Kwas hialuronowy ma niezwykle szerokie właściwości, co wykorzystuje medycyna estetyczna w zabiegach powiększania ust. Zwykle tego typu korektę wykonują kobiety, których usta są niesymetryczne lub zbyt wąskie.
Powiększanie ust
Zabieg powiększania ust, poza eliminacją asymetrii czy zbyt małego rozmiaru warg, ma na celu również walkę z pierwszymi oznakami starzenia się. Wraz z wiekiem kobiety obserwują u siebie starzenie się skóry w obrębie warg, która staje się mniej napięta i mało elastyczna. Widocznie zaczynają opadać kąciki ust, ich czerwień zaczyna być coraz bledsza i pojawiają się zmarszczki. W takich przypadkach powiększanie ust wykonuje się najczęściej wstrzykując kwas hialuronowy. Nie jest to jednak jedyny sposób na uzyskanie tego efektu – niektórzy decydują się na inne domowe sposoby.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy stosowany przy powiększaniu ust ma zdolność ich wypełnienia, nadania pożądanego wyglądu, a także nawilżenia. Po jego zastosowaniu wargi stają się pełniejsze, wydatniejsze i zdaniem wielu kobiet bardziej ponętne.
Natura nie stworzyła człowieka idealnie symetrycznym. W niektórych przypadkach wszelkie zaburzenia proporcji faktycznie wpływają na estetykę twarzy. Jeżeli chodzi o usta, medycyna estetyczna wykorzystuje naturalną dla organizmu substancję, jaką jest kwas hialuronowy, którego cząsteczki są cenione przede wszystkim za niezwykłą zdolność wiązania wody – jedna cząsteczka kwasu wiąże aż 250 cząsteczek wody. Wraz z wiekiem ilość tej substancji, która występuje m.in. w ciele szklistym oka czy tkance łącznej, ulega zmniejszeniu.
Podawany zewnętrznie kwas nie tylko jest skuteczny i pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanych efektów, ale jest bezpieczny i można go regularnie stosować, przestrzegając kilku zasad. Należy pamiętać, że wykorzystanie kwasu nie daje stałych efektów, ponieważ jest on stopniowo wchłaniany przez organizm. Aby utrzymać zadowalający wygląd, zabieg należy powtarzać.
Powiększanie ust kwasem – jak wygląda?
Sam zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania, poza powstrzymaniem się na 3 dni przed nim od przyjmowania leków przeciwzapalnych (również aspiryny). Niewskazane są solarium lub sauna, a także nadmierny wysiłek fizyczny. W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe (nakładając maść lub żel) lub dentystyczne (przewodowe, które jest znacznie silniejsze i dłużej się utrzymuje). Odpowiednią ilość preparatu wprowadza się za pomocą igły i ampułko-strzykawki. Bezpośrednio po wstrzyknięciu kwasu należy rozmasować usta, aby nadać im odpowiedni kształt.
Jeżeli chodzi o powikłania po zabiegu powiększania ust kwasem, zazwyczaj nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie. Może pojawić się opuchlizna, krwiak lub zaczerwienienie.
Powiększanie ust – przed i po
Efekt powiększania ust 1 ml kwasu jest niewielki i dotyczy przede wszystkim korekty ewentualnych dysproporcji. W celu jego widocznego zwiększenia zastosowana ilość musi być większa niż 1 ml, co wpływa na koszt zabiegu. W każdym przypadku usta zyskują jednak wyraźny kontur, równy kształt i symetrię. Ich skóra jest wypełniona i nawilżona, przez co zyskują bardziej efektowny wygląd. Zmniejszeniu ulegają drobne zmarszczki i inne oznaki starzenia. Ten rezultat utrzymuje się przez około 6 miesięcy.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne
Skutki uboczne powiększania ust kwasem hialuronowym wiążą się przede wszystkim ze zbyt częstym powtarzaniem zabiegu bądź zbyt dużą ilością wstrzykniętej substancji. Może dojść do wytworzenia się nadmiaru błon śluzowych i zwłóknień, czego efektem będzie nieestetyczny efekt „obwisłych” ust. Aby go zniwelować, konieczne są kolejne wypełnienia. Również nadmierne powiększenie może powodować zaburzenie estetyki twarzy przez zbyt dużą wielkość górnej i dolnej wargi, co powoduje groteskowy wygląd.
Naturalne powiększanie ust
Powiększanie ust domowymi sposobami nie daje aż tak skutecznych efektów jak kwas hialuronowy. Niektórzy proponują masaż ust np. szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, który wykonuje się co 3 do 4 dni – stosowany regularnie nie tylko delikatnie powiększa usta, ale również wzmacnia intensywność ich koloru. Dobry rezultat daje też peeling z cukru i kilku kropli oliwy – tego typu maseczkę można pozostawić na ustach przez około 5 minut dla wzmocnienia efektu. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu.
Można optycznie powiększyć usta przez nadanie im intensywniejszej barwy, np. poprzez wcieranie w nie przypraw, które są dostępne niemal w każdej kuchni, np. cynamonu, kardamonu, pieprzu czy chilli. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością substancji drażniących, które mogą wywołać podrażnienie i reakcję alergiczną. Najlepszy efekt daje właściwy makijaż.