Pomoce logopedyczne ułatwiają terapię i mogą przyspieszać jej efekty

Fot: vgajic / gettyimages.com

Atrakcyjne pomoce logopedyczne pozytywnie wpływają na przebieg terapii u osób z wadami wymowy i problemami z komunikacją. Pomagają uniknąć znużenia ćwiczeniami i zwiększają efektywność. Pozwalają na lepsze poznanie aparatu mowy i jego rozwój lub rehabilitację.

Wczesne zauważenie występowania wad wymowy u dziecka lub problemów z komunikacją pozwala łatwiej je wyeliminować, niż gdy z wizytą u logopedy zwleka się zbyt długo, a nieprawidłowości się utrwalają. Skuteczność ćwiczeń mogą zwiększać pomoce logopedyczne, które pozwalają na naukę poprzez zabawę. Pomoce logopedyczne ułatwiają pracę także z dziećmi autystycznymi.

Pomoce logopedyczne dla dzieci

Pomoce logopedyczne stosowane podczas wykonywania ćwiczeń zaleconych przez specjalistę od wad wymowy mogą zwiększać efektywność terapii. Kolorowe obrazki, karty czy różnego rodzaju gry angażują dziecko, urozmaicają przebieg ćwiczeń i pomagają uniknąć znużenia i zniechęcenia.

Ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka i jak najbardziej dla malca atrakcyjne. Rodzaj tych ćwiczeń ustala logopeda po zdiagnozowaniu problemu. Wady wymowy i problemy z komunikacją mogą powodować trudności w nauce i rozwoju społecznym, dlatego wymagają korekcji jak najszybciej, by uniknąć tego typu deficytów.

Bardzo ważnym elementem terapii są ćwiczenia oddechowe – wybór pomocy logopedycznych jest bardzo szeroki w tym kontekście. Aby skłonić dziecko do prawidłowego oddychania (przyczyną wady wymowy może być oddychanie przez usta), należy wręczyć mu przedmiot lub zabawkę, która będzie wymagała prawidłowego wdychania i wydychania powietrza.

Przydatne pomoce logopedyczne dla dzieci w ćwiczeniu oddychania to np.:

  • dmuchajki – wydmuchiwane powietrze unosi piłeczkę styropianową,
  • bańki mydlane,
  • gra polegająca na umieszczeniu piłeczki styropianowej w bramce przeciwnika przy pomocy dmuchania (gra dla dwóch osób),
  • piórko – ćwiczenie polega na tym, by, dmuchając, jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu,
  • aparat z wodą i piłeczkami – przy pomocy wydychanego powietrza unosi się kulki zanurzone w wodzie.

Tego rodzaju ćwiczenia wzmacniają mięśnie oddechowe i ułatwiają kontrolę nad nimi. Pomagają też lepiej panować nad wydychaniem powietrza.

Pomoce logopedyczne mogą emitować dźwięki, które w ramach ćwiczenia dziecko powtarza. Przeważnie są to odgłosy zwierząt.

W leczeniu wad wymowy przydatne są także różnego rodzaju obrazki, karty i historyjki, które zawierają problematyczne głoski. Tego rodzaju pomoce logopedyczne powinny być kolorowe i najlepiej, by wymagały łączenia, przekładania, opowiadania improwizowanych historii czy innych czynności angażujących bezpośrednio.

W nauce prawidłowej artykulacji dźwięków może pomóc także lusterko. Dzięki niemu dziecko widzi, jak pracuje aparat mowy i może stosować się łatwiej do wskazówek logopedy. Lusterko może mieć lekką, kolorową ramkę lub być plastikowe. Ważne, by odbicie było wyraźne.

Problemy z komunikacją pomagają rozwiązać gry planszowe i zabawy wymagające opowiadania, np. na podstawie kolorowych obrazków. Zachętą do mówienia może być także używanie modyfikatora głosu albo telefonu akustycznego. Stanowi to urozmaicenie dla zwykłych ćwiczeń i może być dobrą zabawą.

Gryzaki i biżuteria logopedyczna to pomoce logopedyczne zaspokajające potrzebę kontaktu oralnego u dzieci. Dzięki nim dostarczane są niezbędne bodźce językowi i żuchwie.

Poprawa sprawności ruchowej również przynosi dobre rezultaty w leczeniu logopedycznym. Pomocne w tym kontekście są wszelkie gry zręcznościowe i wymagające ruchu, zwłaszcza gry towarzyskie.

Pomoce logopedyczne dla dzieci z autyzmem – charakterystyka i znaczenie

Praca z dzieckiem autystycznym wymaga nie tylko specjalnych metod, ale też odpowiednich pomocy, które nieco różnią się od materiałów i zabawek logopedycznych dla dzieci zdrowych. Nacisk w terapii kładziony jest na rozwój zdolności do komunikacji.

Pomoce logopedyczne dla dzieci z autyzmem mogą mieć postać:

  • piłeczek, kulek, woreczków czy innych trójwymiarowych przedmiotów przedstawiających emocje, np. radość, smutek, złość, strach czy podekscytowanie,
  • zestawów zawierających karty z obrazkami, przy pomocy których można budować wypowiedzi lub które wymagają np. łączenia w pary czy zbiory (np. „Czyja głowa, czyj ogon?” i „ Gdzie mieszka, co lubi?”),
  • dmuchajek – stosowane także w terapii dzieci zdrowych, wspomagają ćwiczenia oddechowe,
  • pacynek logopedycznych – zakładanych na dłoń, które zwiększają zaciekawienie i zaangażowanie dziecka, stosowanych również w terapii dzieci bez zaburzeń autystycznych.

Dostępne są także specjalne aplikacje na tablet, komputer lub tablicę interaktywną, które mogą być wykorzystywane jako pomoce logopedyczne dla dzieci chorych na autyzm. Poprzez zabawę ćwiczą one zdolności komunikacyjne, społeczne oraz uczą samodzielności, rozwijają zdolności empiryczne. Ich wadą jest cena – za program trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych (do około tysiąca złotych).

Pomoce logopedyczne dla dorosłych

Korekcja wad wymowy czy przywrócenie zdolności mówienia u dorosłych także wymaga stosowania pomocy logopedycznych. Przeważnie są to przedmioty rozwijające aparat mowy i przywracające jego sprawność, np. szpatułki do kształcenia poszczególnych mięśni języka czy przyrządy do kształcenia stereognozji oralnej.

Pomoce logopedyczne dla dorosłych należy dostosować indywidualnie w zależności od potrzeb. Terapia może obejmować procesy myślowe powiązane ze zdolnością rozumienia i reakcji mowy, zwiększenie zasobu słownictwa, ćwiczenia oddechowe czy grafomotoryczne.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 14.03.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasia_czech 23.10.2018r.

Czy może ktoś polecić program logopedyczny dla dorosłych z afazją?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej