Poparzenie kwasem siarkowym, solnym lub u kosmetyczki – pierwsza pomoc

Fot. ninitta / Getty Images

Poparzenie kwasem może zdarzyć się nie tylko przy pracy z niebezpiecznymi substancjami, ale również w trakcie zabiegu u kosmetyczki. Kwas solny, siarkowy czy te używane do pielęgnacji twarzy są najczęściej w formie płynnej, więc łatwo je przez nieuwagę wylać. Oparzenia powstają w miejscu, gdzie substancja zetknie się ze skórą i błonami śluzowymi.

Poparzenia kwasem oznaczają reakcję skóry, która miała kontakt ze szkodliwą substancją w wysokim stężeniu. Stopień uszkodzenia zależy od rodzaju substancji i jej mocy. W takiej sytuacji należy bardzo szybko zareagować, ponieważ uszkodzone zostają zewnętrzne warstwy naskórka. Zmiany są szczególnie dotkliwe, jeśli dotyczą skóry twarzy.

Poparzenia kwasem siarkowym, solnym – gdzie do nich dochodzi?

Poparzenie kwasem bardzo często zdarza się przypadkowo – np. podczas używania płynów do czyszczenia i innych produktów, które znajdują się w większości gospodarstw domowych. Jeśli zwróci się uwagę na składy zamieszczone na etykiecie, to okaże się, że żrące działanie ma nie tylko wybielacz czy płyn do czyszczenia, ale również lakier do włosów, zmywacz do paznokci i chlor używany do basenów. Poparzenia kwasem solnym mogą wystąpić po użyciu płynów do czyszczenia metali, a nawet farb i produktów do domowego rozjaśniania włosów. Z kolei kwas siarkowy może powodować oparzenia przy nieumiejętnym obchodzeniu się z akumulatorem samochodowym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo żrących substancji znajduje się w produktach domowego użytku.

Na ryzyko bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi płynami narażone są osoby, które pracują z tego typu środkami w fabrykach czy przemyśle motoryzacyjnym, a także pracownicy basenów miejskich. Niebezpieczeństwo występuje wszędzie, gdzie chemiczne substancje stosowane są do czyszczenia, usuwania powłok materiału, malowania itp. Właśnie dlatego konieczna jest wiedza na temat tego, co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku.

Oparzenia kwasami – pierwsza pomoc

Oparzenia kwasami wymagają natychmiastowej reakcji – szkodliwa substancja nie może pozostać na skórze, ponieważ będzie powodować coraz rozleglejsze uszkodzenia. Najczęściej poparzone zostają ręce (na skutek niestosowania odpowiednich rękawic zabezpieczających), nogi (jeśli np. żrąca zawartość wyleje się z butelki), a także twarz i oczy. Reakcja skóry jest niemal natychmiastowa. Pojawia się zaczerwienienie, poszkodowana osoba odczuwa silne pieczenie i ból, śluzówki stają się mocno przekrwione, a oczy łzawią (zdarza się, że kwas zaburza widzenie). Jeśli dodatkowo chemikalia lub ich opary dostały się do dróg oddechowych, pojawia się kaszel, a nawet duszności i problemy z oddychaniem. Niektóre osoby skarżą się na utratę czucia w miejscu kontaktu skóry ze środkiem chemicznym lub bolesne pęcherze. Przy wyjątkowo silnej substancji może dojść do martwicy skóry, która staje się czarna. Są też przypadki, w których uszkodzenia tkanek, mimo że silne i rozległe, nie są widoczne od razu.

W sytuacji poparzenia kwasem siarkowym lub solnym pierwsza pomoc polega na natychmiastowym usunięciu substancji ze skóry. Nie zaleca się wdrażania na własną rękę prób neutralizacji kwasu np. 3% roztworem sody oczyszczonej, roztworem mydła lub wodą wapienną. W ramach pierwszej pomocy podstawą jest obfite obmycie wodą. Następnie na podrażnione miejsce należy nałożyć suchy, jałowy opatrunek i koniecznie udać się do lekarza.

Poparzenia kwasem u kosmetyczki

Poparzenia kwasem u kosmetyczki wcale nie należą do rzadkości, zwłaszcza na początku pracy z tego typu preparatami. Dochodzi do nich, jeśli wcześniej nie został wykonany test pozwalający sprawdzić, jak skóra twarzy zareaguje na kwas glikolowy czy migdałowy. Są to substancje stosowane do zabiegów złuszczających i odmładzających, których używanie wymaga odpowiedniej wiedzy, zwłaszcza odnośnie stężenia roztworu i minimalizowania skutków ubocznych. Zwykle są dobrze tolerowane przez skórę, nawet tę naczynkową, ale zdarza się, że mogą powodować działanie niepożądane. Objawem poparzenia kwasem migdałowym lub glikolowym jest zaczerwienienie skóry, które występuje niemal natychmiast po kontakcie substancji ze skórą. Odczuwane jest swędzenie, a nawet pieczenie. W większości przypadków podrażnienie jest niewielkie i ustępuje w krótkim czasie. Zdarza się jednak, że ból jest dotkliwy, a skóra twarzy mocno podrażniona.

W takich sytuacjach należy jak najszybciej usunąć kwas ze skóry i przemyć ją zasadowym roztworem – w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym nie powinno być z tym problemu. Należy unikać późniejszego nakładania tłustych kremów, które mogą zablokować pory. Kremy nawilżające również zawierają substancje podrażniające uszkodzony naskórek. Jeśli zaczerwienienie jest duże, skóra zaczyna się łuszczyć lub pojawiają się bolesne pęcherze, należy udać się do dermatologa.

Niestety najczęściej na tego rodzaju poparzenia narażone są młode kobiety, które próbują stosować zabiegi z kwasami w domu. Zwykle bardzo łatwo jest wówczas przekroczyć bezpieczne proporcje.

Zobaczcie na filmie, jak ochronić skórę przed oparzeniem:

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 08.10.2018,
Opublikowano: 08.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej