Po co nam łzy? I skąd się biorą?

RunPhoto/getty images

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Skąd się biorą łzy?

Często wydaje nam się, że ze smutku, bólu lub ze szczęścia. Jednak produkcja łez to fizjologiczny proces, który pełni niezwykle istotną rolę nawilżającą, oczyszczającą i bakteriobójczą dla naszych oczu. Łzy chronią spojówkę przed zewnętrznymi czynnikami. W momencie, kiedy oko zostaje podrażnione ciałem obcym, łzy są obficie wydzielane. Oko łzawi nawet do tego stopnia, że kanaliki nie nadążają z ich odprowadzaniem. Czy wiedzieliście, że oczy potrafią wyprodukować aż od 1 do 2 mikrolitrów łez na minutę? Oprócz tego, płacz obniża ciśnienie krwi, dotlenia nasz mózg. 

Jak powstają łzy?

Łzy są produkowane są przez gruczoły łzowe. Podczas mrugania powieką następuje ich mechaniczne rozprowadzanie.

W produkcję łez zaangażowanych jest wiele różnych gruczołów. Są to:

  • gruczoł łzowy właściwy;
  • gruczoły łzowe dodatkowe Krausego;
  • gruczoły łzowe dodatkowe Wolfringa;
  • gruczoły Manza;
  • krypty Henlego;
  • gruczoły rzęskowe Molla;
  • gruczoły łojowe Zeissa;
  • gruczoły Meiboma.

Większość objętości łez powstaje we właściwym gruczole łzowym, który jest umiejscowiony w górnej części naszego oczodołu.

Łzy są przezroczystą wydzieliną, która składa się między innymi z:

  • wody, chlorku sodu;
  • białek, które mają działanie bakteriobójcze;
  • kwasy askorbinowego;
  • cukru;
  • mocznika;
  • elektrolitów;
  • lipidów.

Co ciekawe, skład ludzkich łez nie zawsze jest taki sam! Zależy on bowiem od funkcji, jaką łzy danym momencie mają spełniać.

Jeżeli płaczemy wskutek podrażnienia oka np. przez potarcie, łzy zawierają więcej wody oraz przeciwciał na ewentualność, gdyby doszło do zakażenia oka. Łzy spowodowane silnymi emocjami zawierają więcej białka oraz prolaktyna i enkefalina leucynowa, która ma działanie przeciwbólowe.

Na wydzielanie łez mają wpływ także niektóre leki, między innymi leki psychotropowe, tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Dlaczego ich brakuje? I jakie mogą być tego konsekwencje?

Coraz powszechniejszym problemem w naszym społeczeństwie jest zespół suchego oka. To schorzenie jest bardzo uciążliwe, gdyż przez brak łez oko jest bardziej podatne na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Najbardziej charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są:

  • uczucie dyskomfortu
  • pieczenie
  • swędzenie
  • podrażnienie
  • zaburzenia widzenia – najczęściej pod postacią przejściowego zamazanego widzenia nadwrażliwość na światło
  • uczucie piasku pod powiekami
  • łzawienie
  • trudności w czytaniu
  • prowadzeniu samochodu
  • pracy przy komputerze

W obecnej chwili nie ma sposobów na wyleczenie zespołu suchego oka. Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli stosuje preparaty zastępujące brakujące łzy np. krople Systane® Ultra.

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej
Czy dieta ma znaczenie? Co jeść, by mieć zdrowe oczy?

Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.

Czytaj więcej