Powiększanie ust kwasem hialuronowym i domowymi sposobami. Jakie są efekty zabiegów?

Fot: Valentina R. / stock.adobe.com

Powiększanie ust z użyciem kwasu hialuronowego znajduje się w ofercie wielu gabinetów medycyny estetycznej. Zabieg używany jest przede wszystkim do modelowania ust przez eliminację ich asymetrii i oznak starzenia. 

Kwas hialuronowy ma niezwykle szerokie właściwości, co wykorzystuje medycyna estetyczna w zabiegach powiększania ust. Zwykle tego typu korektę wykonują kobiety, których usta są niesymetryczne lub zbyt wąskie.

Powiększanie ust

Zabieg powiększania ust, poza eliminacją asymetrii czy zbyt małego rozmiaru warg, ma na celu również walkę z pierwszymi oznakami starzenia się. Wraz z wiekiem kobiety obserwują u siebie starzenie się skóry w obrębie warg, która staje się mniej napięta i mało elastyczna. Widocznie zaczynają opadać kąciki ust, ich czerwień zaczyna być coraz bledsza i pojawiają się zmarszczki. W takich przypadkach powiększanie ust wykonuje się najczęściej wstrzykując kwas hialuronowy. Nie jest to jednak jedyny sposób na uzyskanie tego efektu – niektórzy decydują się na inne domowe sposoby.

Wykonywałaś kiedyś zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy stosowany przy powiększaniu ust ma zdolność ich wypełnienia, nadania pożądanego wyglądu, a także nawilżenia. Po jego zastosowaniu wargi stają się pełniejsze, wydatniejsze i zdaniem wielu kobiet bardziej ponętne.

Natura nie stworzyła człowieka idealnie symetrycznym. W niektórych przypadkach wszelkie zaburzenia proporcji faktycznie wpływają na estetykę twarzy. Jeżeli chodzi o usta, medycyna estetyczna wykorzystuje naturalną dla organizmu substancję, jaką jest kwas hialuronowy, którego cząsteczki są cenione przede wszystkim za niezwykłą zdolność wiązania wody – jedna cząsteczka kwasu wiąże aż 250 cząsteczek wody. Wraz z wiekiem ilość tej substancji, która występuje m.in. w ciele szklistym oka czy tkance łącznej, ulega zmniejszeniu.

Podawany zewnętrznie kwas nie tylko jest skuteczny i pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanych efektów, ale jest bezpieczny i można go regularnie stosować, przestrzegając kilku zasad. Należy pamiętać, że wykorzystanie kwasu nie daje stałych efektów, ponieważ jest on stopniowo wchłaniany przez organizm. Aby utrzymać zadowalający wygląd, zabieg należy powtarzać.

Zobacz film: Kwas hialuronowy - eliksir młodości? Źródło: Bez skazy

Powiększanie ust kwasem – jak wygląda?

Sam zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania, poza powstrzymaniem się na 3 dni przed nim od przyjmowania leków przeciwzapalnych (również aspiryny). Niewskazane są solarium lub sauna, a także nadmierny wysiłek fizyczny. W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe (nakładając maść lub żel) lub dentystyczne (przewodowe, które jest znacznie silniejsze i dłużej się utrzymuje). Odpowiednią ilość preparatu wprowadza się za pomocą igły i ampułko-strzykawki. Bezpośrednio po wstrzyknięciu kwasu należy rozmasować usta, aby nadać im odpowiedni kształt.

Jeżeli chodzi o powikłania po zabiegu powiększania ust kwasem, zazwyczaj nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie. Może pojawić się opuchlizna, krwiak lub zaczerwienienie.

Powiększanie ust – przed i po

Efekt powiększania ust 1 ml kwasu jest niewielki i dotyczy przede wszystkim korekty ewentualnych dysproporcji. W celu jego widocznego zwiększenia zastosowana ilość musi być większa niż 1 ml, co wpływa na koszt zabiegu. W każdym przypadku usta zyskują jednak wyraźny kontur, równy kształt i symetrię. Ich skóra jest wypełniona i nawilżona, przez co zyskują bardziej efektowny wygląd. Zmniejszeniu ulegają drobne zmarszczki i inne oznaki starzenia. Ten rezultat utrzymuje się przez około 6 miesięcy.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne

Skutki uboczne powiększania ust kwasem hialuronowym wiążą się przede wszystkim ze zbyt częstym powtarzaniem zabiegu bądź zbyt dużą ilością wstrzykniętej substancji. Może dojść do wytworzenia się nadmiaru błon śluzowych i zwłóknień, czego efektem będzie nieestetyczny efekt „obwisłych” ust. Aby go zniwelować, konieczne są kolejne wypełnienia. Również nadmierne powiększenie może powodować zaburzenie estetyki twarzy przez zbyt dużą wielkość górnej i dolnej wargi, co powoduje groteskowy wygląd.

Naturalne powiększanie ust

Powiększanie ust domowymi sposobami nie daje aż tak skutecznych efektów jak kwas hialuronowy. Niektórzy proponują masaż ust np. szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, który wykonuje się co 3 do 4 dni – stosowany regularnie nie tylko delikatnie powiększa usta, ale również wzmacnia intensywność ich koloru. Dobry rezultat daje też peeling z cukru i kilku kropli oliwy – tego typu maseczkę można pozostawić na ustach przez około 5 minut dla wzmocnienia efektu. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu.

Można optycznie powiększyć usta przez nadanie im intensywniejszej barwy, np. poprzez wcieranie w nie przypraw, które są dostępne niemal w każdej kuchni, np. cynamonu, kardamonu, pieprzu czy chilli. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością substancji drażniących, które mogą wywołać podrażnienie i reakcję alergiczną. Najlepszy efekt daje właściwy makijaż.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 28.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej