Podwyższone płytki krwi u dzieci i u dorosłych – co oznaczają?

Fot: science photo / fotolia.com

Podwyższenie PLT u dziecka czy dorosłego nie zawsze musi oznaczać rozrost nowotworowy szpiku. Wysokie płytki mogą przejściowo wystąpić w przebiegu niektórych infekcji, po zabiegach usunięcia śledziony czy w niedokrwistościach.

Podwyższone płytki krwi (PLT) nie muszą stanowić powodu do obaw. Wszystko zależy od tego, o ile została przekroczona norma. Niestety, znaczne przekroczenie normy płytek krwi może wskazywać na nadpłytkowość samoistną.

Podwyższone PLT u dziecka i u dorosłych

Wzrost poziomu PLT u dzieci i u dorosłych może mieć następujące przyczyny:

  • czerwienica prawdziwa,
  • nowotwory lite,
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • choroby zapalne i infekcyjne,
  • utrata krwi,
  • usunięcie śledziony,
  • alkoholizm,
  • bycie stałym dawcą krwi,
  • nadpłytkowość rodzinna.

Co to są płytki krwi?

Płytki krwi, inaczej trombocyty, powstają poprzez fragmentację cytoplazmy megakariocytów szpiku kostnego. Są to komórki nieposiadające jądra komórkowego, mające kształt płaskiego dysku. Mają objętość około 5–10 μm3 i średnicę 3–4 μm3. Liczba płytek u zdrowych osób powinna wynosić 150–440 tys./mm3, 1/3 płytek jest przechowywana w śledzionie. Średni czas przeżycia płytek wynosi 8–12 dni. Płytki krwi pełnią zasadniczą rolę w procesie hemostazy. Hemostaza zapewnia zatrzymanie krwawienia w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych, gwarantuje szczelność łożyska naczyniowego i płynność krwi. Płytki krwi mają zdolność tworzenia tzw. czopu hemostatycznego (naturalnego plastra) w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego, a także uczestniczą w procesach krzepnięcia krwi.

Oznaczanie poziomu płytek krwi

Poziom płytek krwi oznacza się podczas rutynowego badania morfologicznego krwi. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej, a następnie za pomocą odpowiednich technik przeprowadzeniu pełnej analizy morfologicznej krwi, uwzględniającej poziom płytek krwi.

Nadpłytkowość samoistna

Wysoki poziom płytek krwi może być spowodowany występowaniem nowotworu mieloproliferacyjnego szpiku kostnego. Jego cechą charakterystyczną jest nadmierna produkcja płytek w szpiku kostnym i tym samym wzrost ich ilości na obwodzie. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast później mogą zacząć pojawiać się powikłania zakrzepowe. Przyczyny choroby nie są znane. Choroba rozwija się w wyniku nowotworowej mutacji komórki macierzystej w szpiku kostnym.

Objawy nadpłytkowości samoistnej uzależnione są od zaawansowania choroby i liczby płytek krwi. W przebiegu nadpłytkowości obserwuje się:

  • parestezje (mrowienia, drętwienia kończyn),
  • zaburzenia widzenia (przemijające),
  • napady padaczkowe,
  • bóle i zawroty głowy,
  • niedowłady połowiczne.

Podstawą rozpoznania jest oczywiście badanie krwi, określenie poziomu płytek krwi. Kolejnymi badaniami koniecznymi do rozpoznania są biopsja szpiku kostnego i badania molekularne.

Nadpłytkowość samoistna może być jedną z przyczyn poronień samoistnych i opóźnionego wzrostu płodu. W ciąży konieczne jest monitorowanie poziomu płytek, a jego wzrost obliguje do zastosowania kwasu acetylosalicylowego celem profilaktyki zakrzepów i heparyny drobnocząsteczkowej w sześciotygodniowym okresie połogowym.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Rokowanie w nadpłytkowości samoistnej ocenia się za pomocą międzynarodowego wskaźnika rokowniczego dla nadpłytkowości. Bierze się tu pod uwagę wiek (>60 lat), liczbę leukocytów we krwi i przebyty incydent zakrzepowy w wywiadzie.

Leczenie nadpłytkowości samoistnej jest zależne od występowania czynników ryzyka. Najwyższe ryzyko jest u osób powyżej 60 lat z przebytym incydentem zakrzepowym. W tych grupach zaleca się stosowanie kwasu acetylosalicylowego i leków cytoredukujących. Przy mniejszym ryzyku podaje się wyłącznie kwas acetylosalicylowy.

Przy małym ryzyku kontrole mogą odbywać się co 6 miesięcy, a nawet raz do roku.

Najczęstszym powikłaniem nadpłytkowości jest zakrzepica, występująca nawet u 20% chorych w chwili rozpoznania choroby. Zakrzepy mogą tworzyć się w tętnicach, będąc przyczyną ostrych zespołów wieńcowych lub udaru mózgu. Zakrzepy mogą pojawić się również w naczyniach żylnych czy mikrokrążeniu.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

Czytaj więcej
Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

Czytaj więcej
#Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

Czytaj więcej
Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

Czytaj więcej
Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

Czytaj więcej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Czytaj więcej
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Czytaj więcej
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

Czytaj więcej
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Czytaj więcej
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Czytaj więcej