Pogotowie stomatologiczne – kiedy warto z niego skorzystać? Jak działa?

Fot.: ikostudio / stock.adobe.com

Pogotowie stomatologiczne powstało z myślą o nagłych przypadkach. Osoby, które zaatakuje silny ból zęba, mogą liczyć na pomoc lekarzy dyżurujących. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy ból negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka.

Jedną z przyczyn nagłego bólu zębów jest zaniechanie. Wiele osób odwleka wizyty u stomatologa – z braku czasu lub ze strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Odkładanie leczenia ubytków może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ból zęba może zaatakować nagle, gdy będzie już za późno na standardową terapię, a jedynym wyjściem z sytuacji będzie leczenie kanałowe lub usunięcie bolącego zęba. Niemniej jednak pacjentami pogotowia stomatologicznego są również osoby nieświadome rozwijającego się stanu zapalnego w obrębie zębów.

Współpraca pogotowia stomatologicznego z NFZ

Główną przesłanką powstania pogotowia stomatologicznego (na wzór pogotowia ratunkowego) była konieczność niesienia pomocy w nagłych przypadkach bólu zębów. Zazwyczaj pogotowia dentystyczne mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Dzięki temu osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z leczeniem zębów w nagłych przypadkach.

Ci, którzy go nie mają, mogą zostać przyjęci odpłatnie lub skorzystać z usług swojego dentysty.

Jak działa pogotowie dentystyczne?

Pogotowie dentystyczne funkcjonuje na podobnych zasadach, na jakich działa tradycyjny gabinet stomatologiczny. Jednak pracujący tam specjaliści zajmują się wyłącznie nagłymi przypadkami. Bardzo często jest ono czynne 24h na dobę, w weekendy i święta.

W pogotowiu dentystycznym nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja ani nie jest konieczne posiadanie jakiegokolwiek skierowania. Można w nim otrzymać doraźną pomoc w przypadkach:

  • nagłego bólu zęba,
  • krwotoku po ekstrakcji,
  • bólu zęba z towarzyszącym mu obrzękiem (opuchlizną),
  • bólu zęba mlecznego,
  • bólu zęba pod wypełnieniem.

Należy jednak pamiętać, że lekarze dyżurni nie prowadzą leczenia przewlekłych schorzeń stomatologicznych. Ich głównym zadaniem jest pomoc w nagłych przypadkach.

Jaką pomoc oferuje pogotowie stomatologiczne?

Pomoc udzielana przez dyżurującego w pogotowiu dentystycznym lekarza w głównej mierze zależy od rodzaju bólu zęba, który doskwiera pacjentowi. Dentyści wyróżniają dwa zasadnicze rodzaje bólu zęba. Są to:

  • ból związany z podrażnieniem nerwu – charakteryzuje się dużą intensywnością bólu; utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie; często nie uśmierzają go dostępne w aptekach leki przeciwbólowe; podczas wizyty w pogotowiu stomatologicznym dentysta zatruwa bolący ząb, przygotowując go do leczenia kanałowego;
  • ból, którego podłożem jest stan zapalny – o zdecydowanie mniejszej intensywności bólu niż w przypadku bólu nerwowego; przyjmowanie leku przeciwbólowego pozwala na wyciszenie go na około 10 dni; w przypadku wystąpienia ropnia dentysta na pogotowiu dentystycznym nacina go i drenuje; jeśli zęby nie nadają się do leczenia stomatologicznego, lekarz może je usunąć.

Pogotowie dentystyczne świadczy usługi w ramach leczenia zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Czy pogotowie dentystyczne może odmówić pomocy?

Pogotowie stomatologiczne może odmówić przeprowadzenia leczenia, jeśli objawy nie wskazują na nagły przypadek. Instytucja ta powstała w celu udzielenia pomocy osobom, którym doskwiera gwałtowny i uporczywy ból zęba, uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie.

Co w przypadku, gdy ból zęba nie kwalifikuje się do leczenia w pogotowiu dentystycznym?

Jeśli osoba borykająca się z bólem zęba nie zakwalifikuje się się do leczenia w ramach działania pogotowia stomatologicznego na NFZ lub prywatnie, może sięgnąć po sprawdzone sposoby, aby go uśmierzyć. Niemniej jednak nawet niewielki, z pozoru nieuciążliwy ból zęba jest sygnałem, że w jamie ustnej zachodzą niekorzystne zmiany. Gdy występują takie okoliczności, warto rozważyć wizytę u swojego dentysty.

Sposoby radzenia sobie z umiarkowanym bólem zęba to:

  • zażycie leków zawierających paracetamol,
  • zażycie leków z ibuprofenem (jeśli ból jest silniejszy).

Sposoby radzenia sobie ze stanem zapalnym zęba to:

  • zastosowanie płukanki z szałwii, rumianku lub tymianku,
  • zastosowanie płukanki z niewielką zawartością alkoholu.

W przypadku wystąpienia ostrego, przeszywającego bólu zębów, świadczącego o jego nadwrażliwości warto do czasu wizyty u dentysty zrezygnować z zimnych i gorących napojów i potraw.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Chmielnicka E., Najnowsze przepisy w ochronie zdrowia, „Przewodnik Lekarza”, 5/2000.

2. http://dentysta.eu/pogotowie-dentystyczne-czyli-stomatolog-w-weekend/

3. http://www.portaldentystyczny.pl/pacjent/warto_wiedziec/art884,-na-pogotowiu-likwiduje-sie-bol.html

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 01.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej