Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Fot.: VladimirFLoyd / Getty Images

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Wrastające włoski można zniwelować, wykorzystując specjalistyczne środki lub sprawdzone domowe rozwiązania. Obecnie nierzadko do ich usunięcia stosuje się efektywne zabiegi laserowe. Wrastające włoski powodują podrażnienie skóry i wymagają specjalnej pielęgnacji. Dotyczą włosów na całym ciele, ale najczęściej problem pojawia się na twarzy, nogach, pachach i miejscach intymnych.

Czym są wrastające włoski?

Wrastające włoski pojawiają się, gdy po goleniu lub depilacji włos zamiast odrastać i przebić się ponad powierzchnię skóry, zagina się i zaczyna wrastać w skórę, w konsekwencji czego dochodzi do powstawania nieestetycznych i bolesnych krostek. Towarzyszy im silne uczucie swędzenia, ocieplenia i zaczerwienia skóry. Nierzadko dochodzi do obrzęku i rozwoju stanu zapalnego w miejscu wrastania włosa. Nazywa się on fachowo zapaleniem mieszków włosowych. Tendencję do wrastania wykazują zwłaszcza sztywne, kręcone i grube włoski. Problem ten pojawia się po depilacji chemicznej, elektronicznym depilatorem, a także po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu woskowania. Depilacja woskiem, podczas której włosy usuwa się z cebulkami, znacznie osłabia strukturę włosa. Rzadziej wrastające włoski rozwijają się po goleniu maszynką.

Problem dotyczy najczęściej ciężarnych kobiet. Odpowiadają za to wahania hormonalne.

Okolice bikini, nogi, a zwłaszcza uda, pachy, broda i szyja to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wrastania włosów.

Sposób na wrastające włoski

Ryzyko pojawiania się wrastających włosków znacznie zmniejszy ujednolicenie formy usuwania owłosienia. Wybieranie różnych sposobów depilacji sprzyja zmianie grubości i kierunku rośnięcia włosa. Wśród rozwiązań na wrastające włoski dużą popularnością cieszą się domowe sposoby. Jednym z nich jest masaż przed depilacją i po niej z wykorzystaniem szorstkiej gąbki czy myjki. W drogeriach można kupić też specjalne rękawice złuszczające. Korzystanie działają okłady. Można je przyrządzić z wykorzystaniem domowych środków. Dobrze sprawdzają się te zrobione z łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w 150 ml przegotowanej wody czy z aspiryny rozpuszczonej w połowie szklanki wody z kilkoma kroplami gliceryny. Można wykorzystać także domowy zielnik i przemywać skórę rumiankiem. Na podrażnione po depilacji ciało można przykładać torebki po czarnej herbacie, która zawiera kwas taninowy. Związek ten zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi stan zapalny.

Skórę można smarować olejem z krokosza. Jest to całkowicie naturalny i czysty olej, tłoczony na zimno z nasion rośliny zwanej krokoszem barwierskim, której inna nazwa to szafran fałszywy. Regularnie stosowany w połączeniu z depilacją powoduje trwały zanik owłosienia. Zmiękcza włoski i zapobiega wrastaniu. Nawilża skórę, co zabezpiecza przed tworzeniem się twardej warstwy naskórka, więc włoski mogą się łatwo przebić. Najlepiej stosować go codziennie po kąpieli.

Na wrastające włoski doskonale sprawdza się cukrowy peeling, który pozostawia skórę aksamitnie gładką. Do jego przygotowania potrzebna jest szklanka cukru kryształu, 150 ml oliwy z oliwek lub olejku jojoba, 10 kropel olejku lawendowego i z drzewa herbacianego. Po nałożeniu na skórę trzeba go wcierać przez kilka minut okrężnymi ruchami, po czym spłukać letnią wodą. Pozytywne efekty przyniesie również peeling kawowy.

Jak usunąć wrastające włoski? Te położone zaraz pod powierzchnią naskórka można zlikwidować mechanicznie z użyciem pęsety. Przed takim zabiegiem i po nim skórę i pęsetę trzeba odkazić.

Preparat na wrastające włoski

Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym istnieje dużo profesjonalnych preparatów na wrastające włoski. Wykazują one zwłaszcza właściwości ścierające naskórek. Najlepiej sprawdzają się peelingi, które, złuszczając nierówny i zgrubiały naskórek, umożliwiają ponowne przebicie się włosa przez skórę na zewnątrz. Dużą popularnością cieszą się szczególnie peelingi gruboziarniste. Należy wykonywać je regularnie, nawet 3–4 razy tygodniowo.

Problem wrastających włosków dotyczy często skóry wysuszonej i twardej, która znacznie utrudnia przebicie się włosa przez naskórek. Pomocne może się okazać stosowanie środków o właściwościach zmiękczających skórę. Podstawowym składnikiem takich preparatów jest mocznik. Krem na wrastające włoski zawiera często olejki z drzewa herbacianego, kwas retinowy, salicylowy czy AHA (alfa-hydroksykwas), dzięki którym włosy są mniej podatne na wrastanie. Związki te złuszczają skórę, zwiększają skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych i zapewniają lepsze nawodnienie skóry.

Produktem, po który często sięgają osoby z problemem wrastających włosków, jest sprej na wrastające włoski po depilacji, który zawiera substancje łagodzące i nawilżające oraz wyciągi roślinne o właściwościach kojących i przeciwzapalnych.

Co stosować na wrastające włoski?

Dużą rolę w ograniczaniu problemu wrastających włosków przypisuje się ruchom, z jakimi porusza się golarką. Używając tradycyjnych maszynek do golenia, najlepiej jest golić skórę z włosem. Ponadto należy koniecznie stosować specjalnie przeznaczone do tego pianki lub żele, gdyż zawarte w nich składniki zmiękczają włosy, dzięki czemu znacznie ułatwiają one depilację. Należy wystrzegać się tzw. golenia na sucho. Z kolei po depilacji na skórę trzeba nakładać balsam na wrastające włoski. Najlepsze efekty daje taki, który zawiera kwasy owocowe, ponieważ wygładzają one powierzchnię skóry. Ostatecznym rozwiązaniem na wrastające włoski jest depilacja laserowa.

Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2010, 91(3), s. 352–356.

2. Jachowicz-Bednarska M., Depilacja przyszłej mamy, „Beauty Forum”, 2016, 1-2, s. 36–38.

3. Penkała A., Olej z krokosza w depilacji, Łódź, Wydawnictwo Timszel, 2009.

4. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Warszawa, WSiP, 2011.

Data aktualizacji: 07.08.2022,
Opublikowano: 07.08.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej
Domowy peeling do twarzy. Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej

Domowy peeling do twarzy można szybko i prosto wykonać z produktów, które posiada się w domu – na przykład cukru lub kawy. Pomaga on w złuszczeniu zbędnego naskórka oraz oczyszczeniu i odżywieniu cery, dlatego warto go regularnie wykonywać.

Czytaj więcej