Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?

Fot: puhhha / gettyimages.com

Poduszka ortopedyczna stosowana jest najczęściej przez osoby, które narzekają na ból kręgosłupa. Tak naprawdę może także stanowić rodzaj profilaktyki tego typu dolegliwości. Co ciekawe, używa się jej nie tylko do spania – równie popularna jest specjalna poduszka ortopedyczna do siedzenia.

Poduszki ortopedyczne występują w wielu wariantach. Dzięki temu istnieje możliwość wyboru produktu, który najpełniej odpowiada naszym potrzebom. Najbardziej popularna klasyfikacja wyróżnia poduszki ortopedyczne do spania i do siedzenia. Ich głównym celem jest złagodzenie bólu kręgosłupa, a także odciążenie nadmiernie napiętych mięśni podczas snu, pracy lub podróży samochodem. W związku z tym regularne stosowanie poduszek ortopedycznych może w znaczącym stopniu podnieść komfort życia.

Poduszka ortopedyczna do siedzenia

Poduszki ortopedyczne do siedzenia to bardzo użyteczny wynalazek. Ich kształt i wykonanie niejako zmuszają do przyjęcia właściwej pozycji ciała, co ma korzystny wpływ na stan kręgosłupa. Najczęściej stosowane są:

  • poduszka ortopedyczna na krzesło biurowe, dzięki której możliwe jest zachowanie ergonomicznej pozycji ciała podczas codziennej pracy (np. poduszka ortopedyczna do siedzenia przy komputerze),
  • poduszka ortopedyczna do samochodu (tzw. poduszka ortopedyczna podróżna), która sprawia, że nawet długie godziny spędzane za kierownicą stają się mniej uciążliwe i stanowią mniejsze obciążenie dla mięśni i kręgosłupa.

Ortopedyczna poduszka do siedzenia ma wiele zalet. Pozwala na wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, działa rozluźniająco w przypadku zbyt dużego napięcia mięśniowego, a także chroni przed przeciążeniami i nadmiernymi wygięciami kręgosłupa.

Standardowa poduszka ortopedyczna do siedzenia ma zazwyczaj kształt koła lub klina. Czasami dodatkowo umieszczone są na niej specjalne wypustki, dzięki czemu można ją wykorzystywać również do ćwiczeń sensomotorycznych. Oprócz tego popularna jest poduszka ortopedyczna lędźwiowa, która wypełnia pustą przestrzeń między plecami a fotelem i tym samym zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa.

Jaką wybrać poduszkę do spania? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Poduszka do spania - jak wybrać? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Poduszka ortopedyczna do spania

Poduszki ortopedyczne do spania to oddzielna kategoria. Zgodnie z nazwą, ich rolą jest zapewnienie jak największego komfortu podczas snu. Profilowana poduszka ortopedyczna pomaga w utrzymaniu neutralnej pozycji kręgosłupa w odcinku szyjnym i powoduje, że zostaje zachowana jego naturalna krzywizna, czyli tzw. lordoza szyjna. Dzięki temu, w znaczący sposób zmniejsza się napięcie mięśni, co ułatwia regenerację w trakcie snu.

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny może być używana zarówno przez osoby, które narzekają na dolegliwości bólowe, jak i w ramach profilaktyki takich stanów. Ponadto, polecana jest w przypadku bezsenności, a także chrapania.

Aby poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny spełniła swoją funkcję, należy wybrać odpowiedni produkt. W związku z tym nie należy spieszyć się z zakupem, tylko najpierw zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do spania? Przede wszystkim trzeba dostosować ją do wagi i wzrostu, a także szerokości barków. Ponadto istotne jest zwrócenie uwagi na pozycję, jaką przybiera się podczas snu. Pod tym względem na uwagę zasługuje:

  • poduszka ortopedyczna do spania na boku,
  • poduszka ortopedyczna pod plecy,
  • poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu.

Oprócz tego istnieje poduszka ortopedyczna pod kolana, stosowana głównie w przypadku napięć w stawach kolanowych, a także po zabiegach operacyjnych.

Warto wiedzieć, że dostępna jest również poduszka ortopedyczna dla dzieci (np. poduszka ortopedyczna motylek). Zazwyczaj jednak nie stosuje się jej u maluchów poniżej 2 roku życia.

Trzeba również pamiętać, że nie każdy może spać na profilowanej poduszce – osoby, które na skutek wypadku noszą gorset szyjny powinny z niej zrezygnować.

Czy korzystasz z poduszki ortopedycznej?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej? Jeżeli kupimy odpowiedni model, nie powinno stanowić to problemu. Najlepsza poduszka ortopedyczna to ta, na której śpi się na boku, ponieważ tzw. pozycja embrionalna jest najzdrowsza dla kręgosłupa. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ułożenie ciała względem wybranej poduszki – głowa powinna znajdować się w zagłębionej części, natomiast szyja na wypukłej.

Jaka poduszka ortopedyczna będzie najlepsza?

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Ponadto, warto zwrócić też uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Dobra poduszka ortopedyczna wypełniona jest pianką poliuretanową (model polecany do stosowania w celach profilaktyki bólu kręgosłupa) lub pianką termoplastyczną (zaleca się ją w przypadku osób, które zgłaszają problemy z kręgosłupem, a także odczuwają dolegliwości związane z napięciem mięśni szyi lub karku). Polecanym rozwiązaniem jest też tzw. poduszka ortopedyczna z pamięcią kształtu.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej