Podkrążone oczy towarzyszą wielu ludziom. Najczęściej są wynikiem przewlekłego zmęczenia, niedoboru snu, niedospanych nocy, a także zbyt długiej pracy z komputerem. Większość osób bagatelizuje sińce pod oczami, wierząc, że znikną one tak samo, jak się pojawiły, inni próbują znaleźć skuteczne sposoby na walkę z nimi.
Przyczyny podkrążonych oczu
Za główną przyczynę podkrążonych oczu uważa się niewyspanie, zmęczenie i towarzyszący temu stres. U niektórych osób zasinienie pod oczami może pojawić się wraz z wiekiem i starzeniem się skóry. Z upływem lat staje się ona coraz cieńsza, a znajdujące się pod nią naczynka pozornie zmieniają jej barwę.
Opuchliznę wokół oczu można zaobserwować także u palaczy tytoniu, osób nadużywających alkoholu lub kofeiny oraz przyjmujących leki, u których ta dolegliwość jest jednym ze skutków ubocznych. Sińce pod oczami mogą wystąpić po nadmiernej ekspozycji na słońce. Czasami są one objawem reakcji alergicznej na element otoczenia (np. kurz, pyłki) lub używane kosmetyki.
Bywa również tak, że podkrążone oczy uwarunkowane są genetycznie, a ich przyczyną jest płytko unaczyniona skóra.
O czym mogą alarmować podkrążone oczy?
Podkrążone oczy i towarzyszące im inne dolegliwości mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie człowieka chorobie. Zaniepokoić powinna również sytuacja, gdy sińce pod oczami utrzymują się dłuższy czas.
Opuchlizna wokół oczu o sinawym zabarwieniu może być objawem:
- alergicznego zapalenia spojówek – sińcom towarzyszy przekrwienie spojówek i opuchlizna powiek,
- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa – w parze z sińcami pojawia się przewlekłe przekrwienie śluzówki zatok przynosowych,
-
zapalenia zatok lub powiększenia migdałka gardłowego – oprócz podkrążonych oczu występują problemy z drożnością nosa,
-
atopowego zapalenia skóry (AZS) – podkrążonym oczom towarzyszy opuchlizna powiek i zaczerwienienie skóry na twarzy,
-
anemii – objawia się podkrążonymi oczami, brakiem koncentracji, ogólnym osłabieniem organizmu, bólami i zawrotami głowy oraz bladą skórą,
- zapalenia skórno-mięśniowego – będącego skutkiem utraty zawartego w skórze kolagenu,
-
niewydolności wątroby lub śledziony – innymi objawami są także ból brzucha i utrata łaknienia,
-
cukrzycy – wiąże się z utratą wagi, osłabieniem, , jak również podkrążonymi oczami,
-
niedoczynności tarczycy – podkrążone oczy mogą, lecz nie muszą się pojawić,
-
pasożytów – objawami są bóle brzucha, utrata wagi ciała oraz ogólne osłabienie organizmu,
- odwodnienia organizmu – spowodowane niedoborem elektrolitów, żelaza i witaminy K.
Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy
Sposoby walki z podkrążonymi oczami
Każdy na różne sposoby próbuje się ich pozbyć, aby nadać skórze zdrowego kolorytu i zminimalizować występujące pod oczami sińce.
Jednym ze sposobów walki z podkrążonymi oczami jest regularne stosowanie kremów. Najlepiej zdecydować się na krem zawierający w swym składzie witaminę C i K. Są one odpowiedzialne za obkurczanie naczynek, jak również rozjaśnianie zasinień. Pożądanymi składnikami są kofeina (w niedużej ilości) i wyciągi z ziół (m.in. świetlika czy miłorzębu). Krem należy delikatnie wklepać i wmasować w skórę pod oczami, wówczas jego stosowanie przyniesie najwięcej korzyści.
Innym sposobem walki z sińcami pod oczami są chłodne kompresy. Mają one za zadanie obkurczenie naczyń krwionośnych i zminimalizowanie obrzęku. Warto także sięgnąć po specjalne maseczki pod oczy w postaci płatków żelowych – przynoszą one natychmiastową ulgę, a zawarte w nich składniki pobudzają mikrokrążenie.
Pomocny w minimalizowaniu zasinień pod oczami może okazać się korektor. Najlepiej maskującymi kolorami są brzoskwiniowy, pomarańczowy i łososiowy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup korektora trochę jaśniejszego niż naturalny koloryt skóry. Nie są polecane produkty tłuste – lepiej zdecydować się na te o płynnej konsystencji.
Istnieją również domowe sposoby na podkrążone oczy. Pomocne mogą okazać się okłady z zimnego mleka, rumianku lub plasterków ogórka, maseczki z ubitego kurzego białka oraz kompresy z zimnych łyżek.
Jedynym skutecznym sposobem na zlikwidowanie podkrążonych oczu w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek dolegliwości o podłożu chorobowym jest konsultacja z lekarzem, który wykona odpowiednie badania oraz zleci właściwe leczenie..
Bibliografia:
1. Bogacka E., Salomon J., Tupikowska M., Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, „Alergia Astma Immunologia” 2014, 19 (2), s. 74–79
2. Bragg P. C., Bragg P., Wzrok – dobro najwyższe, Intersap
3. Cienie pod oczami - jakie są przyczyny podkrążonych oczu?
Krystian 26.04.2018r.
Miałem raka powieki, faktycznie zanim odkryłem co sie dzieje minłeo duzo czasu. Do tej pory zatanawiam sie dlaczego trafilo na mnie :? Bardzo nieprzyjemna sprawa ale ciesze sie ze teraz musze juz chodzic tylko na kontrole. Pomogla mi klinika Profeelmed, a dokladnie dr. Kęcik. Zrobił plastykę powieki i tylko dzieki niemu wygladam normalnie.
wilka79 10.02.2018r.
u mnie lekarz powiedział, że na szczęście to tylko sezonowe zaczerwienienie i podrażnienie, prawdopodobnie spowodowane zanieczyszczeniem powietrza, ale bałam się naprawdę bo takie pieczenie mnie już wzięło. okłady z rumianku nie bardzo pomogły, odrobinę lepiej jest po hialeye kropelki tak przyjemnie nawilżają i dają taką ulgę, ale czuję, że przyda mi się okulista na takie kompleksowe badania