateczny rezultat plastyki osiągany jest po około 2 miesiącach, czyli po rozejściu się opuchlizny pozabiegowej i utrwaleniu położenia tłuszczu w piersiach. Powiększenie biustu tkanką tłuszczową to małoinwazyjny zabieg kosmetyczny, pozostawiający minimalne blizny wielkości wenflonu odprowadzającego materiał podczas liposukcji oraz wprowadzającego tkankę tłuszczową w biust. Operacja jest krótka i charakteryzuje się niedługim okresem rekonwalescencji, a dodatkowym jej efektem jest delikatne wyszczuplenie obszaru ciała, z którego pobrany został materiał do przeszczepu.

Czy zdecydowałbyś się na operację plastyczną?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Polecamy: Jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi i czy można po nim karmić?

Powiększanie biustu tłuszczem – wady

Ryzyko powikłań po zabiegu tego typu jest niskie, jednak warto mieć je na uwadze. Wypełnianie biustu tłuszczem umożliwia powiększenie piersi o jeden rozmiar, a stopniowo wchłaniana przez organizm przeszczepiona tkanka wymaga reoperacji, czyli powtórzenia procedury dla utrzymania upragnionego efektu. Do niepożądanych efektów modelowania biustu tą metodą należą m.in.: zwłóknienia, zwapnienia, miejscowe wybroczyny, nierównomierne rozłożenie wszczepionego materiału.

Bibliografia:

  1. Zabiegi kosmetyczne. W: K. Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  2. Witold S. Gumułka, Wojciech Rewerski: Encyklopedia Zdrowia. Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992.
Data aktualizacji: 24.05.2019,
Opublikowano: 02.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej