Poronienia nawykowe – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie zaburzenia

Fot: zoranm / gettyimages.com

Starania o potomstwo to szczególny czas dla przyszłych rodziców. Czasami, mimo udanego poczęcia zarodka, z niewiadomych przyczyn dochodzi do przerwania ciąży już na samym jej początku. Sytuacje, które powtarzają się co najmniej trzykrotnie, zwane są poronieniami nawykowymi.

Poronienia nawykowe wymagają podjęcia odpowiedniej diagnostyki w celu wykrycia powodów powtarzania się tych sytuacji. Przyczyny obejmują zaburzenia genetyczne i immunologiczne, a także wady anatomiczne dróg rodnych.

Czym są poronienia nawykowe?

Niestety, nie każda ciąża kończy się sukcesem, czyli urodzeniem zdrowego, szczęśliwego dziecka. U niektórych kobiet dochodzi do samoistnego przerwania ciąży jeszcze przed 22 tygodniem, co określa się mianem poronienia. Powtarzające się, następujące po sobie straty ciąży (trzy lub więcej) to tzw. poronienia nawykowe, inaczej poronienia nawracające. Szacuje się, że zdarzają się one u około 1% par starających się o dziecko. Stwierdzenie występowania poronień nawykowych skłania do podjęcia przez lekarza szczegółowej diagnostyki.

Przyczyny poronień nawykowych

Ryzyko poronień wzrasta wraz z wiekiem matki oraz z liczbą wcześniejszych incydentów utraty ciąży. Szacuje się, że po 45. roku życia szansę na dotrwanie do porodu ma tylko 7% matek. Zaawansowany wiek ojca to kolejny czynnik, który zwiększa ryzyko poronienia.

Najważniejszą przyczyną poronień nawykowych jest zespół antyfosfolipidowy, czyli choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do powstania autoprzeciwciał przeciwko kompleksom białkowo-fosfolipidowym. Choroba ta objawiać się może również powstaniem zakrzepicy żylnej lub tętniczej.

Kolejną ważną przyczyną są czynniki genetyczne. Poronienia nawykowe mogą bowiem być skutkiem nosicielstwa anomalii chromosomalnej, występującej u jednego z partnerów starających się o dziecko. Inną przyczyną mogą być nieprawidłowości w materiale genetycznym zarodka.

Badania naukowe wykazały związek chorób endokrynologicznych z ryzykiem niedonoszenia ciąży. Należy tutaj wymienić przede wszystkim choroby tarczycy, zwłaszcza zespół Hashimoto. Poronienia nawykowe mogą być wywołane także przez niewłaściwie kontrolowaną cukrzycę lub zespół policystycznych jajników.

Czynniki anatomiczne, takie jak wady wrodzone macicy lub niewydolność szyjki macicy, to kolejna przyczyna poronień nawykowych. Należy wspomnieć też o chorobach układu krzepnięcia, do których należy m.in. trombofilia.

Co to jest poronienie samoistne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać poronienie samoistne? Źródło: 36,6

Poronienia nawykowe – diagnostyka

W przypadku wystąpienia wielokrotnych poronień nawykowych ważne jest, by przed dalszymi staraniami o dziecko odnaleźć i leczyć ich przyczynę. Pary doświadczające tego problemu objęte są opieką specjalistycznej poradni. Badania po poronieniach nawykowych obejmują szeroki obszar – powinny być wykonywane w immunologicznych, genetycznych, hormonalnych i anatomicznych obszarach.

Wydaje się, że w diagnostyce poronień nawykowych immunologia odgrywa najważniejszą rolę. Każdej pacjentce zaleca się wykonanie badań krwi w kierunku wykrycia przeciwciał antyfosfolipidowych (antykoagulant toczniowy lub przeciwciała antykardiolipinowe).

Bardzo ważne jest wykonanie badań genetycznych. Poronienia nawykowe diagnozuje się, poddając poronione szczątki oględzinom patomorfologa (cytologia). Jeśli w materiale wykryte zostaną mutacje, kolejnym etapem jest wykonanie badania genetycznego (oznaczenie kariotypu z krwi obwodowej).

U wszystkich pacjentek, u których doszło do poronień nawykowych, wykonuje się badanie ultrasonograficzne miednicy (USG) w celu określenia prawidłowości narządów rodnych. Lekarz, podejrzewając wady anatomiczne, może zlecić badania dodatkowe: histeroskopię, laparoskopię lub trójwymiarowe USG.

Badania hormonalne oraz układu krzepnięcia wykonywane z krwi również mogą pomóc w znalezieniu przyczyny występowania poronień nawykowych. Ich wyniki powinny być skonsultowane z endokrynologiem oraz hematologiem.

Leczenie poronień nawykowych

Możliwości terapeutyczne poronień nawykowych zależą przede wszystkim od przyczyny, która doprowadziła do powstania schorzenia. Jeśli stwierdzono zespół antyfosfolipidowy, stosuje się niskie dawki kwasu acetylosalicylowego oraz heparynę. Zabiegi operacyjne korygujące wady wrodzone macicy mają obecnie wątpliwą wartość, chociaż w przypadku niewydolności szyjki macicy należy rozważyć możliwość założenia szwu okrężnego. Leczenie zaburzeń genetycznych występujących u rodziców jest już trudniejsze i wymaga konsultacji genetyka klinicznego, który zaproponuje dalsze postępowanie. W przypadku zaburzeń hormonalnych ważna jest opieka endokrynologiczna oraz próba przywrócenia równowagi organizmu poza ciążą.

Kobiety, u których nie udało się ustalić przyczyny poronień nawracających, powinny zostać objęte szczególną opieką placówki specjalizującej się w patologii wczesnej ciąży. Zwiększy to prawdopodobieństwo jej powiedzenia. W niektórych przypadkach profilaktycznie podaje się kwas acetylosalicylowy.

Bibliografia:

1. Diagnostyka i terapia w przypadku poronień nawracających w I i II trymestrze ciąży, „Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists” nr 17, s. 201.

2. Ware Branch D., Poronienia nawracające, „The New England Journal of Medicine” 2010, s. 1740-1747.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 16.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej