Po jakim czasie umierają plemniki w pochwie bądź poza organizmem?

Fot. callista images / Getty Images

Długość życia plemników jest zmienna przez zależność od wielu czynników. Poza organizmem mają niewielkie szanse na przeżycie. Dużo zależy od stanu zdrowia mężczyzny, który również wpływa na żywotność plemników.

Żywotność plemników to bardzo dyskusyjne pojęcie. Zjawisko to uzależnione jest od bardzo wielu czynników, które powodują, że niemożliwe jest precyzyjne określenie czasu przeżycia plemników. Plemniki produkowane są przez męskie narządy płciowe, magazynowane i wydalane jako nasienie przez cewkę moczową. W zależności na jakie środowisko natrafią, giną natychmiast lub przeżywają dłuższy czas poza organizmem. Nakłada się jednak na to tyle zmiennych, że ciężko ocenić ile żyją plemniki, jeśli do wytrysku dochodzi poza pochwą kobiety.

Żywotność plemników – od czego zależy?

To, ile żyją plemniki zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • temperaturę – im wyższa temperatura, tym mniejsza szansa na przeżycie plemników,
  • pH – plemniki lepiej czują się w środowisku zasadowym,
  • wilgotność – suche środowisko powoduje szybką śmierć plemników,
  • narażenie na dodatkowe substancje, np. ślinę – to powoduje uszkodzenie plemników.

Optymalne warunki do przeżycia mają plemniki w drogach rodnych kobiety w dni płodne, kiedy to panuje duża wilgotność, wysokie pH i optymalna temperatura.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ile żyją plemniki w pochwie?

Czas przeżycia plemników w pochwie nie jest możliwy do dokładnego oszacowania. W dni niepłodne giną bardzo szybko. Jednak w dni płodne ich przeżycie może być zaskakująco długie. Najwyższa szansa na zajście w ciąże występuje właśnie w czasie owulacji. Odczyn kwaśny, jaki panuje w tym czasie w pochwie, powoduje, iż plemniki przeżywają niespełna kilka minut. Szansa na zajście w ciążę jest wtedy znikoma. Przed owulacją mówi się o dniach płodnych, a wcześniej nie o niepłodnych, lecz o dniach względnej niepłodności. Wynika to nie tylko z faktu, iż nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, kiedy nastąpi owulacja, a także ile przeżyją plemniki w pochwie. Śluz płodny wydzielany jest dzięki estrogenom i stopniowo pojawia się po zakończeniu krwawienia. W dniu owulacji ma postać jaja kurzego, jest obfity, rzadszy i przejrzysty. Wtedy też pH śluzu staje się zasadowe, co dodatkowo zwiększa przeżywalność plemników.

Śluz płodny zapewnia plemnikom żywotność co najmniej 48 godzin, chociaż najbardziej żywotne plemniki mogą przeżyć nawet od 5 dni do 7 dni.

W dni niepłodne, plemniki giną w przeciągu 12 godzin.

Jak działa męski układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ile żyją plemniki poza organizmem?

To pytanie budzi wiele kontrowersji. Czasami kobiety stresują się i zastanawiają, czy mogą zajść w ciążę, np. stosując ręcznik, którego wcześniej używał mężczyzna. Czasem boją się także, że siadając na sedesie, na którym mogły znajdować się resztki spermy, mogą zajść w ciążę. Nie, nie i jeszcze raz nie…. Aby zajść w ciążę, muszą być spełnione pewne warunki. Jednym z nich jest liczebność plemników. Nawet, jeśli na jakimś ręczniku została resztka zaschniętego ejakulatu, to ryzyko zajścia w ciążę jest raczej nikłe.

Jeśli jednak podczas stosunku nasienie znajdzie się np. na brzuchu kobiety, a następnie zostanie w postaci płynnej wprowadzone do pochwy, to ryzyko zajścia w ciążę wzrasta. Im dłuższy czas pomiędzy ekspozycją plemników na środowisko zewnętrzne a wprowadzeniem ich do pochwy, tym mniejsza szansa na zajście w ciążę.

Poza organizmem kobiety plemniki mogą przeżyć maksymalnie 18 godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Żywotność plemników wzrasta do 70 godzin przy spadku temperatury.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej