Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?

Fot. LightFieldStudios / Getty Images

Apteczki turystyczne to często niedoceniane i traktowane jako zbędny ciężar wyposażenie plecaka czy samochodu, jednak nierzadko mogące uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego w czasie podróży. Apteczkę pierwszej pomocy można kupić jako gotowy zestaw ratunkowy lub skompletować samodzielnie.

Apteczka podróżna powinna zawierać ekwipunek dostosowany do celu wyprawy i miejsca przechowywania. Nawet mała apteczka turystyczna w samochodzie ma pewne podstawowe wyposażenie, mimo że zawartość tego typu apteczek nie została oficjalnie ustalona. Podręczna apteczka górska i apteczka na wyjazd za granicę będą różnić się od siebie zawartością, ale też znajdą się w nich pewne elementy wspólne. Podpowiadamy jak skompletować zestaw niezbędnych środków do dezynfekcji, leków czy przyborów.

Apteczka na wyjazd

Odpowiednie wyposażenie apteczki turystycznej może stanowić o jakości pierwszej pomocy w przypadku ran, urazów czy zagrożenia życia poszkodowanej osoby w sytuacji zatrzymania tętna i oddechu, a także innych niebezpieczeństw czyhających w miejscu docelowym lub na trasie. Na inne zagrożenia są narażeni turyści w górach, na inne rowerzyści na pikniku w lesie, plażowicze na egzotycznych wakacjach, a na jeszcze inne pracownia korporacji jadący do pracy samochodem, dlatego np. nieprzydatna będzie apteczka survivalowa w plecaku turysty zwiedzającego europejskie stolice. Każda apteczka turystyczna wymaga indywidualnego podejścia i szczegółowego zaplanowania ekwipunku pod konkretną wyprawę.

Zobaczcie, co powinno znajdować się w apteczce:

Zobacz film: Co powinno znajdować się w apteczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Apteczka turystyczna z wyposażeniem gotowym czy samodzielnie skompletowanym?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru w kwestii wyposażenia apteczki turystycznej lub skompletować samodzielnie jej ekwipunek, najważniejsze jest ustalenie celów i potencjalnych potrzeb, tj. w jakich okolicznościach przyjdzie ją stosować, czego można się spodziewać w drodze do celu i na końcu trasy oraz komu będzie niosła pomoc – jednej osobie czy grupie. Zaletą apteczki podróżnej tworzonej samodzielnie jest całkowita personalizacja wyposażenia, jednak kompleksowe pakowanie wymaga doświadczenia, umiejętności logistycznych i przewidywania potencjalnych zagrożeń, a także poświęcenia czasu na zgromadzenia wszystkich przedmiotów. Plusy gotowej apteczki dostępnej w sklepie to szeroki wybór zestawów, zwykle dostosowanych do konkretnych wypraw i celów oraz łatwość zakupu w krótkim czasie. Jednak specjaliści przestrzegają przed gotowymi apteczkami ze względu na ich często przypadkowe wyposażenie, z akcesoriami podbijającymi cenę, często słabej jakości i niepraktycznymi lub niewystarczającymi na daną wyprawę.

Polecamy: Co powinna zawierać apteczka dziecka na wyjazd?

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Apteczka w góry czy apteczka survivalowa, tzn. przeznaczona na specjalne, często niebezpieczne wyprawy, to szczególny rodzaj apteczki turystycznej, która powinna być na tyle rozbudowana i praktyczna, aby niczego w niej nie zabrakło w sytuacji zagrożenia zdrowia, z dala od miasta i profesjonalnej pomocy medycznej. Samodzielnie kompletowanie apteczki turystyczne plecakowe powinny zawierać przede wszystkim:

  • środki opatrunkowe, m.in. opatrunki jałowe, bandaże zwykłe i elastyczne, plastry różnej wielkości, kompresy gazowe;
  • środki do dezynfekcji, np. gaziki, nasączane i suche chusteczki, sól fizjologiczna, woda utleniona;
  • akcesoria i narzędzia, tzn. jednorazowe rękawiczki, nożyczki, pęseta, przylepce;
  • lekarstwa; w tym przypadku należy pamiętać, że nie należy podawać nieznanej osobie żadnych leków bez konsultacji lekarskiej, niemniej jednak prywatna apteczka podróżna może zawierać środki na typowe dolegliwości turystyczne, np. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki na zaparcia i biegunkę, oparzenia, stłuczenia, obrzęki i ukąszenia. Szczególnie apteczka na wyjazd zagraniczny może zawierać środki regulujące pracę jelit czy kremy z filtrem UV. Dodatkowo w każdej apteczce turystycznej nie może zabraknąć indywidualnie przyjmowanych lekarstw na przewlekłe choroby obciążające turystę.

Warto, aby apteczka plecakowa w swoim wyposażeniu posiadała również folię ratunkową NRC, tzw. koc termiczny, trójkątną chustę i maseczkę do reanimacji.

Jadąc w podróż bierzesz ze sobą apteczkę?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Spakowana apteczka na wakacje

Apteczka podróżna to nie tylko zawartość, ale również pojemne i wytrzymałe opakowanie, z odpowiednim zapięciem zabezpieczającym zawartość przed wypadnięciem i uszkodzeniem. Tego typu ekwipunek powinien być zmyślnie spakowany, aby każdy produkt wewnątrz miał swoje miejsce. Nieporządek i przypadkowość ułożenia przedmiotów może wpłynąć na czas dobierania środków i ogólną jakość pierwszej pomocy. Dodatkowo apteczka w podróży musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, np. w górnej części plecaka lub w bocznych kieszeniach, w zasięgu wzroku w namiocie kempingowym czy na wyciągnięcie ręki w samochodzie. Zaleca się, aby np. apteczka w góry była dodatkowo wodoodporna i izolowała zawartość przed śniegiem czy deszczem albo odpowiednio zabezpieczona workiem foliowym lub innym tworzywem.

Zobacz także: Zawał mięśnia sercowego – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 04.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej